Dva elementy dobrého prezentátora (inštruktora, interpreta).

Napísal  
Zaradené pod SEBADÔVERA, VZŤAHY

publikovany-muz1. Rešpekt (od divákov)

2. Láska (k divákom)

Bezpochyby existujú významné vývojové príčiny, prečo je toto pravda, ale podľa mojich skúseností, každý skvelý interpret získava rešpekt od divákov (prostredníctvom svojho vystúpenia, povesti, postoja, hlasu, kladného ohlasu na vystúpenie, predstavenia sa, atď.) a získava pozornosť publika prostredníctvom lásky, ktorú im venuje.

Láska má rôzne formy. Mám vás dosť rád na to, aby som vás naučil toto. Mám vás rád natoľko, že vám pomôžem. Mám vás natoľko rád, že sa vám pozriem do očí. Alebo, keď použijem príklad z mojich skúseností hudobníka v prípade koncertov, mám vás natoľko rád, že chcem zapojiť publikum do môjho predstavenia na pódiu aj mimo pódia.

Keďže pochádzam z Veľkej Británie, použijem príklad bývalej premiérky Margaret Thatcherovej ako príklad skvelej prezentátorky, hoci nemala žiadnu charizmu, ktorú ľudia očakávajú od vodcu, akým bola. Použijem ju preto, pretože ju ľudia (hoci aj tí, ktorí s ňou nesúhlasili) rešpektovali skôr ako začala a rozumeli každý moment jej motivácie. Tento stimul  bol: motivovať a zlepšiť životy tých, ktorým sa prezentovala.

V známej scéne výsluchu z filmu Základný inštinkt predviedla Sharon Stone brilantný výkon prezentácie. Okamžite si získala (aký-taký) rešpekt od polície a ich neoddeliteľnú pozornosť v tom istom čase. Nahradila lásku sexom a zabralo to.

Anthony Robbins  sa považuje za ohromujúceho prezentátora pre podobné príčiny. Jeho vystúpenie na pódiu a reputácia, energia a celkový rozmer postavy, mu zabezpečujú rešpekt. A jeho ušľachtilosť a úplné prepojenie s publikom je príjmané ako láska. Výsledkom je oveľa väčšie spojenie ako len samotná spokojnosť s vysvetlením niečoho.

Ak máte lásku, ale žiaden rešpekt, ste len pubovým („krčmovým“) folkovým spevákom. Chyba.

Ak máte rešpekt, ale nemáte lásku, ste ako jeden z tých spevákov, ktorí spievajú dobre, spievajú piesne iných spevákov, ale oveľa horšie ako originál. Chyba.

Ak máte rešpekt a lásku, vaše piesne chytia publikum za srdce. Výhra.

Keď sa pripravujete na prezentáciu, myslite na to, aký bude váš status, keď začnete. Čo môžete urobiť, aby ste získali rešpekt hneď na začiatku? Ako vás môžu predstaviť? Ako budú svietiť svetlá? Aký bude zvuk? Čo si oblečiete? Ak nemáte vopred žiadnu reputáciu, ako ju získate?

Na začiatku príhovoru sa neospravedlňujte. Neskrývajte sa v tieni. Neskrývajte sa za vaše plátno, na ktoré sa prezentácia premieta z  notebooku.

A potom, keď začne príhovor (prezentácia/interview), nesústreďte svoju energiu alebo starosti na seba samých. Toto nie je o vás. Toto je o nich. Prezentátor, ktorý má rád svoje publikum čo najviac – vyhráva.

Článok napísal Daniel Shaw

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.