Dobrodružstvá pri mojom boji s vecami

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA

cestovanieDlhodobí čitatelia Mlady-Uspesny vedia, že som vtipkoval na tému pokračujúcej bitky proti veciam – neporiadku a bezcennostiam, ktoré sa mi podarilo nazbierať počas môjho 9 ročného pobytu na Slovensku (Prišiel som vo februári 2000 do Košíc len so svojou gitarou na chrbte – a to doslovne). Hoci sa mi darilo udržať môj životný štýl minimalisticky, stále sa nájdem obklopený vecami, ktoré nepoužívam.

Teraz vám poviem, ako som na tom momentálne:

Gitary: Teraz vlastním namiesto jednej gitary tri, ale takto ich mám podelené: jednu mám v kancelárii, jednu doma a jednu v puzdre pripravenú zobrať na koncert.

Káble na počítač: všetky mám v jednej krabici od topánok. Pravidelne ich kontrolujem, takže ich nemám dvakrát (kedykoľvek kúpim nový kus technologického zariadenia, zvyčajne sú pri ňom nejaké káble).

Dôležité papiere: Všetky papiere formátu A4 sú zoradené v jednom rýchloviazači a menšie v ďalšej krabici od topánok. Všetko ostatné skenujem, vyhadzujem a skladujem v „Everynote“, ak to niekedy znova potrebujem nájsť.

Knihy: Všetky sú na knižnej poličke v mojej kancelárii, ale ak sa k nejakej z nich počas roka nevrátim, dám ich niekam preč. To mi zabezpečí, že je moja polička naplnená knihami, ku ktorým sa rád vraciam.

Hudba, fotografie a DVD: Všetky sú na mojom hard disku v počítači a raz za mesiac ich dávam na mini externý pevný disk.

Mini technológia: iPod, USB kľúč, Flip videokamera, bežná digitálna kamera, mobilný telefón – všetky sú uložené v ruksaku, ktorý všade nosím so sebou. Ak idem na dlhší výlet, premiestnim ich do malého ruksaku.

Spodné prádlo a ponožky: 7 párov zo všetkého, všetky sú uložené v sťahovacom vreci na veci

Topánky: 1 pár topánok na behanie, 1 pár topánok na bojové umenia, 1 pár turistických topánok, 1 pár topánok k obleku a 1 pár sandálov – toto pokrýva všetky moje potreby.Všetky sú uložené v kuchyni v rade.

Toaletné potreby: Všetky mám uložené v malej cestovnej taške, takže ich môžem ľahko brať na výlety a som si istý, že nič nezabudnem.

Kabáty: mám jeden zimný kabát, spoločenský plášť na príležitostné stretnutia a udalosti a ľahký vrchný kabát na chladnejšie mesiace, bicyklovanie a chôdzu. Sú zavesené v kuchyni na vešiaku.

Oblečenie: Všetko, čo netreba žehliť, dávam do zásuviek, ktoré zvyčajne obsahujú pár svetrov, tričiek, nejaké nohavice, kraťasy a plavky.

Nohavice, rifle, oblek a košele visia na dvoch miestach:
Košele a nohavice, ktoré pravidelne nosím (asi 5 z každého) sú zavesené v skrini v spálni a všetko ostatné som presunul zo skrine v spálni do skrine za našimi bicyklami v chodbe (nechcem nechávať bicykel nikde inde)

Nech si ráno obliekam čokoľvek, najprv idem do skrine v spálni. Ak je to, čo potrebujem tam, oblečiem si to. Ak nie, prejdem ku skrini na chodbe. Prečo dve miesta?

Začal som vyprázdňovať skriňu v spálni a všetko je v skrini na chodbe. Po tom, keď si veci oblečiem, operiem ich a vyžehlím a znova ich uložím do skrine v spálni.

Keď uplynie rok, skriňa v spálni bude obsahovať len tie veci, ktoré pravidelne nosím a skriňa v chodbe bude nakoniec obsahovať kopu vecí, ktoré som 12 mesiacov nenosil. Tieto veci dám potom preč.

Poznámka: Robenie tohto má drobný postranný prospech. Ak nemôžem nájsť, čo chcem v skrini v spálni, kontrolovanie skrine na chodbe za bicyklami je veľmi podobné nakupovaniu. Asi to znie bláznivo, ale je to pravda. Je to rovnaký pocit.

Tento trik je desivý. Je prekvapivo oslobodzujúci. Keď otvorím skriňu v spálni, nachádza sa tam len hŕstka košieľ – 6 nohavíc, rifle a tričká, ktoré najčastejšie nosím. Vďaka tomu si uvedomujem, že väčšina z ďalších 10 a viac košiel a nohavíc, ktoré sú zavesené v chodbe nie sú ničím iným, len neporiadkom.

