Chuť dneška…

Napísal  
Zaradené pod VZŤAHY, MEDZIĽUDSKÉ

Chcem vás trochu  provokovať. Ako vám chutí dnešok? Dnešný svet okolo… Pár slov o tom, kam sa vlastne dobrovoľne rútime…

Ryba, jedlo žobrákov, ako sa niekedy na bratislavskom trhovisku hovorilo, sa stala lahôdkou. Kuracie zadky, ktoré sa hádzali psovi, sa začali predávať s kúskom chrbta v honosnom balení s hrabákmi a krkami, ako delikatesa. Kvalitnú vodu z vodovodu, sme vymenili za sladké presýtené žbrndy. Rohlíky sa scvrkli o polovicu, kyslé mlieko sa nedá doma vyrobiť, pretože vznikne jedna smradľavá odporne zapáchajúca tekutina, ktorú udržíte v ústach len dovtedy, kým ju rýchlo nevypľujete a to kamkoľvek!

Všetko čo bolo kedysi naozaj dobré, čo malo svoju hodnotu-tradíciu, sme vlastne vymenili za šmejdy v drahom obale. Sú tu aj dobré veci. Len čím ďalej ich je menej a treba ich poriadne hľadať. Hľadať, premýšľať, čítať nečitateľné návody a obsahy, ktoré nemáme šancu vidieť, ak sme si nepribalili lupu.

Ulice našich miest sa nám zaplnili Bratislavčanmi, Košičanmi, Martinčanmi, Žilinčanmi z Číny, Thajwanu či Vietnamu. Cez reklamy si nevidíme špičku nosa. Chodníky a prechody sú plné stojacich áut. Exekútor dopisuje adresu a správca domu hádže do schránky vyúčtovanie s tučným nedoplatkom.

Žijeme v pomyselnom blahobyte. Máme dva aj tri telefóny, internet, televíziu, domáce kino, DVD, PC a stále nám niečo chýba. Zákazy, príkazy, nariadenia, poučenia, ktorým už človek prestáva rozumieť a vyznať sa v nich, je priam nemožné. Kamery nás sledujú na každom kroku.

Kdekoľvek sa pohneme, sme pod kontrolou. Všetko je evidované, zaznamenané a všetko pre našu „bezpečnosť.“ Každá správa, každá pošta, každý telefonát, každá platba, každý mail, každý, niekedy veľmi súkromný pohyb, je pod organizovaným dohľadom. Kedykoľvek sa dá vybrať z archívu ako zbraň, ktorá je pripravená na okamžité použitie proti nám. Zaujímavé je, že aj pri takomto špicľovaní dochádza k trestným činom, o akých som nemal v minulosti ani potuchy. Drogy, prepady, násilie, výpalníctvo, vraždy sa stali bežným sprievodným javom tejto slobodnej doby.

Zbavujeme sa vlastnej identity, pretože súhlasíme so všetkým, čo po nás rôzne inštitúcie, ako banky, mobilní operátori a pod., požadujú. Môžeme vidieť oči bezdomovca, ktorí sa určite na ulici nenarodil. Môžeme vidieť žobrákov, čo im trčia nohy z kontajnera,aby sa natiahli za prázdnou fľašou, či noblesné hotely pre psov aj s vlastnou www stránkou, lekárom a kaderníkom. Môžeme sledovať zložité operácie svojich psích miláčikov priamo na internete. A ak sa nám náhodou náš drahý psík stratí, okamžite sa oňho postarajú v útulku aj s lekárskou starostlivosťou. Ak sa však ocitne na ulici človek, nezakopne oň ani  pes. Stávame sa číslom daňového úradu či sociálnej poisťovne… Je to daň doby, alebo chuť dneška?

Homosexuálom preukazujeme úctu (skrývame to za pojem pluralita a demokracia) a dokonca sa ponáhľame dať im rovnaké práva ako keby sme chceli čo najrýchlejšie dobehnúť zvyšok na lásku chorého sveta.

Kde sa podeli pravé hodnoty?

Kde je vlastná podstata človečenstva?

Kde je niečo viac, ako len strohé konštatovanie?

Hrôza, čo sa tu udialo za posledných dvadsať rokov. Vytratila sa láska, porozumenie, ľudskosť, tolerancia, teplo rúk, úcta a rešpekt pred šedinami a pravou múdrosťou.

Nepoznáme suseda, nevieme aký plat má vlastná žena či muž. Nesmieme dať po zadku vlastnému dieťaťu ak nechceme mať problém s úradmi. Sledujeme stupídne, nehodnotné až deštruktívne pôsobiace televízne stanice, kde seriály bez konca nahrádzajú kultúrne vyžitie určitej skupiny nevedomých a možno aj nevidomých ľudí. Ale čo ta druhá polovica? Nemá šancu fungovať dôstojne, bez toho aby jej boli podsúvané podobné stupídnosti?

Ak je toho málo, môžeme si pozrieť Superstar a tam si vypočujeme vulgarizmy v priamom prenose, akoby sa nechumelilo.

