Kapitola 2


{+}

AKO CÍTITE, ŽE STE MILOVANÝ?

 

Obsah:

* Úvod

* Príprava

* Čo robiť

* Ďalšia pomoc

* Záver

* Dôležité upozornenie

* 3 najhodnotnejšie veci…

* Nabudúce…

 

Vitajte späť, dúfame, že ste každé ráno a večer v posledne dva dni čítali (nahlas) vyhlásenie Vášho ideálneho vzťahu. Ak ste to ešte neurobili, potom prosím prestaňte na chvíľu čítať túto kapitolu a urobte to teraz.

Dnes sa zameriame skôr na cestu do minulosti, ako do budúcnosti.

Vďaka čomu sa cítite milovaný? Veľa našich klientov sa sťažovalo na to, že sa necítia byť milovaní. Ale keď mali určiť to, vďaka čomu by sa tak cítili, nevedeli s istotou odpovedať.

Niekedy spôsob, ktorým niekto preukazuje lásku, nedá partnerovi pocit, že je milovaný. Napríklad, niekto môže preukazovať svoju lásku tým, že sa stará o partnerkine praktické potreby, hoci ona túži po objatí a nežných slovách.

Toto cvičenie by Vám malo pomôcť porozmýšľať o veciach, ktoré Vy potrebujete, aby ste sa cítili milovaný. Ak máte teraz nejaký vzťah, bolo by veľmi vhodné, aby si aj Vaša partnerka urobila samostatne toto cvičenie, a potom sa spoločne podeľte o to, čo ste zistili.

 

Príprava

Budete potrebovať dva listy papiera, pero a asi tak 15 minút času bez vyrušovania.

 

Čo robiť

Najprv vezmite jeden list papiera a napíšte: „Ako dieťa som sa cítil byť milovaný, keď…

Potom napíšte toľko vecí, koľko Vás napadne. Môže to obsahovať veci, ktoré Vám povedal Váš rodič alebo vychovávateľ. Možno si spomeniete na nejaké fyzické zaľúbenie, čas strávený s Vami, kúpené darčeky… Alebo to bol niekto, kto Vám varil Vaše obľúbené jedlo. 

Na druhý list papiera napíšte: „Cítim sa byť milovaný, keď…“ a napíšte všetky veci, ktoré Váš súčasný alebo predošlý partner urobil, a vďaka ktorým ste sa cítili byť milovaný.

Pozrite sa teraz na tento zoznam a porozmýšľajte, ktoré z týchto vecí uprednostňujete. Nabudúce, ak nebudete mať pocit, že ste milovaný, spomeňte si na to, čo ste napísali a požiadajte Vášho partnera/partnerku, aby Vám preukázal svoju lásku spôsobom, ktorý je pre Vás zmysluplnejší.

Tip:

Ak neviete, aké veci by ste dali na Váš zoznam, skúste si zaspomínať s nejakými starými fotkami, alebo si spomeňte na to, ako bolo o Vás postarané, keď ste sa necítili dobre.

Záver

Veci, ktoré ste napísali, sú pre väčšinu ľudí takmer „pravidlami“ ako sa cítiť milovanými. Ak neviete „pravidlá“ človeka, s ktorým máte vzťah, mali by ste sa pripraviť na „ok“ vzťah, alebo dokonca na zlyhanie tohto vzťahu. Dvaja ľudia sa môžu milovať, ale ak stále porušujú pravidlá toho druhého, vo vzťahu vzniká často iba napätie a nepokoj.

 

Dôležité upozornenie

Niekoľko z najväčších problémov vo vzťahoch pochádza z faktu, že väčšina ľudí vstupuje do vzťahu preto, aby niečo dostali:

snažia sa nájsť niekoho, vďaka komu sa budú cítiť dobre. V skutočnosti jediný spôsob, aby vzťah vydržal, je vidieť Váš vzťah ako miesto, kde idete dávať, nie brať.

 

3 najhodnotnejšie veci, ktoré ste sa naučili z kapitoly 2:

 

1.

2.

3.

 

Čo nájdete v kapitole č. 3?  Rozprávajte a počúvajte.

 

Veľa dvojíc si len ťažko nájde čas na poriadny spoločný rozhovor. Táto lekcia je určená k tomu, aby Vám pomohla naučiť Vás počúvať a rozprávať presne to, čo si naozaj myslíte. 

Vytlačiť Vytlačiť pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk FavoriteLoadingPridaj článok do obľúbených

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.