Bojovať dobrý boj
Hoci som vo svojom živote dosiahol niektoré veľké víťazstvá tým, že som nekupoval veľa nepotrebných vecí, moja vojna proti veciam sa neskončila, je to každodenný zápas, ale teraz som už profesionál 🙂

Vyzerá to tak, akoby som tieto typy článkov vždy končil zoznamami lekcií, ktoré som sa naučil. Ani dnes to nie je inak. Tu je niekoľko vecí, nad ktorými som nedávno uvažoval:
Najlepším spôsobom ako bojovať zápas proti veciam je zabrániť novým veciam vstúpiť do vášho domova. Ak budete naďalej nadobúdať nové veci, bude to len čoraz viac ťažšie udržať váš život voľný od stresu a neporiadku.

Najlepšie je vymeniť vaše veci za hotovosť bez ohľadu na to, aká veľká daná hotovosť bude. Myslel som si, že musím získať to, čoho sú moje veci hodné. Je to skvelý nápad a povzbudzujem tých, ktorí majú na to čas, ale vyťažiť maximálnu hodnotu z vašich vecí vyžaduje veľké úsilie. Ja ich radšej lacno predám priateľovi alebo susedovi.

Nebojte sa dať vaše veci preč. Hoci najlepšie by bolo dostať za ne peniaze, nie je nič zlé na tom, ak darujete vaše veci charite – alebo ich dáte priateľom, ktorí ich môžu použiť. Zbytočnosti jedného človeka sú pokladom pre iného (alebo niečo také).

Ak je možné vaše veci požičať, urobte tak. Prečo by som mal vlastniť tisíce kníh, keď sa do viac ako polovice z nich už nepozriem? A nakoniec sa v dnešnej dobe veľa vecí dá uskladniť v digitálnej forme…

Pozor: Digitálne zbytočnosti môžu byť takmer rovnako zákerné ako zbytočnosti materiálne. Mám tisícky digitálnych fotografií, desaťtisíce mp3 (legálne mp3), viac ako 20 ročné textové a Word dokumenty, rovnako ako aj nekonečné množstvo ďalších dát. Tieto digitálne veci je takmer nemožné usporiadať. Ak to možné je, usporadúvajte vaše digitálne veci priebežne.

Zamerajte sa na kvalitu. Niekedy je medzi vecami, ktoré sú zbytočnosťami a medzi vecami, ktoré sú užitočné, tenká hranica. Rozdiel často prichádza s kvalitou. Naučil som sa, že radšej viac zaplatím za kvalitu, ktorá vydrží doživotne (alebo v každom prípade väčšinu života), než teraz trocha ušetriť, ale skončiť neskôr so zbytočnosťami.

Keď som pred desiatimi rokmi začal boj so svojimi knihami, bolo pre mňa ťažké predstaviť si zbaviť sa niektorej z mojich vecí. Vtedy som mal vyše 300 kníh. Odvtedy som dokázal zbaviť sa viac ako polovice mojej knižnice. Ale nestalo sa to naraz. Každých šesť mesiacov alebo podobne, sa zbavím ďalšej hromady kníh.

Zbavovanie sa zbytočností je ako čistenie vrstiev cibule. Postupne zhadzujete vrstvu za vrstvou. Keď odlúpnete ozdoby vášho starého života, prídete k zisteniu, že všetko, čo skutočne potrebujete číry základ. Všetko ostatné sú len zbytočnosti.

Čo myslíte? Dajte nám vedieť v komentároch….

Komentáre

2 komentáre v "Dobrodružstvá pri mojom boji s vecami"

  1. mtmarek  

    avatar

    Ako to vyjdruje pravidlo 80:20, väčšina prvkov vždy bude nepotrebná. V minulosti som kupoval všetko čo som si myslel, že potrebujem. Teraz už dlhšiu dobu sa snažím aby to čo používam často som aj vlastnil a to čo použijem len veľmi zriedka to si požičiam. Už len treba ďalej sledujem čo využívam často.

  2. Jozef Magda  

    avatar

    Veľmi dobre napísané. Môj obľúbený autor Michael Quoist napísal: Keď vyrážame do života, nepotrebujeme veľa batožiny, stačí milovať. Pri upratovaní (aj v živote) je najdôležitejšie identifikovať nepotrebné a zbytočné veci a zbaviť sa ich.
    Pekný deň.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.