6 otázok o tom, ako sa stať “mladým a úspešným”

Napísal  
Zaradené pod VZŤAHY, VODCOVSTVO

uspesnyRád čítam zoznamy vecí, ktoré chcú moji klienti dosiahnuť predtým ako zomrú. Po prečítaní niekoľkých takýchto zoznamov som však pochopil, že každý zoznam je záležitosťou veľmi osobnou. Vzťahuje sa iba na konkrétneho človeka, nie na všetkých Slovákov všeobecne. Neexistuje žiaden univerzálny zoznam.

Skúste sa na to pozrieť takto: ak máte zoznam vecí, ktoré chcete počas svojho života dosiahnuť… a chcete tieto veci robiť iba preto, aby ste ich mohli zo svojho zoznamu vyškrtnúť… aký to má v skutočnosti zmysel? Aby ste sa mohli ľuďom pochváliť, že ste to urobili?

V dnešnom článku vám nechcem hovoriť o tom, čo by ste mali počas svojho života dosiahnuť, aby ste sa stali mladým a úspešným. Načrtnem vám však niekoľko otázok, ktoré vám pomôžu zistiť to, ako žiť svoj život… presne teraz. Každý jeden deň.

Pretože neviete, ako dlho ešte budete žiť a koľko dní vám ešte ostáva, vytvorenie takéhoto neurčitého zoznamu môže byť zbytočné. Namiesto toho prežite každý svoj deň a život naplno.

1. Koho milujem a čo s tým robím? Keď vám niekto zomrie (stará mama môjho bývalého klaviristu práve zomrela, preto som o tom včera trochu premýšľal), vtedy si uvedomíte, že nikdy neviete koľko času vám ostáva pre ľudí, ktorých milujete. Môžu zomrieť hocikedy – tak ako aj Vy. Preto musíte tento čas využiť naplno.

Ak netrávite dosť času s ľuďmi, ktorých milujete, potom to zmeňte. Ak máte nejaký spor s členom rodiny, zabudnite naňho a dajte si všetky svoje vzťahy do poriadku. Ak ste niekoho už dlhší čas nevideli, zavolajte mu teraz a dohodnite si stretnutie.

2. Uskutočňujem si svoje sny alebo mi v tom bráni strach? Čo ste vždy chceli robiť? Možno ste o niečom ešte ako dieťa snívali a zabudli ste na to, pretože sa vám to zdalo nereálne. Možno ešte existuje vec, ktorú by ste chceli urobiť, no bojíte sa zlyhania. Čoho sa bojíte? Čo najhoršie sa vám môže stať, ak prekonáte svoj strach a pokúsite sa uskutočniť tento svoj sen?

Prečítajte si niekoľko mojich článkov na mlady-uspesny.sk. A ak už svoje sny uskutočňujete, blahoželám. Je to úžasné! (moje články však môžete čítať aj naďalej 😉

3. Robím niečo podstatné? Je rozdiel medzi robením niečoho a robením niečoho skutočne podstatného. Väčšinou zvykneme počas svojho života robiť veci, ktoré nie sú až také podstatné – a to je skutočne veľké mrhanie našimi životmi.

Pri výbere vecí, ktoré chceme vo svojom živote robiť, položte si takúto otázku, „Bude to podstatné aj o 5 rokov?“ Myslím, že je to úžasná otázka. Pomáha nám rozlišovať medzi triviálnymi činnosťami, ktoré nám síce zaberajú všetok čas, no o pár rokov už nebudú dôležité – a činnosťami, projektami a cieľmi s dôsledkami, ktoré môžu zmeniť našu kariéru, náš život a tiež životy ostatných.

4. Čo robím preto, aby som pomohol ostatným? Je to irónia, no vo svojom živote toho získate oveľa viac dávaním. Akým spôsobom ste v poslednej dobe ľuďom pomohli? Boli ste k ľuďom pozorný? Mali ste súcit? Venovali ste sa niekomu? Počúvali ste? Pomáhali ste tým, ktorí to potrebovali? Ak ešte nijakým spôsobom ľuďom nepomáhate, toto je tá pravá príležitosť začať.

Odporúčam vám môj blog na www.javerim.sk. Je úžasné vidieť to, ako chcú ľudia na tomto svete niečo zmeniť.

5. Som taký dobrý človek, akým by som chcel byť? Stále sa túto otázku sám seba pýtam. Niekedy, keď som netrpezlivý alebo sebecký alebo neochotný, pozriem sa spätne na to, čo som povedal alebo urobil a uvedomím si, čo som mohol urobiť lepšie. Vtedy sa pokúsim nechať tichý Boží hlas viesť ma, aby som sa mohol povzniesť nad všetky maličkosti a banálnosti tohto sveta a sústrediť sa na vyššie zásady, hodnoty a princípy.

Nie je jednoduché byť dobrým človekom – minimálne nie celý čas. Je oveľa jednoduchšie byť sebeckým – bez toho, aby nad tým človek uvažoval. Chcete však, aby si vás takto ľudia zapamätali? Chcete takto žiť svoj život? Trochu nad tým porozmýšľajte a na základe toho sa potom pokúste správať.

6. Čo robím preto, aby som svoj život žil s nadšením, zdravím a energiou? Môžete všetko robiť správne a aj tak žiť život, ktorý je prázdny a jednotvárny. Ak sa nebudete starať o svoje zdravie, zbytočne premrháte čas, ktorý strávite chorobou. Namiesto toho sa naučte žiť zdravý život – so správnym stravovaním a cvičením. Vďaka tomu budete mať v živote oveľa viac energie. A potom túto energiu zamerajte na niečo, čo je vašou vášňou. Ak ste ešte túto svoju vášeň nenašli (alebo viac vášní), začnite ju hľadať. Budete mi za to ďakovať. 🙂

Ak sa vám tento článok páčil, vyjadrite svoj názor, prosím, v sekcii komentárov dole.

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.