Ako rozumieť peniazom a mať ich pod kontrolou – 2.časť

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

osobne vydavkyPokračujeme druhou časťou článku, ktoý je prevzatý so súhlasom autora Jána Zbojeka z publikácie Šlabikár finančnej gramotnosti.

Peniaze v rukách šikovných, vzdelaných ľudí sa doslova množia a tie isté peniaze v rukách babrákov sa strácajú a prinášajú iba nešťastie a tragédie. Rozdiel medzi bohatými a chudobnými je len v tom, ako im rozumia a ako sa o ne starajú. Bohatí ľudia si peniaze vážia, nemíňajú, šetria a investujú. Chudobní ľudia si peniaze nevážia, míňajú, nešetria a žijú pre prítomnosť. Nakupujú spontánne, vždy, keď sa im niečo zapáči, aj za cenu pôžičky.

Kontrola peňazí.

Viete vôbec koľko potrebujete na to, aby ste mohli normálne existovať a aký musíte mať príjem? Obávam sa, že väčšina ľudí nedokáže presne určiť, aké sú ich mesačné výdavky. Keď sa spýtam niekoho, koľko by si mohol mesačne ušetriť, tak väčšinou od pása vystrelia nejakú sumu od 20 do 30€. Preto je dobre poznať presne, aké máme mesačné výdavky a aký je náš osobný rozpočet. Mali by sme mať svoje peniaze pod kontrolou a poznať svoju finančnú situáciu. Preto vám odporúčam, aby ste si urobili podľa nasledujúcej tabuľky váš osobný rodinný rozpočet.

osobne vydavky

Ak ste si do rodinného rozpočtu poctivo vyplnili všetky vaše pravidelné výdavky, tak teraz presne viete, ako na tom ste. Ak ste v pluse, je to výborné, ale ak ste v mínuse, skúste sa zbaviť tých výdavkov, ktoré sú pre vás „najprijateľnejšie“. Viem, že to bude bolestivé, ale oplatí sa ozdraviť váš finančný tok – cash flow. Uvedomte si, že vyrovnaný, najlepšie však prebytkový rozpočet, tvorí základ dobrého hospodárenia vašej domácnosti. V skutočnosti by ste mali mať prebytok minimálne vo výške 10% z príjmu, ktoré si budete odkladať na začiatku mesiaca. Urobte všetko preto, aby ste mohli naštartovať svoj blahobyt.

Komentáre

Jeden Komentár v "Ako rozumieť peniazom a mať ich pod kontrolou – 2.časť"

  1. Jani  

    avatar

    Ahojte!Ja si uz robim „osobny rozpocet“ daku dobu a fakt je to dobra vec,napr.viem ze kolko penazi miniem mesacne na faktury,stravu,benzin a na par zbytocnosti.Na konci mesiaca si prezrem moj osobny rozpocet a zhrniem si,ze co som musel naozaj zaplatit a kde a co bolo zbytocne.A na nasledujuci mesiac tie zbytocnosti sa snazim znizovat a znizovat.Proste moje peniaze mam pod kontrolou :).Odporucam to kazdemu.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.