Dosiahnite svoj veľký cieľ

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA

Každý z nás má nejaký ten veľký projekt, ktorý kdesi visí v našich životoch. Radi by sme ho docielili, ale vyzerá to tak, že je priveľký a voľné miesto v našom živote vyzerá primalé.

Trochu sa zastavte a zamyslite sa nad tým, čo je vašim veľkým cieľom. Môže to byť buďto niečo reálne alebo aj veľké domáce vylepšenie. Môže to byť niečo rovnako horizontálne ako aj vodorovné, nové zamestnanie alebo nový biznis. Môže to byť niečo úplne bláznivé ako kráčanie naprieč Európou.

Keď budete čítať moje nižšie uvedené nápady, neustále majte na pamäti svoj cieľ, nech je to čokoľvek. Opýtajte sa samých seba ako by ste skutočne využili každú z týchto ideí k naplneniu svojho cieľa. Na konci môžete zistiť, že ste vymysleli plán, ktorý vás vezme z nudného tu do nádherného tam.

Prestaňte myslieť na zlyhanie

Čo ak neuspejem?

Často je to veľká otázka, ktorá nás drží od toho, aby sme urobili v živote veľký skok. Vidíme niečo, čo by mohlo vyžadovať veľa práce a energie a času a my si nevieme predstaviť sklamanie a bolesť, ak to nevyjde.

Na to hovorím. Koho to zaujíma, či to bude fungovať? Ak je toto vašim snom, proces k tomu, aby ste sa tam dostali, by mal pre vás byť preplnený zábavou. A hoci miesto určenia nebude to, o čom ste snívali, cesta tam bude naplňujúca.

Chcem byť spisovateľom. Po pätnástich rokoch skúšania som zatiaľ úspešne nepublikoval knihu. Aj tak stále píšem. Prečo? Pretože je to zábavné, bez ohľadu na to, či uspejem alebo zlyhám. Vlastne ani neuvažujem nad prehrou. Nezáleží na tom. Píšem veci, ktoré mám rád a neprestávam ich posielať von, v čom som vlastne už uspel. Všetko ďalšie je len bonus.

Svoj cieľ udržiavajte v Kráľovstve reality

Ciele ako, do šiestich mesiacov sa moja výplata desaťkrát zvýši, je skôr stroskotanie a demotivujú vás. Nezáleží na tom, akí ste dobrí. Tie ciele sa jednoducho nesplnia.

Jeden skvelý spôsob ako sa uistiť, že váš cieľ je realistický, je opýtať sa samého seba, koľko z úspechu z daného cieľa závisí výhradne na vás. Čím viac to závisí výlučne na vás a nie na aktivitách iných, tým pravdepodobnejšie získate úspech.

Ďalším efektívnym nástrojom je získať posudok pre váš cieľ, ale o tom budeme hovoriť trocha neskôr.

Každý deň urobte niečo malé

Počas každého dňa, ktorý prichádza, by ste mali vykonať nejaký čin, ktorý vás privádza bližšie k vášmu cieľu. Pre lepšie zdravie choďte na prechádzku. Kvôli vášmu vzdelávaniu si čítajte knihu. Každý deň napíšte tisíc slov (ako skvele odporúčal Stephen King pre začínajúcich spisovateľov). Urobte niečo, aby ste zlepšili vaše schopnosti alebo aby ste sa viac vzdelali v oblasti, na ktorú je zameraný váš cieľ. Urobte veľký krok priamo k vášmu cieľu.

Keď toto robíte, veľkou výhodou je, že to vždy udržiava váš cieľ čerstvo vo vašej mysli, zatiaľčo sa ľadovec pomaly zmenšuje. Vždy napredujte v správnom smere, aby ste tú vzdialenú horu prinášali bližšie a bližšie a vždy majte svoj cieľ na pamäti.

Nájdite si poradcu

Poradca je niekto, kto vám môže ponúknuť nezaujatú a hodnotnú radu pre váš cieľ a váš prístup k jeho dosiahnutiu. Mentor môže plniť skôr úlohu trénera, posúva vás ďalej cez špecifiká alebo môže spĺňať skôr úlohu založenú na vedení, ponúkajúc vám celkovú spätnú väzbu týkajúcu sa vašich cieľov a plánov na ich dosiahnutie.

