Mladý-úspešný finančný plán

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

CB023942Konečne Vás už možno považovať za finančne úspešného, pretože zarábate viac ako míňate. Stálo Vás to síce veľa tvrdej práce a disciplíny, no teraz už ste na tej správnej ceste k finančnej slobode.

Keďže Vaše príjmy sú väčšie ako Vaše výdavky, konečne máte možnosť urobiť so svojimi peniazmi niečo pozitívne – ako napríklad splatiť všetky svoje dlhy, alebo si vybudovať úspešnú budúcnosť. Aby ste to však mohli urobiť, mali by ste sa riadiť určitým finančným plánom. Tu je niekoľko oblastí, na ktoré by ste sa mali zamerať – v poradí podľa ich dôležitosti.

1. Uzavrite poistku

Nech sa stane čokoľvek, mali by ste byť kompletne poistený. Uzavrite poistenie zdravotné, cestovné, životné; poistite svoje auto, nehnuteľnosti a akékoľvek cenné veci, ktoré vlastníte. Nikdy neviete, čo všetko sa môže stať – kedy sa môžete v budúcnosti niekde zadĺžiť alebo prestať zarábať toľko peňazí.

2. Splaťte všetky svoje dlhy

Čím dlhšie ste niekde zadĺžený, tým viac budete nakoniec musieť platiť. Preto by Vašim prvým krokom v úspešnom finančnom pláne malo byť splatenie všetkých Vašich dlhov.

Dlhy, ktoré by mali byť splatené čo najskôr, sú napríklad rôzne pôžičky, leasingy, kreditné karty, tovar zakúpený na splátky a hypotéka.

Predtým však musíte zhodnotiť ďalšiu skutočnosť. Ak môžete na úrokoch z investície týchto peňazí získať viac ako je výška úrokov z Vašej pôžičky, potom bude rozumnejšie tieto peniaze investovať a nie splatiť daný dlh. Takýmto spôsobom budete môcť týmito peniazmi splatiť úroky z Vašej pôžičky a znížiť tak aj svoj dlh. A ak už splatíte celú pôžičku, stále budete mať nejaký kapitál, s ktorým budete môcť pracovať ďalej.

3. Začnite sporiť

Neexistuje presné pravidlo, koľko by to malo byť. Ak ste ako väčšina Slovákov, potom nesporíte vôbec – a to rozhodne nie je správne. Ak je teda toto Váš prípad, potom sa pokúste stále si vydeliť 10% zo svojho platu. Ak si už odkladáte 10%, pokúste sa k tejto sume pridať ešte niečo navyše. Pamätajte si však: Okolnosti sú dôležitejšie ako konkrétna suma. Ak ste slobodný muž, relatívne bez povinností a záväzkov, potom Vám stačí ušetriť toľko peňazí, koľko by pokrylo Vaše výdavky po dobu 6 mesiacov v prípade straty zamestnania. Ak ste však ženatý muž s rodinou, potom by ste mali mať k dispozícii podstatne väčšiu sumu ušetrených peňazí – Vaša manželka a deti totiž predstavujú oveľa väčšie výdavky.

4. Uzatvorte zmluvu na dôchodkové sporenie

Toto je veľmi dôležité a väčšina mužov s tým začína dosť neskoro. Skutočnosť je však taká, že nikdy nie ste príliš mladý na to, aby ste mysleli na svoj dôchodok. Ak Vám Vaša spoločnosť neponúka nijaký dôchodkový program, potom čím skôr navštívte svoju banku, kde Vám s tým určite ochotne pomôžu.

5. Investujte

Takýmto spôsobom by ste mali využiť zvyšok Vašich peňazí. S najväčšou pravdepodobnosťou bude toto pre Váš finančný rast najdôležitejšie – keďže samotné úspory a dôchodkový kapitál z Vás určite milionára neurobia. Rozmýšľajte o tom takto: Peniaze z dôchodkového sporenia Vám zabezpečia prežitie keď prestanete pracovať – no peniaze, ktoré Vám budú plynúť z investícií, Vám umožnia skutočne sa zo života aj tešiť – pokryjú Vám akékoľvek zdravotné či rodinné výdavky, prinesú viac možností investovania a vo veľkej miere prispejú k zlepšeniu kvality Vášho života. Čím viac investujete, tým skôr môžete prestať pracovať a začať si užívať všetko, čo Vám Váš život ponúka.

Ak má byť Vaše investovanie najefektívnejšie, mali by ste investovať do 3 nasledujúcich oblastí: nehnuteľnosti, podnikanie a burza cenných papierov. Ak ste mladý a môžete si to dovoliť, Vaše investície by mali byť zmesou riskantných a istých vkladov, pretože vždy môžete získať svoje prípadné straty späť. Ak ste už starší a investovať ste začali neskoro, sústreďte sa na rast s čo najmenším rizikom – takýmto spôsobom nestratíte svoje finančné zabezpečenie a istotu, ktorú ste si už s námahou vybudovali.

Plán do budúcnosti

Ako ste si už mohli všimnúť – s výnimkou poistenia a splatenia dlhov – Váš finančný plán bude dlhodobejším záväzkom. Čím väčší bude kapitál, s ktorým budete pracovať, teda čím viac budete mať peňazí, ktoré budete môcť investovať, alebo uložiť, tým viac neskôr získate. Ak budete plánovať rozumne, potom Vás už nič nezaskočí nepripravených. Pamätajte: Čím viac peňazí ste schopný ušetriť dnes, tým skôr budete schopný dosiahnuť finančnú slobodu a začať si vychutnávať výsledky svojej tvrdej práce.

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.