Budovanie vodcovstva online

Napísal  
Zaradené pod VODCOVSTVO

vodcovstva_online-753604To, aby ste sa stali mužom, ktorého budú ostatní nasledovať, si vyžaduje určité úsilie a pochopenie ľudí – pochopenie toho, čo je pre ľudí dôležité. Byť takýmto človekom a súčasne byť aj človekom čestným, je stále ťažšie a ťažšie. Ponúkam Vám niekoľko svojich myšlienok na túto tému:

Za každú cenu buďte čestný

Ak chcete byť niekým, kým v skutočnosti nie ste, rýchlosť, ktorou Vás ostatní odhalia, bude neuveriteľná. Ak budete predstierať, že ste „spoločenský typ“, ľudia to uvidia. Ak sa budete snažiť zapadnúť do nejakej elity, uvidia to tiež. Buďte samými sebou a nájdite spôsob, ako sa online spojiť s ľuďmi, s ktorými si to prajete. Nemárnite ani svojim časom, ani svojou energiou na akékoľvek predstieranie. Jednoducho to nefunguje.

Kedysi býval rozdiel medzi tým „kým som v práci“ a „kým som mimo práce“. Dnes sa už tento rozdiel postupne stráca. A ak sa nachádzate na mieste, kde to je ešte stále citeľné, začnite sa pozerať okolo seba – pretože ak ste človek, ktorý číta články na www.mlady-uspesny.sk, pravdepodobne nie ste typickým človekom s nudnou prácou. Pochopte to. Buďte samými sebou – skutočne samými sebou.

Vybudujte si domov

Vo svete internetu je skutočne nevyhnutné mať nejaký „domov“. Väčšinou to býva nejaká web stránka alebo blog. Vlastne nie; VŽDY je to nejaká web stránka alebo blog. Akákoľvek neosobná stránka o danom produkte však nebude dostatočne efektívna. Takáto stránka o Vás ostatným ľuďom nepovie nič – neutvoria si o Vás žiaden obraz. Nepomôže Vám ani dosiahnuť žiaden z Vašich cieľov. Môžete mať samozrejme aj klasickú web stránku, no vytvorte si aj „domov“ – stránku, na ktorej sa o Vás ľudia budú môcť dozvedieť viac. Nech je táto stránka o Vás. Dajte si tam svoju fotografiu. Podeľte sa s ostatnými o svoje záujmy. Ak budete písať svoj blog, píšte ho zo SVOJEJ vlastnej perspektívy. Používajte JA“ namiesto „my“. Prezentujte svoje vlastné myšlienky. Nech je to celé iba o VÁS.

Nájdite si priateľov

Aj keď sa prostredníctvom počítača s nikým nestretávate osobne, priatelia sú dôležití aj vo svete internetu. Začnite s tými, ktorých poznáte reálne. Ak píšu blogy, pridajte si ich do svojho RSS prehliadača. A ak aj Vy píšete blogy na podobné témy, spojte sa s nimi a povedzte im, čo si o ich práci myslíte. Píšte pravidelne. Staňte sa známymi medzi bloggermi a ich čitateľmi.

O slove „priateľ“

Slovo „priateľ“ tu už neznamená človek, ktorému sa môžete vyplakať na ramene, ak Vám zomrie Váš pes. „Priateľ“ je v tomto význame človek, s ktorým máte na internete spoločnú aspoň istú časť záujmov. Na internete mám stovky „priateľov“, ktorých som nikdy nestretol – niekoľko takých, ktorých stretnúť ani v úmysle nemám, a potom väčšinu takých, ktorí mi jednoducho žiadosť o priateľstvo poslali a ja som ju prijal.

Neobmedzujte počet svojich priateľov na tých, ktorých poznáte, alebo na ľudí z oblasti Vašej profesie, alebo iba na tých, ktorých považujete za „vysoko kvalitných“. Pridajte si aj takých, ktorí sú trochu iní. Alebo tých, ktorí snívajú. Takých ľudí, ktorí pre Vás jedného dňa môžu niečo znamenať niečo, čo teraz ani len netušíte.

Všetky Vaše slová majú význam

Vybudovanie si dobrého mena na internete znamená stáť si za svojimi slovami. Ak píšete blogy, povedzte, čo si skutočne myslíte. Ak ste zástupca pre styk s verejnosťou, používajte skutočné slová o skutočných veciach. Začnite myslieť iba na to, ako sa spojiť s ľuďmi na tej druhej strane. Predstavte si ľudí čítajúcich to, čo napíšete, prezerajúcich si Vaše fotografie a videá – a vo všetkom buďte úprimný a samými sebou.

Robte toho viac pre iných a nepripisujte si zásluhy

Chcete ešte viac zlepšiť svoju povesť? Robte toho pre ostatných ešte viac. Stále buďte nejako užitočný. Od chvíle, keď Vás ostatní budú vnímať ako „človeka, ktorý pomáha,“ získate niečo, čo sa kúpiť nedá. Choďte ešte o krok ďalej a NIKDY si za tieto veci neberte žiadne zásluhy. A ak Vám ich ľudia budú pripisovať, jemne a zdvorilo ich preneste na iných. Bude to takto oveľa lepšie. Práve v tomto z nejakého dôvodu mnohí ľudia zlyhávajú.

Učte sa byť hrdý a vedomý si svojej dôstojnosti bez toho, aby bolo Vaše meno nejakým spôsobom viditeľné. Človek, s ktorým by ste sa o svoju hrdosť mali deliť, ste iba Vy sami. Poklepte sa po pleci. Povedzte si to sami pre seba a pohnite sa ďalej. (Mimochodom, s touto oblasťou musím aj ja veľmi bojovať, no ak sa mi to podarí, je to vždy lepšie ako si zásluhy pripisovať.)

Vaša povesť sa stane tým najcennejším, čo máte

Prečo je to všetko vlastne potrebné? Odpoveď je jednoduchá: v súčasnom svete, hlavne vo svete internetu, existuje tak veľa rôznych možností súperiacich o našu pozornosť. Vaša povesť je tak jediným istým bodom, aby ľudia venovali pozornosť veciam, ktoré sú dôležité pre Vás. Nemusia to však byť vždy iba tie veci, ktoré sa týkajú Vás – Vaša povesť totiž môže pomôcť aj iným ľuďom pri dosahovaní ich cieľov alebo potrieb.

Ak internet využívate vo svojom profesionálnom živote, Vaša povesť je základom k tomu, aby ľudia venovali pozornosť Vám a tomu, čo robíte. Je to niečo, čo si nijakým spôsobom nemôžete kúpiť – a preto je cennejšia ako peniaze. Vytvorte si širokú sieť kontaktov tak, že nikdy nebudete nič predstierať, vybudujete si domov, nájdete si priateľov a budete ľuďom pomáhať.


Komentáre

2 komentáre v "Budovanie vodcovstva online"

  1. John Davidson Rockefeller - vládca kapitalizmu : Mladý a úspešný  

    avatar

    […] na kostol. Pokračoval v tom celý život. Tak ako v obchode aj v tejto činnosti využil svoj organizačný talent a nadanie od Boha, ktoré dokázal primäť k tomu, aby prinášalo plody nad všetky jeho […]

  2. Radar  

    avatar

    Pekný článok. Páči sa mi, že to čo píšete, aj uskutočňujete.. myslím tým tento Váš web, ktorý je naozaj osobný.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.