Míňať menej a zarábať viac

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

minat-menej_postTeší nás, že spolu s jarou sa prebúdza aj váš záujem. Množia sa totiž otázky a reakcie na to, čo robíme. Hlavne v dobe, keď slovo „kríza“ skloňujeme, počúvame a vnímame dosť často. No najcitlivejšou oblasťou sú zaiste pre mnohých financie. Niekto sa snaží celý život usilovne pracovať – a na „staré kolená“ dostane dôchodkovú almužnu v priemere 300 € mesačne. Poznám prípad, ktorý som videl na vlastné oči – valorizácia dôchodku až 7 (sedem) €. Pretože sme mladí a úspešní – nechystáme sa zatiaľ do dôchodku. Chceme dôstojne žiť práve teraz.

To, že vieme zarobiť peniaze je jedna vec, ale to, že peniazom treba rozumieť je druhá – a pre mňa veľmi dôležitá vec. Koľko času ste sa počas školy venovali tomu, ako rozumieť peniazom?  Aké nové stratégie a postupy ovládate, aby ste sa vyhli rôznym finančných nepríjemnostiam? Ja sám som si často kládol takéto a podobné otázky. Rád by som preto v tomto príspevku reagoval na jeden z vašich listov.

Pekný deň Daniel,

investície sú dobrá vec, ako však správne investovať kde a do čoho? Som učiteľka, a dodnes to ľutujem, že som to vyštudovala. Snažila som sa prihlásiť na kurz marketingu, a účtovníctva…

Ak je príjem nie príliš veľký a výdavky na vzdelanie detí a živobytie veľké, plus hypotéka, rokov veľa- 45, to nie je žiadna sláva.

Ako teraz poradíte? Čo s tým? Dá sa to ešte zachrániť, 🙂

Anna I.

———————————————————————————–

Dobrý deň Anna,

Prosím neľutujte, radšej to využite, že ste učiteľka! Určite máte veľa skúsenosti a vedomosti, ktoré sa dajú dobre využiť na ceste k finančnej slobode. Vek, príjem a výdavky zatiaľ nemajú až taký veľký vplyv na Vašu situáciu, ak nemáte vyskúšaný správny systém. Píšem mnoho článkov a vediem semináre ohľadom investícii, ale hlavne sám som pocítil, čo to je nemať dosť peňazí. Musel som nájsť spôsob nejako to obrátiť k lepšiemu. Nejde o žiadnu magickú formulku, len o toto: nájsť spôsob ako míňať menej, zarábať viac a rozdiel investovať.

Dovoľte, aby som Vám to trochu viac vysvetlil. Napísal som si každý cent, čo som počas mesiaca minul. Na konci mesiaca som si prešiel celý zoznam a označil som si všetky veci, ktoré boli zbytočné, alebo za ktoré by som mohol zaplatiť menej a v ďalšom mesiaci som sa podľa toho riadil. A takto som vedel znížiť moje mesačné výdavky a robím to tak aj naďalej.

Čo sa týka zarábania peňazí, uvedomil som si dve veci. Po prvé: v živote chcem robiť to, čo ma najviac baví (za každú cenu). Venujem sa hlavne hudbe a pomoci druhým. Snažím sa to robiť, čo najlepšie a získať za to, čo najlepšiu odmenu.

Málo kedy naša práca nám však prinesie také zisky, ako by sme potrebovali, aby sme boli bohatí. Lebo, keď nerobíme naše povolanie, nezarábame peniaze – koľko času do toho vložíme, toľko peňazí zarobíme. Tak po druhé: musel som vymyslieť pasívne systémy zarábania peňazí, to znamená, že získam peniaze, aj napriek tomu, že aktívne nepracujem. Čím viac takýchto pasívnych systémov budete mať, tým to bude lepšie.

Toto sú ozajstné investície: Nehnuteľnosti. (nákup, prenájom a predaj) Postaviť a vlastniť firmy. (a to tak, že ak odídete na ročnú dovolenku a vrátite sa späť do firmy, bude silnejšia, ako keď ste odchádzali a výška Vášho konta v banke narástla) Investícia do iných firiem, ktoré rastú (na papierový trh, do rôznych fondov) a tiež do seba. (Vášho zdravia, vzdelávania, duchovného rastu, rodiny a priateľov, aby ste mohli žiť úspešnejšie a spokojnejšie)

Každý musí začať šetriť aj investovať, v tomto svete potrebujeme stále viac peňazí, aby sme mali istotu, a aby sme mohli dokázať veci, kvôli ktorým sme boli stvorení. Z každého príjmu, ktorý dostanete minimálne 10% musí ísť na investovanie, ďalších 10% na Váš osobný rast, ďalších 10% na zábavu, aby ste nikdy nezabudli, že peniaze sú aj na to, a ďalších 10% darovať, aby ste nikdy nezabudli, že peniaze, ktoré máte, sú aj darom. Ostane 60% z ktorého musíte vyžiť, na začiatku bude asi život skromnejší, ale postupne to bude rásť.

Môžem to potvrdiť na vlastnej koži, pred viac ako siedmimi rokmi som prišiel na Slovensko len s malým ruksakom a bez žiadnych známych a finančných zdrojov. Dnes sa považujem za skutočne mladého a úspešného, a dúfam, že raz sa budete takto cítiť aj vy.

S pozdravom

Daniel Shaw

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.