K lekárovi chodíme s platobnou kartou, alebo s peňaženkou v ruke. Bavíme  sa ako roboti, keď jeden rozpráva o živote a druhý hľadí do počítača. Formulky, nacvičené frázy, ktoré nemajú s našim ozajstným ľudským vnútrom a presvedčením nič spoločného. Letákmi, ktorými sú upchané vchody bytoviek, nás lákajú do obchodov.

Môžeme si povedať svoj názor. Slobodne, demokraticky sa (občas) vyjadriť. No k čomu to je, keď je to nič platné? Žijeme v neustálom strese a napätí. Nikto z nás si nie je istý zajtrajškom. Je len pár jedincov ktorým je to jedno a tí žijú aj tak mimo nás a v anonymite.

Nie som sám, ktorému to všetko už začalo vadiť. Niekde sa stala chyba – veľká chyba, ktorej náprava bude trvať dlho. Ochorel nám svet a my v snahe uplatniť sa, sme ochoreli s ním! Možno až nástup duševných chorôb, depresii, samovrážd, naštartuje proces triedenia, ktorý nás položí na kolená, keď to už prestaneme zvládať. Vidíme len Bratislavu, alebo väčšie mestá, ale čo tí, ktorí žijú na dedinách, samotách?

A čo ďalej?

Mám dosť slobody tohto typu, slobody, ktorá so slobodou nemá nič spoločného. Slobody, ktorú si nedokážeme užívať, pretože je viac proti nám ako pre nás. Je tak oklieštená zákonmi a zároveň otvorená neprávosti, zločinu, podvodom, že jej existencia mi pripadá ako aura. Kdesi je, ale nevidím ju. Je mimo mňa.

Nuž a záverom? Nechýba mi už reklama, ktorá ma v tej západnej dedine tak ohúrila. Nechýba mi ani západ o ktorého ideách som toľko sníval. Nechýbajú mi ani kuracie zadky čo som hádzal psovi. Chýba mi len jedno: chcem ešte stretnúť človeka -priateľa. Chcem sa ráno prebudiť a celým srdcom sa tešiť novému dňu. Chcem mať okolo seba úprimných ľudí, ako tomu bolo voľakedy. Chcem stretnúť kamaráta, ktorého prvá otázka nebude smerovať k materiálnym veciam, ale bez prípravy ma potľapká po pleci: „Ako sa máš? Ako žiješ? Zájdeme si sadnúť?“ Kamaráta ktorého v polovici debaty nevyruší zvonenie mobilu a bude musieť odísť. „Vieš,tento telefonát bol tak dôležitý, že ak by som to nezobral, mohlo by ma to stáť prácu.“

Nie! Verím, že nie! No ovládol nás strach a v tomto strachu žijeme svoje každodenné životy. To je fakt a skutočná realita tohto novodobého, pokazeného sveta.

Dokedy bude človek hľadať svoje pravé miesto?

Máš svoj názor? Vyjadri ho v komentároch!

 

(zdroj: www.misie.sk)

Komentáre

4 komentáre v "Chuť dneška…"

 1. minoslav  

  avatar

  Odpadol som skoro. Silne myslienkove pochody a s mnoha vecami suhlasim. Tie psy, bezdomovci, homosexuali, PC,DVD a pocit ze nam stale nieco chyba…
  Tiez som sa vela krat sam seba pytal, kde sa podelo dobro zo sveta. Obavam sa ze by sa muselo stat nieco velke a zdrvujuce aby sa ten malicky zvysok ludstva co ostane uvedomil.

 2. imdk  

  avatar

  Zaujímavý článok, ktorý núti zamyslieť sa…je to tak, že sa stávame otrokmi tejto doby a podliehame stádovosti, lebo ak nie, ostatnému svetu sa javíme viac ako čudní.
  Niet sa čo čudovať, keď ľudská rasa je odmalička zo všetkých strán masírovaná materiálnou prestížou a vulgárnou zvlčilosťou, ktorú často predvádzajú naše spoločenské „špičky“ v priamom prenose.
  Nuž, stojí to veľa síl, ísť proti prúdu a vzoprieť sa tomu, čo je dnes pokladané za ideál!Často mi chýba atmosféra z mojich detských rokov, keď sme sa všetci poznali a žili spoločne ako veľká rodina a čuduj sa svete, nechýbal nám televízor, mobil ani super haus…ale mali sme život plný krásnych zážitkov.
  Myslím si, že by sme sa mali viac starať aj o duchovno a rovnováhu života, tam niekde by mohla byť cesta, cesta ako sa zlepšiť nie kvôli niekomu, ale jednoducho – len tak pre seba. Vtedy môžeme priniesť hodnoty, ktoré inšpirujú i iných.
  Aj diskusia na tejto stránke je cesta…a každá cesta by sa mala začínať v našom JA!

 3. Juraj Majer  

  avatar

  S niektorými vecami plne súhlasím, s inými vôbec. A ani mi až tak neprekáža že istú časť článku som už čítal inde pred mesiacom. Ale veď Ctrl+C > Ctrl+V používam ja ja takže pohoda…

 4. Vladino09  

  avatar

  Kazdy si moze vytvorit chut dneska presne taku ako chce. Staci byt v tomto smere aktivny a nie pasivny.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.