Ako hovoriť o tom, čo robíte

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA

co robit„Čo robíte?“

Keď stretnete niekoho nového, najčastejšou otázkou býva: „Tak povedzte mi, čo robíte?“

A našou odpoveďou býva zvyčajne názov toho, čo robíme. Napríklad finančný poradca, obchodník, vodič kamiónu. Je smutné, že sami seba opisujeme názvom subjektov, bez ohľadu na predchádzajúce skúsenosti. A ak osoba, ktorá sa pýta, má zlé skúsenosti s (sem vložte názov vášho povolania), potom to môže vyvolať negatívne reakcie.

Alebo sa niekedy stáva, že názov vašej práce je taký nezvyčajný, že osoba, s ktorou sa rozprávate, nemôže povedať viac, len „Oh“ alebo „Oh, to je zaujímavé“ a konverzácia stagnuje alebo sa zastaví.

Teraz je čas povedať váš 15 alebo 30 sekundový príbeh. Namiesto toho, aby ste uvažovali nad názvom vašej práce, rozmýšľajte nad tým, čo je vašou „super silou“. Čo robíte pre to, aby to prinieslo úžitok ľuďom, s ktorými pracujete a ktorým slúžite? Ako trávite deň? Teraz to vložte do vášho krátkeho príbehu.

Základy konverzácie

Takže, keď ste niekomu predstavení alebo sa s nimi spojíte a oni sa vás opýtajú, čo robíte:

1. Po prvé, komu slúžite alebo s kým pracujete (slobodné matky, nezamestnaní študenti, ktorí si hľadajú prácu, mladí slovenskí profesionáli, pacienti) . Odpovedzte – kto.

2. Po druhé, ako ste týmto ľuďom prospešní? Pomáhate záchranárom udržať si čistú myseľ tým, že prevádzate techniky zvládania stresu? Pomáhate novým výkonným riaditeľom ostať organizovanými a dochvíľnymi? Pracujete na poskytovaní vedenia a zodpovednosti za tím? Čo robíte v prospech tých, ktorým slúžite alebo s ktorými pracujete?

3. Nakoniec myslite na niečo, čo ste urobili v poslednej dobe preto, aby ste urobili nejaký „rozdiel“ v živote iných ľudí. Pretože otázka, ktorá nasleduje po „Aká je vaša práca?“ je „Čo je náplňou vašej práce?“ A ak chcete byť priemerní ako všetci ostatní, povedzte „veľa vecí“. Všetci to hovoríme.

Napríklad, keď píšem tento článok, práve sa vraciam z tlačovej konferencie z Bratislavy. Bol som tam, aby som sa zúčastnil tlačovej konferencie natáčanej TV JOJ a hostiteľom bol Tomáš Bezdeda. Takže, keď sa ma spolucestujúci opýtal, čo si robil, odpovedal som, „práve sa vraciam z tlačovky na podporu komunity nepočujúcich na Slovensku, aby som pomohol vytvoriť internetový portál pre mladých nepočujúcich podnikavých ľudí.“

Nie je to oveľa lepšie, než len povedať: „Vytváram webové stránky?“ Prečo si nevytvoriť svoj vlastný príbeh „kto som a čo robím“ a vložiť nám ho do komentárov?

Komentáre

3 komentáre v "Ako hovoriť o tom, čo robíte"

 1. aarkon  

  avatar

  Pomáham ľuďom naplniť ich základnú potrebu, potrebu mať kde bývať. /obchodný zástupca Prvej Stavebnej sporiteľne/

 2. Peter Miľovčík  

  avatar

  Dosť záleží od toho, kto sa pýta na to čo robíte.
  Keď sa vás to opýta žena, ktorú by ste chceli zbaliť, tak určite nehovorte svoje povolanie. Radšej povedzte niečo vtipné a zároveň originálne. Napríklad:
  Ja pracujem na čiernom trhu. (pausa) Kupujem a predávam biele mäso do cudziny. No a keď sa na teba tak pozerám, tak rozmýšľam, že by som na tebe mohol dobre zarobiť. Hahaha.
  alebo:
  Ja som profesionálny revolucionár. (pausa) Hľadám ďalších rebelov a revolucionárov, ktorí by sa pridali ku mne. Spolu by sme zvrhli vládu. Máš záujem? Hahaha.
  alebo:
  Ja som podpaľač. (pausa) Rozpálim v tebe plamene vášne. Hahaha.
  atď…

  (Nezabudnite na ten „hahaha“ mierny úsmev, aby si naozaj nemyslela, že ju chcete predať do cudziny ako biele mäso :))

 3. Viliam  

  avatar

  Zhováram sa s ľuďmi o ich cieľoch a potrebách a ukazujem im cestu ako to dosiahnuť. Tých ciest je niekoľko ale iba jedna z nich je tá ideálna. Správne sa rozhodnúť nie je vždy jednoduché a ja im v tom viem pomôcť. (finančný poradca)

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.