Ako sa mať rád

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

Máte sa radi? Naučiť sa, ako sa mať rád môže byť ťažké, najmä v takých prípadoch, kedy nevieme čo to je, alebo potom vôbec netúžime. Kto myslí na sebalásku a samoľúbosť – ten nie je na správnej vlnovej dĺžke. Negatívne informácie, ktoré nás valcujú každý deň zohrávajú v našom podvedomí taktiež významnú úlohu v kultivovaní postoja „mať sa rád“.. Mnohé z týchto správ (stále hovoríme o negatívnych informáciách) boli zaznamenané niekedy v detstve…. Stavím sa, že mnohí z vás si ešte stále neuvedomujete, ako veľmi vás ovplyvnili (možno stále ovplyvňujú) vaši rodičia, kamaráti, učitelia!

Negatívne správy, ktoré ste možno počuli nemali priaznivý vplyv na vás: možno vám niekto hovoril, že ste boli babrák, nešikovný, na nič súci, neschopný atď. Keď s pokúsite spomenúť si na svoje detsvo – kto vás najviac chválil? A za čo? Ako často to bolo? Spomeniete si na nejakú príhodu, ktorá sa vám vryla do pamäti? Ako ste sa pri tom cítili?

Alebo to bolo naopak – spomínate si len na samé zákazy, príkazy, toto nerob, tam nesmieš, s tým sa neopováž rozprávať…..?Poviete si: „… áno stalo sa mi to – a komu nie? Veď taký je život…“ Chcem vám však pripomenúť, že niektoré správy ste nemuseli tak jednoducho rozpoznať, ako negatívne správy. Faktom je, že to čím, alebo kým ste, je výsledkom situácií a vášho myslenia v minulosti.

Preto sa často stáva, že „my, dospelí“ sa už nevieme mať tak radi, petože si spomenieme (hoci aj podvedome) na naše detstvo. A to, čo momentálne prežívame jednoducho nechceme alebo nevieme zmeniť. Stávame sa príliš dospelí.

Úlohou nás mladých a úspešných dospelých je aj to, aby sme  boli vzorom a inšpiráciou pre iných. A to tým, že sa skutočne začneme mať radi. To negatívne (vrátane spomienok) vyhoďme z nášho slovníka a nahraďme to pozitívnym. Aj keď sa táto zmena neudeje za noc, verte, raz sa naozaj uskutoční. Len sa musíte pre to slobodne rozhodnúť.

Človek je nositeľom 4-och jedinečných, vrodených, ľudských vlastností:

svedomia – sebavedomia – tvorčej predstavivosti a slobodnej vôle.

Ak nebudeme svoju slobodnú vôľu skutočne využívať  tým správnym spôsobom – zbytočne sa umŕtvujeme a stávame sa neschopnými. To znižuje naše sebavedomie a našu schopnosť konať a šíriť dobro.

Keď sa začnete mať radi a uvedomíte si svoju hodnotu, začnete sa k sebe správať inak. Prestanete sa ubíjať, prestanete si hovoriť, že nemáte pravdu, prestanete hovoriť o tom, akí ste hrozní, prestanete si hovoriť, že ste hlúpi. Začnete sa k sebe správať s rešpektom. Keď rešpektujete seba – začínate rešpektovať aj druhých.

Neveríte? Nájdite sa chvíľku na tieto dve krátke videá:

1.časť:

httpv://www.youtube.com/watch?v=VytPjpsZhTs&feature=related

2.časť:

httpv://www.youtube.com/watch?v=DrmstYvIUu0

Komentáre

Jeden Komentár v "Ako sa mať rád"

  1. Michal Mazán  

    avatar

    fakt je to velmi úžasné,a mnoho ludí ktorý majú ruky,nohy,oči,ústa,rozum..tak si to vobec nevážia a ja velmi fascinujúce ako sa z takéhoto človeka stane štastný človek,aj napriek postihnutiu a zdravý ludia hladajú dovody prečo sa im nedarí pritom si ani nedokážu predstaviť utrpenie takýchto ludí a to štastie mu možu niektorý ludia len závidieť.
    a chcem aj povedať že táto stránka je velmi super a vela ludí ktorý sa ocitnú na takej križovatke života alebo ked budú cítíť že nevedia kam idú tak by si ku malo prečítať možem povedať že mi velmi pomohla a aj pomáha a dakujem 🙂
    prajem vela čitatelou z ltprých sa stanú úspešný ludia .

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.