Tri spôsoby ako si nenájsť prácu

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA

Dnes som hovoril s potenciálnym novým klientom, ktorý si hľadá prácu už takmer 8 mesiacov a zistil som 3 zreteľné oblasti, ktoré môžu môjho klienta brzdiť:

1. Prácu hľadal len online

2. Čo sa týka ekonomiky na Slovensku, bol pomerne negatívny a trpký

3. Hľadal prácu v rovnakej oblasti, v akej pracoval predtým, ale lepšie platenú, hoci daná oblasť, v ktorej pracoval, trpí viac, než počas minuloročnej finančnej krízy.

Pozrime sa na každú z týchto oblastí.

1. Ľudia, ktorí si hľadajú prácu, nemajú radi odmietnutie, preto sa niektorí z nich skrývajú doma, žiadajúc o prácu iba online. Prácu môžete hľadať donekonečna, ale týmto spôsobom nič nenájdete. Tieto malé pekné emaily uznania rozosiela sekretárka, ktorá kopíruje a posiela rovnaké texty do každého emailu.

Musíte sa pekne obliecť, vyjsť z domu, dať si s ľuďmi kávu alebo obed a klopať na dvere. Ak si nemailujete a nevoláte s ľuďmi, ktorých poznáte alebo s niekým, kto má s vami nejaké spojenie, vaše hľadanie práce môže byť nekonečným príbehom. Choďte tam a stretnite sa s tým bratancom z tretieho kolena a s bývalým priateľom učiteľky hudby vášho dieťaťa. Zamestnávatelia ignorujú stovku žiadostí, ktoré dostanú, keď majú k dispozícii nejakú prácu a jednajú s ľuďmi, o ktorých hovoria súčasní zamestnanci, priatelia a rodina. Zamestnať neznámu osobu je príliš veľký risk.

2. Niektorí ľudia sú nezamestnaní tak dlho, že ak sa dostanú na pohovor, je pre nich ťažké byť na stretnutí pozitívni. Smútok u nezamestnaných je pochopiteľný, ale pohovor je ako byť v televízii. Musíte zakryť tú trpkosť a nasadiť si pozitívnu tvár. Nariekať nad pracovným trhom, nad ekonomikou, alebo nad tými idiotmi, ktorí vás vyhodili z predchádzajúceho zamestnania, je určite vrahom možnosti. A znova, chápem niektorých, čo sú nahnevaní, ale vy s tým musíte prestať a zvýrazniť pozitívnu stránku. Porovnajme tieto dve vyhlásenia: „Naozaj som si užil svoj voľný čas. Mohol som si čítať o našom odvetví a mohol som stráviť viac času so svojimi deťmi. Naozaj som výhodne využil čas, ale uisťujem vás, že som viac než dychtivý, vrátiť sa späť do práce!“ To je nadšenie. Teraz skúsme toto: „Aby som povedal pravdu, touto ekonomikou som naozaj frustrovaný. Žiadal som o stovky zamestnaní a nikto nebol ochotný dať mi šancu. Vôbec neviem, čo budem robiť, ak sa skoro nevrátim do práce. V skutočnosti beriem tabletky proti depresii.“ Och! Ľudské bytie je priťahované k pozitívnemu a odpudzované od negatívneho. Zamestnávatelia sú len ľudia.

3. Existuje mnoho ľudí, ktorí hľadajú prácu a sú na rovnakej úrovni ako predtým. Toto sa neudrží vo finančných analýzach. Hoci budete zarábať oveľa menej, je takmer vždy lepšie sa v istom čase zamestnať a naďalej hľadať pracovnú pozíciu, ktorá je atraktívnejšia. Iste, že ak na to príde váš nový zamestnávateľ, nebude sa mu to páčiť, ale čo už? Vy už viac vôbec nedĺžite zamestnávateľovi lojalitu, takže sa snažte, aby ste mali nejaký príjem ako základ, aby ste sa mohli pozrieť po lepšej možnosti.

Je možné získať si prácu bez použitia internetu?

Výskum, ktorý som čítal, hovorí, že medzi 55% až 80% zamestnaní si menia ruky na skrytom pracovnom trhu. To znamená, že ľudia, ktorí získavajú zamestnanie, neodpovedali na ponuku práce online. Ak sa internet používa poriadne, je to najlepší nástroj hľadania zamestnania, aký sa kedy v histórii vynašiel, ale väčšina ľudí ho používa veľmi úboho. Najlepším spôsobom ako použiť internet na hľadanie zamestnania je nájsť ľudí a hovoriť s ľuďmi. Najprv prostredníctvom emailu a eventuálne telefonicky.

Nechápte ma zle. Nemyslím si, že ľudia hľadajúci prácu by sa mali vyhýbať žiadosti o prácu online – je to len o tom, že by nemali dovoliť, aby tento typ aktivity zaberal viac ako 30% ich úsilia. Drvivá väčšina ich úsilia by mala byť v hľadaní možností hovoriť s ľuďmi. Nežiadajte ľudí o prácu. To vaše kontakty znepríjemní. Poproste ich o radu, nápady, o vedenie a žiadajte o súhlas.

Avšak, je absolútne možné nájsť si zamestnanie bez použitia internetu. Nič iné neprekoná to, keď sa pekne oblečiete, nasadíte si na tvár veľký úsmev, vojdete do spoločnosti a opýtate sa na manažéra. Možno sa budete u nich musieť zastaviť dva či trikrát alebo aj štyri, či päťkrát, aby ste ich presvedčili o svojej túžbe. Určite tam choďte vtedy, keď nemajú veľa práce. Ak sa tam zastavíte vtedy, keď sú zaneprázdnení, bude to opak šikovnosti. A tu je to, čo si šéf pomyslí: Prečo sa rýpať v stovkách žiadostí, keď s určitosťou vidím, že tento chlapík, ktorí sa tu každých pár dní zastavuje, je dobrá voľba?

Ako ste si našli prácu vy? Máte nejakú radu pre našich čitateľov? Dajte nám vedieť v komentároch…

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.