Americký sen

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

Každý dobre pozná príbehy o americkom sne, v ktorých sa v priebehu jednej noci obyčajný človek niekedy bez veľkých ambícií a sebavedomia stane úspešným podnikateľom, slávnym športovcom alebo populárnym umelcom. Každý druhý film z Hollywoodskej produkcie nám ponúka recepty na tieto úžasné premeny. Edie Murphy a jeho Zamilovaný profesor. Z obézneho, nešikovného a hanblivého profesora sa stal živel, ktorý vynikal svojim šarmom, vtipom, odvahou a sebavedomím. Všetko vďaka zázračnému nápoju, ktorý si namiešal a vypil. Aj vďaka takýmto príbehom sa nám môže Amerika javiť ako krajina, kde sa sny menia na skutočnosť oveľa ľahšie ako hocikde inde na svete. Môj lektor z Detroitu hovorieval, že americký sen je len mýtus. Akási propaganda, ktorá bola a aj je nútená ľuďom, aby vykreslila Ameriku ako krajinu neobmedzených možností. Krajinu, kde sa všetky sny stávajú skutočnosťou, dobro a spravodlivosť víťazí nad zlom…

Ľudia milujú príbehy. V hrdinoch, vystupujúcich vo filmoch, hľadajú samých seba. Radi pozorujú ako sa zo škaredého káčatka stane krásna labuť, ako sa z otrhaného bezdomovca stane boháč v značkovom oblečení. Realita však nie je taká ružová ako nám to často médiá ponúkajú. Americký sen je dosiahnuteľný, ale nie pre každého. Predpokladom na jeho dosiahnutie môže byť talent. Futbalista C. Ronaldo, ktorý svojím talentom vysoko prevýši všetkých ostatných si môže vyberať, či si oblečie futbalový dres Realu Madrid alebo Manchestru United. Profesorka Alia Sabur si vďaka svojej genialite môže vyberať, na ktorej svetovej univerzite bude prednášať. To sú ľudia, ktorý si splnili svoj americký sen o šťastí, sláve a bohatstve vďaka svojmu talentu alebo genialite.

Ale čo tí ostatní? Veď americký sen sníva každý. Každý si chce splniť svoje túžby a priania. Nie každý dostal do vienka športový talent, zázračný mozog alebo umelecké cítenie. Ako sa môže z priemerného projektanta zašitého v jednej zo stovky kancelárií označenej číslom, umiestnenej vo vysokej budove hneď vedľa kuchynky a výťahov, stať uznávaná a svetoznáma kapacita vo svete architektúry, ktorá vlastní úspešnú spoločnosť produkujúcu najmodernejšie stavby? Rozhodne to nebude po vypití nejakého nápoja. Čo tak tvrdá práca, obetavosť, cieľavedomosť, odvaha ale aj risk a šťastie. Tieto atribúty sú nevyhnutné pre priblíženie sa ku svojim túžbam, no nezaručia ich dosiahnutie. Ďalej je treba oplývať zdravou dávkou sebavedomia, nastaviť zrkadlo svojim schopnostiam a vedomostiam, práve na nich je možné budovať svoj sen.

Nie všetko sa podarí hneď či na prvý raz, preto sa treba obrniť dávkou trpezlivosti. Pri prekážkach nezúfať a nevzdávať sa, ale riešiť ich s chladnou hlavou. Pri neúspechu nezložiť zbrane, ale snažiť sa ešte viac ako doteraz. Je jednoduché snívať. Náročné je premieňať sny na skutočnosť. Ak sa už odhodláme vydať na strastiplnú cestu za našim šťastím, uvedomme si, že to nie je film a koniec našej cesty nemusí byť taký ako sme si ho predstavovali.

Tento článok napísal Ľubomír Kuspiš.

 

Komentáre

Jeden Komentár v "Americký sen"

  1. NEPTUN8  

    avatar

    Podľa mňa americký sen sám o sebe nie je mýtus. To, že niekto si pod ním predstavuje niečo iné (napr. v dôsledku prílišného pozerania TV), ho podľa mňa nijako nedegraduje. Napr. vo mne vyvoláva spojenie „americký sen“ asociácie s tvrdou prácou zameranou na zlepšenie svojho života. Je X príkladov. Mnohé opísal napr. Norman Vincent Peale v knihe „Sila pozitívneho myslenia.“ V ľuďoch má americký sen vzbudiť presvedčenie, že nie sú len otrokmi osudu, svoj život majú vo svojich rukách, a je potrebné sa usilovať, snažiť, biť sa za lepší život, nikdy sa nevzdávať a pod.. Pozrite si záver tohto videa, cca od 5. minúty: Podľa mňa americký sen sám o sebe nie je mýtus. To, že niekto si pod ním predstavuje niečo iné (napr. v dôsledku prílišného pozerania TV) ho podľa mňa nijako nedegraduje. Napr. vo mne vyvoláva spojenie „americký sen“ asociácie s tvrdou prácou zameranou na zlepšenie svojho života. Je X príkladov, mnohé opísal napr. Norman Vincent Peale v knihe „Sila pozitívneho myslenia.“ http://www.youtube.com/watch?v=en8CgqhcRzc

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.