Ako dokončiť veci

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA

prekonajte-neistotyMnohí z nás uviaznu v nečinnom odkladaní vecí, robíme mnoho nepodstatných úloh, aby sme unikli dôležitým veciam, bojíme sa, aby sme nepochybili alebo aby sme boli dokonalí, ťažko sa nám začína, rozptyľujeme sa a tak ďalej.

Namiesto toho je čas osvojiť si zvyk „dotiahnuť veci dokonca“.

A to naozaj nie je také ťažké, ak sa na to na chvíľu sústredíte.  Ako hocijaký iný zvyk, začnite v malých dávkach, malé úlohy, len krátke zhluky a napokon tomu dodajte rozmach.

Tu je niekoľko rýchlych krokov na formovanie „Akčného návyku“:

1. Určte si vaše kľúčové kroky. Sústredenie sa na správne postupy je práve také dôležité ako ich samotné vykonávanie. Nestrávte veľa času pri tomto bode, len sa rýchlo rozhodnite pre vaše dnešné 3 najdôležitejšie kroky.

2. Vyberte si jeden kľúčový krok a predstavte si výsledok. Ako to bude vyzerať, keď to dokončíte? Znova pri tom nemrhajte časom, len si vo vašej mysli  vytvorte o tom obraz.

3. Len začnite. Povedzte si : „Urob to teraz!“.  Nebabrite sa s nástrojmi, s rozptýleniami, s ničím, čo by stálo v ceste, aby ste splnili úlohu. Odstráňte všetko okrem úlohy a pokračujte!

4. Sústreďte sa na chvíľu. Buďte iba pri tejto práci, nebojte sa, čo sa stane v budúcnosti, aké chyby by ste mohli urobiť alebo aké ste už predtým urobili. Len sa zamerajte na túto úlohu najlepšie ako len viete. Ponorte sa do toho.

5. Dokončite to. Ukončite prácu. A cítťe sa pritom dobre! Doprajte si rýchlu odmenu!

Toto opakujte s nasledujúcim krokom. Čím viac budete nacvičovať tento zvyk, tým lepšie vám to pôjde. Robte to v malých dávkach a neprestaňte  praktizovať. Niekedy sa vám to nepodarí. Pozrite si teda ďalší odsek ako sa s tým vysporiadať. Ale nedovoľte, aby vás neúspech zastavil. Skôr priviedol k ďalšiemu nácviku.

Bariéry, ktoré bránia dokončeniu vecí:

Čo ak máte naozaj problém  rozbehnúť akciu? Ponúkam niekoľko zamyslení:

  • Nebojte sa, že nebudete dokonalým. Príliš často chceme vytvoriť dokonalý plán, ale ak je dôležité vedieť, kam smerujeme, ešte dôležitejšie je nezahrabať sa v plánovanom postupe. A pokiaľ je podstatné, že dávate to najlepšie zo seba, dokonalosť nie je nevyhnutná.
  • Prestaňte zmätkovať. Zaoberáte sa  druhmi písma, farbami a ďalšími nepodstatnými vecami? Prestaňte! Vráťte sa k úlohe.
  • Odstráňte rozptýlenia. Vypnite telefón, zatvorte email, Skype, atď. Zavrite sa pred svetom okolo vás a sústreďte sa iba na prácu.
  • Vylepšujte to neskôr. Teraz len pracujte. Neskôr to môžete urobiť dokonalejšie. Spisovatelia to volajú hrubý koncept a kým to znie chybne, je to vlastne na dobrú vec. Dokončujete to, aj keď je to ešte kostrbaté.
  • Rozdeľte to na menšie kusy. Niekedy je úloha príliš zastrašujúca. Ak zaberá viac ako hodinu, začnite s 30 minútovou dávkou. Ak je to veľmi veľa, robte iba 10 minút. Ak je aj to ťažké, robte len 5. Ak naozaj musíte, pracujte len 1 minútu, ale neprestávajte.
  • Prestaňte prílliš rozmýšľať. Myslenie je dobrá vec. Prílišné myslenie však nie a prekáža. Dajte nabok všetky myšlienky (analýzy, paralýzy) a len pracujte.
  • Ak niečo nemôžete urobiť, zistite prečo. Možno nemáte správne nástroje. Možno na to nemáte kompetenciu. Možno potrebujete niečo od niekoho iného. Alebo vám chýba nejaká podstatná informácia. Možno neviete ako niečo urobiť a potrebujete si to naštudovať alebo naučiť sa postup. Alebo to jednoducho nechcete urobiť a mali by ste s tým úplne prestať. Zistite, kde je vaša bariéra a vyriešte to.

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.