Ako si nájsť poradcu? Hľadajte medzi ľuďmi, ktorí sú úspešní v oblasti vašich záujmov, rovnako ako medzi ľuďmi, ktorí sú informovaní v oblasti, ktorú sa snažíte pokryť. Môžete tiež prostredníctvom skypu skúsiť náš trénerský program Mlady-Uspesny.

Nájdite pozitívnu podporu

Ak máte ľudí, s ktorými môžete prediskutovať vaše napredovanie a kto vás pozitívnym spôsobom podporí, to je nevyhnutnosť pre veľké ciele. Dobrá pozitívna podpora vás naplní sebadôverou a pomôže vám dostať sa späť, ak s určitým cieľom zápasíte.

Toto nemusí byť vaša zvyčajná sociálna sieť. Mnoho ľudí často nie je nápomocných, keď prichádza na pozitívnu podporu, ktorú potrebujú iní. Dokážu vás ľudia vo vašom okolí naplniť spokojnosťou ohľadom vecí, ktoré chcete robiť? Ak nie, asi je čas začať hľadať pozitívnejších ľudí, ktorými by ste sa mali obklopiť.

Pamätajte, že dobrý a hodnotný priateľ je ten, ktorý dokáže, aby ste sa cítili sami so sebou spokojnejší a ktorý dokáže, že sa budete cítiť pripravení dobývať v živote ťažké veci.

Dramaticky zmeňte vaše denné návyky

Ak máme silno vžité denné/týždenné návyky, často sa môže zdať nemožné nájsť v rozpise všedných dní miesto pre veci, o ktorých snívame. Naše návyky sa zdajú prirodzené a umožňujú nám udržať nás s plynúcimi dňami a udalosťami, ktoré prichádzajú.

Ak si pre svoj cieľ chcete nájsť miesto, zbavte sa vašich návykov. Začnite robiť veci pred prácou a nie po práci. Prestaňte robiť jednu alebo dve činnosti, ktoré vás už nezaujímajú. Zobuďte sa skôr. Prestaňte pozerať televízor alebo tak veľa surfovať po internete.

Ak svoje zvyklosti zmeníte, budete cítiť akoby boli mnohé veci vo vašom živote nové a tiež, že je skvelý čas na to, aby ste začali pracovať na svojom veľkom cieli každý deň.

Podeľte sa o svoj cieľ

Zmeňte ľudí vo vašom živote na motivátorov a to tým, že im budete rozprávať o svojom cieli. Keď sa o svoje ciele delíte s ľuďmi, ktorí sú vo vašom živote kľúčoví, stanú sa zdrojom motivácie, aby ste vstali a niečo urobili.

Na jednej úrovni ste osobne motivovaní, pretože jednoducho nechcete ukázať zlyhanie ľuďom vo vašom živote. Na ďalšej úrovni vás oni často budú skutočne motivovať.

Poznajte Vašu motiváciu

Prečo pracujete na danom cieli? Ak je to len niečo, čo chcete, je oveľa ľahšie zabudnúť na to a netrvať na tom. Avšak, je oveľa ľahšie presvedčiť seba samého urobiť ťažké rozhodnutia, ak robíte tieto ťažké rozhodnutia pre úžitok iných.

Ak sa učíte niečo nové len preto, že vás to urobí šťastnými, je ľahké odložiť to na ďalší rok. Ak sa učíte niečo nové preto, že to dôležité pre druhých, je to oveľa urgentnejšie.

Túto motiváciu majte stále pred očami. Používajte na ňu vizuálne pripomienky. Ak napríklad skúšate diétu, dajte si na chladničku obrázok niekoho, koho chcete naozaj ohúriť. Obaľte svoje kreditné karty do obrázkov vašich detí. Tieto vonkajšie javy vás budú motivovať k malým rozhodnutiam, ktoré vybudujú základ úspechu.

Ak máte pre našich čitateľov nejaké podnety alebo otázky, ktoré by ste im radi položili, vložte ich, prosím, do sekcie komentárov…

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.