Len „dobre“ nestačí

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA

dobre nestaciAko sa máš? Dobre. Ako ide práca? Dobre. Ako ti to ide vo vzťahu? Dobre. Ako ide život? Dobre. Každý deň, ktorý je nám daný, sa môžeme pozrieť na veci, ktoré sa dejú v našich životoch a môžeme byť spokojní s tým, že fungujú priemerne a dobre. Môže byť ľahké akceptovať tento postoj „dobre“, pretože to neznamená, že veci idú zle. Nie sú v tam, kde spôsobujú vážne otázky a ľudia sa naučili brať ich také, aké sú. Všetko je len dobre.

Cesta mladý-úspešný:

Cestou mladý-úspešný je, že „dobre“ nestačí. Ak akákoľvek jednotlivá vec vo vašom živote je len dobrá alebo priemerná, potom musíte nájsť motiváciu na to, aby ste začali robiť niečo, čo to zmení a vylepší. Neakceptujte veci alebo postoj stavu, aký je len preto, lebo vám nespôsobujú veľkú nespokojnosť. Buďte proaktívni a urobte niečo s tými vecami skôr, než vám začnú spôsobovať vážne problémy.

Meter

Zlé. Nie veľmi zlé. Dobre. Skvelé. ÚŽASNÉ.

Všetky veci, ktoré v živote robíte a ako sa cítite, sa musia zapísať na merítko dosť vysoko. Všetko sa úprimne musí na metri zaregistrovať do zelenej farby a musí byť prinajmenšom „skvelé“. Ak to nie je váš prípad, potom by ste mali pracovať na zmene tých vecí, ktoré strácajú túto hodnotu.

Prijatím toho, že veci sú „dobré“, vás vedie len k tomu, aby ste dosiahli viac „dobrých“ vecí. Rozhodnite sa a očakávajte od každej jednej veci vo vašom živote viac. Ak sa vo vašom zamestnaní cítite len „dobre“ alebo ak cítite, že práca, ktorú produkujete je len „dobrá“, niečo nie je v poriadku.

Možno je to vaše zamestnanie alebo možno vaše rozhodnutie ako k práci pristupujete. Nech je príčina akákoľvek, niečo tu nefunguje a vy musíte urobiť čokoľvek, čo môžete, aby ste to zmenili, pretože sa to samé náhle nezlepší.

Život a veci v živote nemajú byť iba „dobré“. To nie je spôsob ako to bolo navrhnuté. Nemá to byť tak, že všetko nás musí naplniť úžasným pocitom, ale ak v živote nič nie je aspoň pomerne dobré, musíme to buď zmeniť alebo musíme zmeniť našu perspektívu.

(Áno, ako povedal Forest Gump, „Život je ako bonboniéra a vy neviete, akú dostanete“. Ale to čo viete je, že čokoláda by mala chutiť dobre).

Prečo?

Pretože to, ako sa cítite v každý moment vášho dňa, naozaj záleží. Účinkuje to na to, kým sme a ako sa bude vyvíjať náš život. To ako sa cítime nie je niečo, čo môžeme brať na ľahkú váhu a to ako sa cítime je určené tým ako sa cítime voči veciam v našom živote. Prídu dni, kedy veci nepôjdu tak ako boli naplánované alebo nastanú výzvy. To je v poriadku a môžete to očakávať. Takéto dni môžeme zvládnuť. Avšak, čo nemôžeme prijať je nemenný stav alebo zdržiavanie sa na mieste, kde sa cítime „dobre“. (alebo horšie ako dobre) Týka sa to niečoho alebo života ako takého. Aktívne by sme sa mali snažiť robiť s tým niečo, pretože život by mal byť skvelý a mali by sme sa aj skvelo cítiť.

Veci, ktoré prichádzajú na myseľ, kedy „dobre“ jednoducho nestačí.

 • Dobrá práca
 • Dobrý vzťah
 • Dobré cvičenie v telocvični
 • Dobrý čaj/káva
 • Dobrá časť úsilia (voči hocičomu).
 • Dobrá časť oddanosti našim cieľom a tomu, kam smerujeme
 • Dobrý kamarát
 • Dobrý pocit
 • Dobrá perspektíva

Zoznam pokračuje…..

Ako využiť spôsob mladý-úspešný:

1. Očakávajte od života skvelé veci. Snažte sa o najlepšie, očakávajte ich získanie a vždy mávajte v živote skvelé veci. Musíte si uvedomiť, že na skvelé veci máte právo. Len preto, že ste ich možno v minulosti nezažívali dôsledne vo všetkých aspektoch vášho života, neznamená to, že by ste ich nemali očakávať. Nikto by nemal očakávať, že nebude spokojný so svojim životom alebo s vecami vo svojom živote. To nie je len účel. Uvedomte si, že samozrejmé je to, že by ste mali vedieť, čo by ste od života mali očakávať.

