>10 vecí, ktoré by sme mali my všetci hovoriť častejšie

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

>Koľko slov poviete počas jedného obyčajného dňa? Nie, teraz nehovorím o sms správach, emailoch alebo online chatoch – hovorím o skutočných slovách, ktoré vychádzajú priamo z vašich úst.

Od svojho učiteľa na univerzite som sa dozvedel, že táto hodnota je približne 16 000 slov. Väčšinou to však môžu byť iba bezvýznamné reči, nevyhnutná a rýchla výmena informácií, alebo dokonca výbuchy hnevu. Tu je desať vecí, ktoré by sme my všetci mohli hovoriť častejšie. Počas čítania si určite budete myslieť, že tento zoznam je trošku jednoduchý. Pozitívny vplyv týchto slov na vašu náladu a váš deň však určite bude dramatický.

1. „Ahoj.“

Ako často ticho sedíte vedľa niekoho vo vlaku alebo v čakárni? Ako často stojíte v rade na pošte alebo v banke? Povedať jednoduché „Dobrý deň“ alebo „Ahoj“ človeku stojacemu vedľa vás v spojení s úsmevom vám okamžite zlepší náladu. Možno dokonca nadviažete aj rozhovor a skrátite si tak chvíľu čakania.

2. „Ďakujem.“

Je ťažké hovoriť „ďakujem“ príliš často. Aj keď viete, že vám niekto preukazuje službu, ktorá je súčasťou jeho práce, poďakovaním sa budete obaja cítiť oveľa lepšie. A čo tak povedať „ďakujem“ svojim zamestnancom alebo podriadeným, keď splnia nejakú úlohu, „ďakujem“ dievčaťu pri pokladni, keď vám balí váš nákup do tašiek, „ďakujem“ čašníkovi, ktorý vám prinesie vaše jedlo… To jedno slovo vďačnosti dokáže zmeniť veľa.

3. „Prosím.“

Slovo, ktoré sa nám často spája s „ďakujem“, možno preto, že sme sa obe učili ešte keď sme boli malými deťmi, je „prosím“. Použitie tohto jednoduchého slova mení požiadavku na prosbu – a ľudia vám ju tak oveľa radšej splnia. Ukážete tým tiež slušnosť a vzájomnú úctu.

4. „Nech sa páči, sadnite si.“

Väčšina z nás máme to šťastie, že sme zdraví a schopní stáť vo vlaku alebo v autobuse. Ak vidíte niekoho staršieho, tehotnú ženu alebo kohokoľvek, kto potrebuje pomoc (možno je to matka s malým dieťaťom), ponúknite mu svoje sedadlo. Ak sa obávate, že to odmietne, povedzte niečo ako „O chvíľku už aj tak vystupujem“ alebo nejaký iný vtipný komentár.

5. „Tento platím ja.“

Ste vonku so svojím priateľom alebo známym? Namiesto presného prepočítavania účtu sa ponúknite, že zaplatíte za vás oboch. Je veľmi príjemné dávať a cítiť sa obdarovaným – a váš priateľ/ka vám to, ak bude chcieť, nabudúce môže vrátiť. Dávajte si však pozor v prípade, že ste na tom finančne oveľa lepšie ako váš spoločník.

6. „Dovoľte mi vám s tým pomôcť.“

Ak vidíte, že niekto potrebuje pomoc, ponúknite mu ju. Možno vás odmietne, no väčšina ľudí sa bude cítiť dojato a vďačne – vďaka vám bude ich deň o trochu ľahší, z čoho následne budete mať radosť aj vy. Pomôcť môžete niekomu, kto:

  • o má na schodoch problém s taškou
  • o nesie plnú tácku v reštaurácii so samoobsluhou
  • o má problém prečítať nejaký plagát alebo leták

Všímajte si akékoľvek situácie, kde môžete nejakým spôsobom pomôcť!

7. „Myslím, že sme sa ešte nestretli. Som [meno].“

Mnohí z nás majú so zoznamovaním problém. Ak stretnete niekoho nového, nerozprávajte sa iba o počasí; povedzte mu svoje meno a poproste ho, aby vám aj on povedal to svoje. Predíďte trápnej situácii, kedy po 10-minútovom rozhovore budete musieť povedať „Prepáčte, nejako som nezachytil vaše meno.“ Buďte sebaistý pri stretávaní nových ľudí.

8. „Čo ma však skutočne zaujíma, je…“

Veľmi často sa rozhovory točia okolo nepodstatných vecí, ktoré veľmi nezaujímajú ani jedného z učastníkov danej konverzácie. Ak máte pocit, že takýto rozhovor práve vediete, pokúste sa ísť hlbšie. To však neznamená nudiť druhého človeka svojim životným príbehom. Ak niekoho spoznávate, rozprávajte mu o svojich záujmoch alebo o svojich životných plánoch. Nikdy neviete, či v tom človeku náhodou nenájdete svoju spriaznenú dušu.

9. „Krásny deň vám prajem!“

Povedzte to s prirodzeným nadšením a určite sa vám za to ľudia odmenia úsmevom a vetou „ďakujem, aj vám!“ – čo je veľmi príjemné ukončenie každého rozhovoru.

10. „Ľúbim ťa.“

A na koniec tie dve najdôležitejšie slová; „Ľúbim ťa.“ Hovoríte často tieto slová ľuďom, ktorých milujete? Nemám tu na mysli iba vašu partnerku – čo tak váš brat alebo sestra, vaši rodičia alebo starí rodičia? Je príliš jednoduché povedať si, že títo ľudia „to jednoducho vedia“. Niekedy totiž počutie týchto slov dokáže zmeniť celý deň.

Ktoré vety by sme podľa vás mali hovoriť častejšie? Čo môžete ešte povedať, aby ste niekomu urobili radosť?

Čo si po prečítaní tohto článku myslíte?

Viete o tom, že tu máte možnosť k tomuto článku napísať svoje reakcie a komentáre? Stačí ak kliknete na „komentarov“ a svoj názor jednoducho napíšete.

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.