Čo nepotrebujete, aby ste sa stali úspešnými

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA

Daniel Nairobi orphanageKeď sa mojich klientov na Slovensku opýtam, prečo sa momentálne necítia úspešní, často mi dajú dlhý zoznam odpovedí, prečo sa k tomu zatiaľ nedostali. Nevedia dobre hovoriť po anglicky, nemajú dosť peňazí, nemajú kontakty, atď.

Ľudia sa ma občas opýtajú ako som schopný robiť to, čo robím:

„Nepotrebujete v podnikaní MBA, aby ste radili spoločnostiam a ľuďom v podnikaní?“

A ja odpoviem: „Nie. Naučte sa, čo funguje v iných podnikaniach na svete a pomôžte ďalším spoločnostiam zaviesť tento nápad“.

Nepotrebujete lekárske vzdelanie, aby ste mohli viesť zubnú kliniku? Nie, jednoducho si len najmite skvelých zubárov.

Nepotrebujete nahrávací kontrakt so Sony, aby ste vydali album? Nie. James Evans a ja sme sami vydali a predali veľa albumov.

Nepotrebujete veľa peňazí, aby ste boli schopný pomôcť chudobným? Nie. Ponúknutie vášho času a zručností je často oveľa cennejšie ako Vaše peniaze.

Nepotrebujete sa vzdať svojej práce, domova a rodiny, ak chcete niekoľko rokov cestovať?
Nie. Zožeňte si niekoho, kto za Vás urobí Vašu prácu, prenajmite Váš dom a vezmite rodinu so sebou.

Keby som len mohol…

Zamerať sa na niečo, čo nemáte (ale na niečo také, čo potrebujete) môže byť nebezpečný návyk.

S prekážkou/problémom, ktorý poznáme, sa cítime lepšie. Potom máme dobrú výhovorku, aby sme neuspeli, však? Na tom nie je nič zlé okrem neustáleho pocitu, že by ste mohli byť oveľa lepším, než sa práve teraz ukazuje vo Vašom živote. A po čase tieto vaše sny jednoducho zostarnú…

Našťastie, mnohé z prekážok, ktoré vnímame, nie sú naozaj prekážkami. Mnohé z vecí, ktoré si myslíme, že potrebujeme, nie sú absolútne nutné. Každý z nás je zodpovedný za náš vlastný život; žiadna iná osoba nie je a ani nemôže byť.

Poďme sa pozrieť na niektoré bežné „výhovorky“, ktoré na Slovensku počúvam:

Nepotrebujete skúsenosti. Skúsenosti Vám niekedy môžu zabezpečiť prácu, ale na čom naozaj záleží je to, čo robíte práve teraz. Minulosť patrí do životopisu. Budúcnosť je čiastočne vo vašich rukách. Dnešok je jediný deň, ktorý máme naplno pod kontrolou.

Nepotrebujete poradcu. Nikoho nikdy nebude tak zaujímať Váš úspech ako Vás samých. Na nikoho nemôžete prenechať zodpovednosť za plánovanie priebehu Vášho života.

Nepotrebujete administratívu. Administratívna práca zahŕňa stupne vo vzdelaní, certifikáty, potvrdenia, licencie, odporúčania, žiadosti o súhlas a podobne. Zaznamenajte si, prosím: Nie je to tak, že niektoré z týchto vecí (alebo iné iné veci) nie sú osožné. Je to o tom, že nie sú nevyhnutné.

Nepotrebujete platiť za prístup alebo informácie. Takmer všetky informácie sú prístupné zadarmo. Ak žijete v Iráne alebo Číne, niektoré informácie môžu byť pred Vami skryté – ale tu na Slovensku, čokoľvek čo sa chcete naučiť, stačí ísť a dosiahnuť to.

Ak chcete začať podnikať

Zoznam vecí, ktoré nepotrebujete narastá. Nepotrebujete sa presťahovať do Bratislavy; nepotrebujete si požičať peniaze.

Táto časť môže na chvíľu tiež fungovať – nepotrebujete kanceláriu, nepotrebujete laptop počítač, nepotrebujete mať zamestnancov, nepotrebujete vizitky.

Nepotrebujete, aby vás niekto organizoval. Takto to robím ja:

1 Zapíšte si veci
2. Ľahké veci robte rýchlo
3. Často prehodnocujte veľké veci

Ako som povedal, základné, ale meniace život. Ale dosť o produktivite a požičiavaní peňazí. Poďme na to vážne. Ste pripravení?

Tak poďme:

Čo naozaj potrebujete

Ak nepotrebujete väčšinu z týchto vecí, čo vlastne potrebujete?

Potrebujete vášeň. Musíte byť absolútne nadšení tým, v čo veríte. Ak necítite, že ste niečim nadšení, ešte ste to asi neobjavili. Hľadajte ďalej.

Potrebujete víziu a úlohu. Vízia vám povie, kam smerujete; úloha vám povie, čo urobiť ako ďalšie.

Potrebujete dve odpovede. Čo chcete v živote naozaj dosiahnuť? Ako môžete pomôcť iným tak, že je to pre vás jedinečné?

Potrebujete záväzok, aby ste ostali v smerovaní. Väčšina ľudí sa vzdajú po 5 000 hodinách tréningu alebo štúdia; víťazi pokračujú aj na 10 000 hodín a ďalej. Najťažšie bolo napísať prvých 100 článkov na tejto webovej stránke.

Veľmi dôležité: Aký je rozdiel medzi vecami, ktoré potrebujete a vecami, ktoré nepotrebujete?

Všetky z týchto vecí z prvej kategórie je na vás. Väčšina vecí v druhej kategórii prichádza od iných ľudí.

Väčšinou potrebujete dosť. Potrebujete dosť peňazí, dosť času, dosť odvahy. Čo je dosť? To je vaša osobná definícia úspechu.

Ale nebojte sa o to, čo nemáte. Ak sa vzdáte všetkých vecí, ktoré nepotrebujete, cesta k úspechu sa stane oveľa ľahšou.

Čo myslíte? Dajte nám vedieť v komentároch……

Komentáre

2 komentáre v "Čo nepotrebujete, aby ste sa stali úspešnými"

 1. mtmarek  

  avatar

  S týmto nezostáva nič iné len súhlasiť. Keď som začínal podnikať myslel som si, že k tomu aby som sa stal úspešný, potrebujem: V prvom rade veľa peňazí, v druhom rade mať skvelý image a ľudí ktorým budem hovoriť čo majú robiť. Ke´d som to všetko dosiahol zistil som, že mi to je len na príťaž. Dnes už nič z toho nepotrebujem. Vtedy som premýšľal ako vypadať čo najlepšie. Dnes sa snažím myslieť na službu. A slúžiť ľuďom, sa dá predsa tak jednoducho. Stačí len ísť. Dnes mám kľud a zarobím presne toľko peňazí, koľko potrebujem. Predtým som sa musel namáhať a možno som mal viac peňazí, ale v zhone som o ne aj rýchlo prichádzal.
  Odporúčam najprv nájsť samého seba a v tom okamžiku sa človek stáva úspešným.

 2. Roman Fogta  

  avatar

  Ahojte, súhlasím s článkom. Snáď by som len doplnil, že v tej trojici

  1 Zapíšte si veci
  2. Ľahké veci robte rýchlo
  3. Často prehodnocujte veľké veci

  si treba dať pozor na to, aby človek nevenoval priveľa času ľahkým, menej dôležitým veciam a potom mu zostane málo času na veci, ktoré sú ťažké, ale dôležité 🙂

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.