2. Dôsledne a úprimne zhodnoťte veci vo vašom živote, to, čo robíte, ako to robíte a ako sa cítite. Ak sa na tieto veci úprimne pozrieme, vieme, aký druh dňa mávame a vieme ako sa cítime. Aby sme vedeli, čo musíme zmeniť alebo vylepšiť, musíme uznať a vyhľadať pocity, ktoré sú len dobré alebo sebaupokojujúce.

3. Rozviňte svoje ciele a plány. Strávte čas rozvíjaním plánu na zlepšenie tých vecí vo vašom živote, ktoré sú len dobré. Premýšľajte nad tým, kde práve ste a kde sa nakoniec chcete ocitnúť. Pracujte na vytváraní mapy a na detailnom akčnom pláne tak, aby ste vedeli, kam smerujete a ako sa tam dostanete.

4. Konajte. Nestačí snívať a rozvíjať plány. Skutočne pre to niečo urobte. Je čas na posun. Je čas konať. Musíte zistiť ako sa neustále a dôsledne čo najlepšie prinútiť k tomu, aby ste robili pokroky vo vašich plánoch. Ak nerobíte to, čo vás posúva vpred, potom ste samoľúby a vyrovnávate sa s tým, že vám stačí „dobre“. Každý deň konajte.

5. Neustále na seba naliehajte. Uvedomte si, že je to cesta a vy si dôsledne musíte nájsť motiváciu, aby ste po nej stále išli. Môžu nastať dni, keď budete chcieť len oddychovať a vkĺznuť späť do akceptovania statusu quo, ale aj počas takýchto dní musíte na seba naliehať. Každý deň nemusí byť taký produktívny ako by ste chceli alebo ako by mal byť, ale musíte sa uistiť, že neustále na seba naliehate, aby ste smerovali ku svojmu cieľu.

6. Buďte k sebe pravdiví, bez výhovoriek. Je až neuveriteľné ako ľahko dokážeme presvedčiť samých seba, že máme dobrú výhovorku na to, aby sme nič nerobili. Dovolíme samým sebe využiť okolnosti alebo to, čo sa okolo nás deje ako výhovorku. Dávajte pozor na výhovorky. Porozumejte, že neexistuje žiaden skutočne dobrý dôvod na to, aby ste nerobili pokroky a nenapredovali smerom, kam by ste mali ísť. Nedovoľte svojmu rozumu, aby vás oklamal a aby ste tolerovali sebauspokojenie alebo aby vás presvedčil, že robíte pokroky, aj keď ich v skutočnosti nerobíte.

Život by mal byť skvelý. Mali by sme sa z neho tešiť a aj z vecí a ľudí v ňom. „Dobré“ jednoducho nestačí. Neprijímajte priemernosť alebo to, čo je teraz len preto, lebo je to normálne. Zmeňte svoj pohľad, zmeňte, čo robíte, zmeňte svoj prístup, zmeňte svoje venovanie, zmeňte svoje úsilie. Nech je dôvod akýkoľvek, odmietnite akceptovať „dobré“. Robte s tým niečo. Toto je cesta mladý-úspešný.

Čo si o tomto myslíte? Existujú nejaké veci, ktoré by ste mohli pridať do zoznamu vecí, ktoré by nemali byť iba „dobré“? Dajte nám vedieť v komentároch…

Komentáre

4 komentáre v "Len „dobre“ nestačí"

 1. tomas23  

  avatar

  Ako citam tieto clanky za radom tak vsetky tieto clanky nie su dobre, su uzasne:) Mnoho z toho co je tu pisane dokaze cloveka usmernit a ukazat mu spravnu cestu. Som velmi rad ze sa najdu ludia ktory pomahaju druhym.

 2. Kamil  

  avatar

  Tomáš, ďakujeme za kompliment. Držíme vám palce nájsť tú správnu cestu a vytrvať na nej.

 3. Viliam  

  avatar

  Priznám sa, že v mojom živote je zopár vecí, ktoré sú dobré, teda už som sa uspokojil s tým, že to už lepšie nebude. …ale bude! Ďakujem 🙂

 4. Daniel  

  avatar

  Neustále a nikdy nekončiace zlepšovanie je veľmi dôležitá vec.
  Ďakujeme za príspevok s pozdravom
  Daniel

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.