Čo je dobrá práca?

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, FINANCIE

dobra pracaNa začiatku tretieho ročníka na strednej škole (vo Veľkej Británii je to okolo 13 – 14 roka života) sa ma opýtali, aby som si vybral medzi históriou /geografiou, francúzštinou/ nemčinou a umením hudbou a dramatikou. Prirodzene by som si vybral hudbu, nemčinu a históriu.

Bohužiaľ, hneď ako som svojim rodičom povedal o mojom výbere, povedali mi to, čo určite mnohí z vás tiež počuli. „Nikdy nebudeš schopní zarobiť peniaze hudbou.“ „Načo je dobrá história?“ „Nemčina je hrozný jazyk, prečo si si radšej nevybral francúzštinu – takto získaš viac priateliek.“

A ja som im veril. Namiesto toho, aby som sa staral o svoje prirodzené záujmy, začal som sa zameriavať na tie predmety, ktoré ponúkali lepšie platenú prácu. Čo sa stalo? V týchto predmetoch sa mi veľmi nedarilo. Nie preto, že by som ich nevedel, ale z týždňa na týždeň som tieto predmety viac a viac nenávidel.

Preleťme o trinásť rokov dopredu a čo tu máme? Hrám v profesionálnej kapele, ktorá mala turné väčšinou v Nemecku. Počas cestovania som sa naučil viac geografie ako som sa mohol naučiť v škole, ale stále sa cítim zahanbený, keď neviem pozadie a históriu mnohých krajín, ktoré navštevujem.

Príliš veľa ľudí sa zameriava na výplatu ako na jedinú definíciu dobrej práce. Budem posledný, ktorý sa bude hádať o to, že nie je dobré mať príjem na vysokej úrovni. Skvelý príjem otvára mnohé dvere, ak sa používa správne, dá sa z neho ušetriť do budúcnosti, zabezpečuje vysoký štandard a tak ďalej.

Ale čo je dobré na vysokom životnom štandarde, na sporení do budúcnosti, ak žijete podstatnú časť vášho dospeláckého života v štádiu nešťastia?

Môj kamarát, nazvime ho Ján, pracoval pred niekoľkými rokmi vo fabrike. Práca nebola platená zvlášť dobre. Asi okolo 4 eurá čistej hodinovej mzdy. Ján túto prácu nezbožňoval, ale mal z nej potešenie. Bol jedným z najkompetentnejších pracovníkov a mal radosť z dobrých vzťahov s kolegami a tešil ho aj rešpekt od vedúcich, pretože svoju prácu vykonával dobre. Vďaka svojej dobrej povesti mal možnosť výberu svojich pracovných zmien a nadčasov.

A naraz sa pre Jána otvorila možnosť. Mohol za mesiac zarobiť 1 500 eur, ale bol by v spoločnosti najposlednejší človek. A práca bola navyše pomerne nebezpečná a psychicky unavujúca.
Rozhodovanie sa medzi týmito dvoma prácami nebolo ľahké. Ján si napokon vybral lepšie platenú, no menej radostnú prácu.

Asi po roku je pomerne jasné, že hoci s citeľne vyšším zárobkom je Ján menej šťastný. Pracuje na smeny tak, že večer nevidí svoje deti. Trocha pribral a vyzerá to tak, že väčšinu svojho voľného času trávi aktivitami, ktorými uniká do sveta fantázie. Celé hodiny trávi jazdením na motorke alebo pozeraním televízie. Tiež trocha viac spí. Pri konverzácii jednoducho nevyzerá ani trochu tak šťastný ako bol kedysi.

Áno, jeho výplata podstatne stúpla, ale stálo to naozaj za to? Myslím si, že pár ľudí bude argumentovať, že áno.

Poukázaním na moje vlastné skúsenosti a tiež na Jánove a mnohých čitateľov, ktorí napísali do sekcie komentárov na tejto webovej stránke by som povedal, že plat je len na druhom mieste dôležitosti, keď si pre seba hľadáte dobrú prácu. Dokázal by som, že nasledujúce faktory sú aspoň tak isto dôležité, ak nie viac.

Práca

Ak budete tráviť osem hodín (najmenej) denne počas pracovných dní zamestnaní činnosťou, osobné šťastie bude významne závisieť aj na tom ako osobne radostná je pre vás vaša práca. Napĺňa vás vaša práca alebo vyčerpáva vašu dušu? Skončíte váš pracovný deň (zvyčajne) šťastní a čulí alebo idete domov prázdni a zničení? Ak príležitostne myslíte počas svojho voľného času na prácu, zisťujete, že je to so šťastím alebo vám pri takejto myšlienke zviera žalúdok? Jedna strana mince sa spája so šťastným životom, druhá s oveľa menej šťastným. Aká vysoká je cena za stres?

Pružnosť času

Čím flexibilnejší je pracovný čas, tým lepšie. Bojíte sa, že vás vyhodia, ak sa zúčastníte na narodeninovej oslave vašej dcéry? Neustále ste pri rodinných udalostiach vyrušovaní e-mailami a telefonátmi, na ktoré musíte reagovať? Stále vám kvôli práci chýba kvalitný čas strávený s ľuďmi, na ktorých vám záleží? To je skutočná hodnota a je veľká. Zakaždým, keď vynecháte niečo dôležité so svojou rodinou, je to príležitosť, ktorá sa už nevráti a je to dôvera vo vzťahu, ktorá sa nedá vrátiť späť.

Spolupracovníci

Ste nimi rešpektovaní? Máte s nimi dobré vzťahy? Alebo je to pracovné miesto preplnené neustálym podozrievaním, intrigami a závisťou? Znova je to všetko o strese. Akú cenu môžete zaplatiť za stresové prostredie?

Nakoniec si položte jednoduchú otázku: Akú hodnotu má pre vás euro navyše popri neustálom trápení? Podľa mňa za to také trápenie nestojí, zvlášť vtedy, keď zvážite množstvo metód, ktoré môže osoba použiť, aby znížila svoje výdavky bez skutočného pozmenenia svojho životného štýlu.

Radšej budem žiť jednoducho bez mizernej práce, než mať pár krajších vecí a tráviť všetok môj čas nenávisťou k mojej práci. Niečo mi hovorí, že keď ľudia trocha odstúpia a vážne sa pozrú na svoj život, mnohí z nich sa budú cítiť rovnako.

Čo myslíte? Dajte nám vedieť v komentároch…

Komentáre

Jeden Komentár v "Čo je dobrá práca?"

  1. mattoni1972  

    avatar

    Tiez mam taku pracu ktora je lepsie platena ale nestalo to za to kedze som odluceny od rodiny a priatelov.Peniaze pre mna nikdy neznamenali vela ale kedze mam nejake financne zavesky tak musim trpiet a do kedy neviem.Neviem sa totisto vydat tym spravnym smerom

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.