Kúpa alebo podnájom?

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

Pred istým časom som si hľadal nejaký väčší byt. Bral som to veľmi vážne a plne som si vychutnával toto pátranie po dokonalom slovenskom byte. Samozrejme, rozhodol som sa vopred dôkladne analyzovať svoju finančnú situáciu. Prvá otázka, ktorá mi prišla na myseľ, bola: „Mal by som byt kúpiť, alebo si ho vziať iba do prenájmu?“

Aby som zistil, či sa mi páči v tomto byte bývať, mal som ho počas posledného roka iba prenajatý. No teraz nastal ten správny čas, aby som ho aj kúpil. Pred konečným rozhodnutím som sa však pozrel na obe strany mince. Predsa sú totiž aj takí ľudia, ktorí uprednostnia podnájom pred kúpou bytu.

Čo všetko je potrebné zvážiť

Tu sú niektoré faktory, ktoré je potrebné zvážiť ešte predtým, ako sa rozhodnete pre kúpu alebo podnájom.

miesto

Mali by ste sa rozhodnúť, kde plánujete bývať nasledujúcich 5, 10 alebo 30 rokov. Ak máte počas nasledujúcich rokov v pláne veľa cestovať (alebo sa sťahovať), kúpa bytu asi nebude tou najsprávnejšou voľbou.

zamestnanie

Vaše zamestnanie v každom prípade zohráva obrovskú rolu vo Vašom konečnom rozhodnutí. Ak si Vaša práca vyžaduje každé dva roky zmenu bydliska, mali by ste skôr uvažovať o podnájme. V prípade stabilného zamestnania sa kúpa bytu zdá byť logickejšia – nikde však nemáte záruku, že budete stále pracovať v tom istom meste.

povahové vlastnosti

Možno bude stáť za to sadnúť si a skúsiť analyzovať svoje povahové vlastnosti. Zvyknete sa sťahovať každý rok? Uvažujete často o odchode z mesta, v ktorom žijete? Ak áno, potom by ste mali kúpu bytu radšej ešte odložiť.

financie

Vaša finančná situácia zohráva vo Vašom rozhodnutí najväčšiu rolu. Môžete si dovoliť výdavky navyše v podobe mesačných splátok na hypotéku? Máte dostatočnú hotovosť na začiatok? A čo ďalšie výdavky?

Rozhodujúci je Váš mesačný príjem po odrátaní všetkých Vašich mesačných výdavkov. Jedna vec je niečo chcieť – Vy by ste však mali zistiť, či si to v skutočnosti môžete aj dovoliť.
Medzi ďalšie otázky, ktoré je potrebné zvážiť, patrí: „Ktorá z týchto možnosti sa Vám viac oplatí (náklady alebo investície)? Ktorá z týchto možnosti ponúka väčšiu stabilitu?“

Prečo sa rozhodnúť pre kúpu?

Pocit hrdosti. Ja viem, že toto je iba dôvod „pre lepší pocit“, no má veľkú váhu – aspoň pre väčšinu ľudí. Ak budete aj vlastniť svoj dom alebo byt, budete mať silnejší pocit z vlastnej schopnosti a úspešnosti.

stabilné platby

Ak bývate iba v podnájme, je tu stále riziko zvýšenia poplatkov za Váš nájom. Fixná splátka na hypotekárny úver Vám však zaisťuje, že Vaše mesačné poplatky budú v priebehu času stabilné.

lepšie možnosti pôžičiek

Bude oveľa jednoduchšie požiadať o iné pôžičky, ak vlastníte byt alebo dom. Banky väčšinou uprednostňujú majiteľov nehnuteľnosti, preto jednou z prvých otázok pri otváraní bankového účtu väčšinou býva, „Bývate v podnájme, alebo byt/dom vlastníte?“

sloboda

Vo Vašom byte/dome môžete robiť čokoľvek, čo chcete. Nepotrebujete súhlas Vášho domáceho zakaždým, keď chcete napríklad maľovať.

ďalšie výhody

• Kúpa domu je spoľahlivá investícia; hodnota nehnuteľnosti väčšinou neklesá. Môžete očakávať, že po poklese cien z dôvodu finančnej krízy nastane na Slovensku ich nárast.

• Nemusíte sa riadiť pravidlami Vášho domáceho a báť sa toho, že Vám vypovedá zmluvu za ich prípadne porušenie.

Prečo bývať v podnájme?

Tu sú hlavné dôvody, ktoré by ste mali zvážiť pri uprednostnení podnájmu pred tou veľkou investíciou.

– nízke počiatočné výdavky

– v najhoršom prípade zaplatíte za niekoľko mesiacov vopred.

– vyššia flexibilita

Toto sa Vám skutočne oplatí, ak ste mladý, alebo sa musíte často a náhle sťahovať. Ak bývate v podnájme, môžete sa presťahovať kedykoľvek chcete; nemusíte čakať na to, kedy sa Vám podarí dom predať – a navyše, sú tu aj potenciálne straty, ak ho náhodou budete musieť predať čím skôr.

menšie riziko

Nemusíte sa obávať prírodných nešťastí (zemetrasenia, povodne, atď.), ktoré by mohli Váš domov nejako vážne poškodiť. Ak ste v podnájme, jednoducho stačí, ak máte poistený Váš osobný majetok a o všetko ostatné sa už postará Váš domáci.

Okrem toho, ak máte akékoľvek pochybnosti o svojom finančnom a pracovnom zabezpečení, odporúčal by som Vám zvážiť skôr podnájom. Stratiť prácu je dosť nepríjemné, nechcete preto stratiť navyše aj svoj domov…

pevne stanovené výdavky

Jedine, čo musíte robiť, je platiť Vaše nájomné (ktoré sa ale môže každým rokom zvyšovať). Nemusia Vás trápiť nečakané výdavky na údržbu, alebo zvyšujúce sa dane z nehnuteľností.

Použite matematiku

Uistite sa, že dokážete pokryť všetky výdavky spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti – a to ešte predtým, ako urobíte definitívne rozhodnutie.

Tému článku navrhol: I. Kútnik, Ružomberok

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.