Vzťahy a peniaze

Napísal  
Zaradené pod VZŤAHY, FINANCIE, DŽENTLMEN

laska_peniazeČi už ste ženatý alebo máte so svojou priateľkou dlhodobý vzťah, je všeobecne známe, že peniaze častokrát dokážu lásku zničiť. A to platí hlavne pre túto materialistickú dobu. Problémy ohľadom financií už zničili aj tie najšťastnejšie vzťahy.

Existuje ale veľa spôsobov, ako sa takýmto problémov vyhnúť. Pamätajte si však, že tieto tipy budu efektívne iba vtedy, ak sa obaja rozhodnete bojovať spolu. Iba v tom prípade pocítite ich prínos, a to počas celej doby trvania Vášho spoločného vzťahu. Sadnite si spolu a porozprávajte sa o tom – dôležité je, aby Ste v tom boli spoločne. Komunikácia je tu veľmi dôlžitým prvkom – musíte si však uvedomiť, že Vaša priateľka je oveľa viac ako iba Váš finančný partner.

Veľa finančných problémov vo vzťahoch vyplýva z jednoduchého faktu, že partneri strávia príliš veľa času premýšľaním nad peniazmi a príliš málo času zaoberaním sa vecami ako je napríklad romantika, spoločná dovolenka, rodina, alebo budovanie spoločnej budúcnosti – a aj počas toho jednoducho musia myslieť aj na peniaze. Je dosť ťažké vôbec nájsť človeka, ktorého budete mať radi. Zmysel by malo už len obmedziť niektoré zbytočné hádky, ktoré vznikajú nad takými drobnosťami ako napríklad: “Kto dnes platí obed?”, “Prečo tento mesiac nikto nezaplatil za internet? Alebo “Prečo nemáme tento rok dosť peňazí na letnú dovolenku?”

Keďže každý človek má iné zvyky a výdavky, v každom prípade by ste si mali so svojou partnerkou spoločne sadnúť a porozprávať sa o spôsobe vzájomného zosúladenia tak, aby to nenarušilo ani váš spoločný vzťah, ani váš spoločný rozpočet. Keďže väčšina dvojíc si zabúda vyhradiť určitý čas na prediskutovanie niektorých problematických otázok, ponúkam Vám teraz niekoľko oblastí, o ktorých by ste sa mali so svojou partnerkou porozprávať ešte predtým, ako si spoločne urobíte akýkoľvek finančný záväzok.

Pri schôdzkach sa držte pravidla pomeru 3:1

Všetci vieme, že pre fungovanie a oživenie vzťahu je potrebné raz za čas chodiť spolu aj von – či už ste ženatý alebo so svojou partnerkou žijete v jednej domácnosti. Ja osobne doporučujem vždy zachovávať pomer 3:1, tak ako ste to robili este predtým ako ste sa rozhodli žiť spolu. Toto pravidlo jednoducho znamená toľko, že za každé 3 schôdzky budete platiť Vy a za tú jednu ona. Alebo v dnešnej dobe – ktokoľvek kto je finančne úspešnejší, platí za tri.
Vyjasnite si každého individuálnu finančnú minulosť

Nie je nič horšie ako byť nepríjemne zaskočený tým, že Vaša partnerka sa topí v dlhoch. Finančné problémy v minulosti totiž môžu potenciálne znamenať problémy aj pre Vašu finančnú budúcnosť – hlavne pokiaľ ide o Väčšie investície, ako je napríklad dom.

Celkovo je lepšie vyjasniť si túto otázku čím skôr, no ak je Vašej partnerke ťažko o tom hovoriť, netlačte na ňu. Nemusí Vám všetko povedať hneď – skúste jej najprv porozprávať o svojej finančnej situácii. Nie každý si s finančnými otázkami dokáže bez problémov poradiť.

Vopred spoločne prediskutujte väčšie investície

Keď už so svojou partnerkou začnete žiť spolu, veľmi skoro zistíte, ako vysoké môžu byť Vaše výdavky na domácnosť. Netrápte sa však pre to. Tu je veľmi dôležité správne rozdelenie financií – hlavne ak máte obaja oddelené účty. Každý z vás by mal týždenne dávať určitú čiastku peňazí ako prídavok na domácnosť.

Ak však ide o nejaké hodnotnejšie veci, ako napríklad televízory, vysávače, práčky, atď., prediskutujte to s Vašou partnerkou vopred. A teraz nemám na mysli iba nábytok – aj ten počítač, ktorý Vás minule tak zaujal. Porozprávajte sa s ňou ešte predtým, ako prídete domov s prekvapením. V podstate by bolo dobré určiť si, čo presne predstavuje väčšia investícia. A potom kúpa čohokoľvek, čo prekračuje túto sumu, by mala byť vami spoločne prediskutovaná.

Všetky finančné povinnosti musia byť jasné

Ľudia zvyknú prenechávať svoje kreditné karty svojim partnerom a spolu s nimi aj všetky povinnosti spojené s bankovníctvom. Môj názor však je, že za toto by nemal byť zodpovedný iba jeden človek. Každý z Vás by mal mať nejaký podiel na riešení vašich spoločných finančných záležitostí. Prenechať všetky povinnosti na jedného človeka je veľmi nezodpovedné. Tento človek sa potom môže začať cítiť pod tlakom a začať tak rásť jeho averzia. Obaja ste preto rovnako zodpovední – nie iba jeden z vás. Veď nakoniec, o tom sú predsa vzťahy.

Vytvorte si účet vyhradený pre dovolenky/zábavu

Ak sa nerozhodnete pre spoločný účet, odporúčam Vám vytvoriť si aspoň jeden – určený iba pre účely zábavy a dovoleniek. Účet, do ktorého môžete svoje peniaze neobmedzene vkladať – nie však vyberať bez toho, aby ste s tým obaja nesúhasili. Keďže každý z vás má rôznu výšku platu, na tento účet by ste mali každý dávať približne rovnaké percento z toho svojho.

Ostaňte verný týmto zásadám

Nasledovanie týchto tipov Vám a Vašej partnerke neposkytne iba určitý spôsob ako predísť zbytočným problémom vo vzťahu, no oboch vás to otvorí aj pre spoločnú komunikáciu. Byť schopným diskutovať o finančných záležitostiach môže byť spočiatku veľmi ťažké. Z dlhodobého hľadiska je to však najrozumnejší a najbezpečnejší spôsob ako predísť mnodým problémom vo vzťahu. Postupne sa tieto typy rozhovorov a návyky stanú pre Vás absolútne prirodzenými, čo Vám a Vašej partnerke umožní rozvíjať aj iné oblasti vášho spoločného vzťahu, ako napríklad romantiku a intimitu.

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.