Autá ako symbol úspechu: skutočne ich potrebujeme?

Napísal  
Zaradené pod DŽENTLMEN, ZA VOLANTOM

rollsroyceÚspešní ľudia šoférujú skvelé autá, však? (môj kolega Kamil bude určite súhlasiť), avšak ja šliapem chodník k úspechu už 16. rok, odkedy som skončil strednú školu a zatiaľ som nepotreboval auto. A hoci som ďaleko od perfektného modelu úspechu, rád sa každý deň delím s niektorými mojimi myšlienkami a výsledkami na www.mlady-uspesny.sk, v dúfaní, že sa na ne pozriete a prípadne sami zvážite tieto zmeny.

Predajte svoje auto. A namiesto neho používajte bicykel alebo kráčajte. Hoci sa autá považujú za pohodlné, hoci aj najekologickejšie autá spotrebúvajú tony zdrojov (doslova) a značne prispievajú ku skleníkovým emisiám. Autá sú jednými z najväčších spoluúčastníkov na emisiách vo väčšine ľudského každodenného života a vytvárajú obrovskú dieru v našom vrecku okrem našich hypoték (čo sa zvyčajne ráta ako investícia, keďže ceny nehnuteľností často rastú na hodnote, na rozdiel od áut, ktorých hodnota rapídne klesá). Hoci nie každý sa môže nadobro zriecť auta (predovšetkým rodiny s deťmi alebo hudobná kapela), môžeme zredukovať počet tých, ktorí používajú auto.

Kedykoľvek skutočne potrebujem auto, zvyčajne môžem požiadať priateľa, aby ma niekam odviezol, objednám si taxík a tiež mám podnikové auto so šoférom na nutné prípady. Môžete povedať, že sám sebe oponujem, keď mám šoféra a podnikové auto, ale toto jedno auto a šofér sa využíva pre potreby celej našej spoločnosti a zamestnancov.

Ja som všade chodil po väčšinu svojho života (keď som mal 18 rokov, strávil som 3 roky môjho života prechádzaním cez 31 krajín a bolo to okolo 26 000km). Chôdza je úžasná forma dopravy – sotva použijete najaké zdroje, peniaze alebo máte nejaké emisie (iné než vdychujete) a chôdzou sa stanete skutočne fit.

Bicyklovanie je tiež niečo, čo milujem a som rád, že aj moja priateľka je fanatička do bicyklovania. Je to ďalší neuveriteľný spôsob, ako sa prepravovať používaním veľmi málo zdrojov a vysielať zamorenie na bode 0, kým sa vaše telo dostáva do skvelej formy. Vážne. Vrelo odporúčam skúsiť to na niekoľko týždňov a uvidíte, že je to veľmí uspokojujúci spôsob života.

Samozrejme aj vlaky a autobusy sú ďašou skvelou formou dopravy, zvlášt na Slovensku, kde je vlaková a autobusová sieť oveľa lepšia ako vo Veľkej Británii. Tiež je to bezpečnejšie ako riadenie auta.

Riadenie vozidla je číslom 1 na svete v príčinách smrti bez choroby! Posledné štatistiky vydávané Európskou komisiou ukázali, že v 27 krajinách Európskej únie v roku 2008 zahynulo 42 000 ľudí pri dopravných nehodách. To je viac ako celé obyvateľstvo Piešťan! Risk, že zahyniete pri nehode vlaku je v súčasnosti 47 krát nižšia než pri cestovaní autom.

Slovensko má 13, 4 úmrtí (na cestujúceho/kilometre). V porovnaní s vlakmi: (0,19 úmrtí na miliardu pasažierov/kilometer). Čo sa týka nebezpečenstva úrazu, rozdiel je ešte drastickejší: zatiaľ čo na slovenských cestách je každý deň zranených 150 ľudí, menej než jedna osoba za týždeň sa zraní na železnici.

Kvôli veľkému množstvu ušetrených peňazí ročne tým, že nemám auto, nemám problém si objednať sedadlo v 1. triede, čítať si, pospať si alebo pracovať na svojom laptope, cítiť sa čerstvý, pripravený a zrelaxovaný, keď pricestujem do akékoľvek cieľovej stanice.

Skúste častejšie používať ľudský poháňanú dopravu – zamilujete si to. Skutočne vám to pomôže priblížiť sa k prírode a vezme vás to z uväznenia v aute, preč od frustrácie v zápche, a zníži to množstvo míňania na benzín a na údržbu a to v prípade času a peňazí.

Nemyslite si, tak ako väčšina mužov aj ja otočím hlavu, keď vidím skvelé auto, ktoré ide po ulici a ak sa niekedy rozhodnem kúpiť si auto, určite by som si kúpil klasického veterána ako je Jaguar-E typ z roku 1960 alebo Rolls-Royce Silver Cloud III z roku 1962 a šoféroval by som ho iba cez víkendy pre zábavu a nie na bežné používanie.

Nuž, dúfam, že ma budete nasledovať a stanete sa nepoužívateľmi auta bez ohľadu na to, akým úspešným sa stanete. Čo myslíte? Mohli by ste žiť bez auta? Dajte nám vedieť v komentároch.

Článok napísal Daniel Shaw

Komentáre

2 komentáre v "Autá ako symbol úspechu: skutočne ich potrebujeme?"

  1. Radar  

    avatar

    Pekne napísané. Z rovnakých dôvodov používam všetky alternatívy k autu – peši, bicykel, železnicu, autobus a občas ma odvezie kamarát alebo niekto z rodiny.

  2. Jani  

    avatar

    Ja by som nemohol zit bez auta,lebo to je aj moja profesia ako aj moje hobby :),ale samozrejme zbytocne nejazdim nikdy,ak chcem zdravo zit tak obcas treba aj pesibus a bicykel 😀

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.