Vzťahy na diaľku

picture-51Niekedy sú dvaja ľudia okolnosťami prinútení svoj vzťah ukončiť, pretože začnú navštevovať rôzne univerzity, alebo si hľadajú prácu v rôznych mestách, krajinách alebo aj kontinentoch. Častokrát je to nedostatok komunikácie, nedorozumenia, nesplnené očakávania… Určite každý z vás zažil takéto niečo, alebo pozná niekoho, kto tým prešiel.
Čo môže človek urobiť, keď sa ocitne v takejto situácii? Má nejaký zmysel rozvíjať vzťah ďalej, alebo by na to radšej mali obaja zabudnúť a ísť ďalej svojou vlastnou cestou?

Čo je to vzťah na diaľku?

Predovšetkým by ste mali pochopiť, že nie každý vzťah na diaľku sa dá za vzťah aj považovať. Hneď Vám to aj vysvetlím.

Ak chodí istý chlapec so svojim dievčaťom dva roky a ona sa zrazu rozhodne cestovať po Európe – čo sa stane s touto dvojicou? Prvou vecou, ktorú by mal tento chlapec podniknúť ešte predtým, ako jeho dievča nastúpi na vlak, je stanoviť si spoločne niekoľko základných pravidiel.
Obaja musia súhlasiť s tým, ako zvládnu toto odlúčenie – v prípade neukončenia vzťahu sa musia dohodnúť na určitých pravidlách. Ak sa jeden z nich rozhodne, že nechce ostať vo vzťahu na diaľku, zatiaľ čo ten druhý je pre tento vzťah ochotný niečo obetovať, potom vznikne problém.
Pokiaľ ide o vzťahy na diaľku, existujú 3 základne možnosti: dvojica si ostane navzájom verná; obaja môžu začať chodiť s niekým iným a potom uvidia, čo sa stane; alebo vzťah ukončia a nájdu si niekoho iného hneď.
Ostať si verní
Cieľom je udržať všetko tak, ako je – či už ste od seba vzdialení na 5 alebo na 5 000 km. Tento spôsob uvažovania je typický hlavne pre mladé páry, ktoré svoj vzťah začali len nedávno. Častokrát sa však stáva, že jeden z partnerov nejako prestane cítiť to isté k svojmu partnerovi, s ktorým už spoločne svoj život nezdieľa. Ak sa napríklad žena rozhodne nestretávať sa s inými mužmi počas prestávky v jej vzťahu, mal by pre ňu urobiť to isté aj on. Je to tak? V ideálnej situácii by to tak malo byť. Nanešťastie, toto sa vždy nestáva.

Čo s tým?
Takejto situácii by mohlo zabrániť rozhodnutie ponechať slobodu stretávať sa v tom čase aj s inými, a potom – keď sa opäť zídu – zistiť, či k sebe navzájom cítia to isté.
Nechať tomu prirodzený priebeh
Ten istý princíp tiež platí pre každý pár v prvom období ich spoločného chodenia: sú spolu; nie sú však ničím viazaní.
Obaja sa riadia nepísaným pravidlom vzájomne si nechať možnosť stretávať sa aj s inými ľuďmi, kým sa nerozhodnú pre stabilný vzájomný vzťah.
Základom tejto myšlienky je to, že by si rozhodne nemali dávať neuskutočniteľné prísľuby, pretože iba úprimné, skutočné a vzájomné zaľúbenie rozhodne o budúcnosti každého páru.
Ak nemáte v úmysle ostať ako pár spolu, veľmi skoro sa to prejaví a ukončenie vzťahu sa stane jediným riešením.
Ukončenie vzťahu
Môže to byť naozaj veľmi ťažké; je však veľmi rozumné ukončiť vzťah ešte v začiatočnej fáze, aby ste tak zabránili rôznym sklamaniam a zraneniam – hlavne ak viete, že už zakrátko budete žiť oddelene.
V ideálnom prípade ostanete priateľmi a budete sa vo svojich nových životoch vzájomne podporovať – prečo by ste mali zahodiť všetko, čo ste si doteraz spoločne vybudovali? Odporúčam Vám vzájomne udržiavať kontakt cez sms-ky, icq, e-mail alebo telefón, až kým si jeden z Vás nenájde nového a stabilného partnera. A ak sa to Vašej bývalej partnerke podarí, tešte sa z toho! Nechcete predsa stráviť celý zvyšok Vášho života rozmýšľaním nad tým, čo mohlo byť. Život ide ďalej, takže žite s nadšením a vďačnosťou za všetko, čo máte!
Poznámka na záver: vzťahy na diaľku môžu byť rozdelené do troch kategórii: ostať si verní, byt otvorení a uvidieť, čo sa stane alebo ukončiť vzťah úplne. To, akú možnosť si vyberiete, závisí do značnej miery od toho, v akej fáze sa váš vzájomný vzťah nachádza. Uistite sa, že to viete!

Tému článku navrhol: Andre L, Bratislava

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.