Chráňte svoje peniaze

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

83146329Stať sa úspešným nie je ťažké, ostať úspešným je však niečo celkom iné. Hoci môžu byť nesprávne investície, dane a nepremyslené míňanie peňazí jasnými prekážkami k udržaniu si tohto úspechu, veľa mladých a úspešných mužov vôbec neuvažuje nad tou najnebezpečnejšou hrozbou – inými ľuďmi. Ako bohatý a úspešný muž ste totiž terčom pre mnohých ľudí, ktorí sa snažia ľahko zbohatnúť na presne takých ľuďoch, ako ste Vy.

Hoci Vás môže solídny právnik pred niektorými z týchto ľudí ochrániť, určite budete chcieť mať veci pod kontrolou aj Vy sami. Tu je niekoľko tipov, ktoré Vám pomôžu vyhnúť sa pasci týchto zlodejov a udržať si svoj majetok.

Nepodceňujte kvalitnú dokumentáciu

V prípade, že sa stane to najhoršie, určite budete potrebovať doklady, aby ste svoje peniaze mohli získať späť. Jedna z výhod kvalitnej dokumentácie je tá, že budete mať všetky svoje veci pod kontrolou a nebudete sa musieť obávať niečoho nečakaného. Ďalšou výhodou je to, že akýkoľvek doklad jednoducho potvrdí to, čo ste povolili a čo nie. Inak povedané, správna dokumentácia bude dôkazom toho, že Ste neschválili určitú transakciu. Takže, akúkoľvek dohodu urobte vždy na papieri (notársky overenom, ak je to potrebné) – podanie ruky pravdepodobne stačiť nebude.

Čítajte predtým ako podpíšete

Toto by malo byť všetkým jasné, no niektorí ľudia jednoducho príliš nedočkavo podpisujú zmluvu bez toho, aby si prečítali aj drobné písmenka. Každý dokument si musíte prečítať predtým, ako ho podpíšete – je to tak jednoduché. Akokoľvek dôverujete človeku, ktorý Vám dáva niečo podpísať, ak si to neoveríte, v prípade problému si za to budete môcť iba Vy sám. Ešte dôležitejšie však je nielen prečítať, ale aj porozumieť. Jedná možnosť, ako porozumieť všetkému, čo sa v zmluve píše, je mať dôveryhodného poradcu – ako napríklad právnika – ktorý si Vašu zmluvu prečíta tiež.

Buďte nenápadný

Existuje veľa zlodejov, no existuje aj veľa bohatých ľudí. Jeden spôsob, ako sa im vyhnúť, je nebyť spozorovaný. Jednoduché, však? No, nie tak celkom. Byť nenápadným znamená nájsť strednú cestu medzi užívaním si svojho bohatstva a predvádzaním sa. Napríklad: Muž, ktorý sa predvádza, v podniku vykrikuje, “Ja platím,” kým muž, ktorý si užíva svoje peniaze, nenápadne za všetkých zaplatí bez toho, aby upútal na seba pozornosť.

Nenápadne si preverte nových ľudí

Jeden z najjednoduchších spôsobov, ako ochrániť seba aj svoje peniaze, je nenápadne si preveriť kohokoľvek, s kým uzatvárate obchod. Samozrejme, je potrebné tak urobiť ešte predtým, ako mu dáte svoje peniaze alebo prístup k Vašim osobným záležitostiam. Nanešťastie, niektorí muži si často krát dávajú na čas, kým túto jednoduchú vec urobia.

Využívajte služby stabilných inštitúcii s dlhoročnou tradíciou

Čím dlhšie tieto inštitúcie existujú, tým viac ľudí využíva ich služby a má s nimi dobré skúsenosti. Sú však aj iné dôvody, prečo pri hospodárení so svojimi peniazmi tieto inštitúcie využívať. Jeden z nich je napríklad ten, že veľké spoločnosti zvyknú mať veľké finančné zdroje, aby Vám refundovali Vaše peniaze v prípade, že Vás nejaký ich zamestnanec okradne. Dôvod, prečo majú tieto spoločnosti také veľké finančné zdroje je totiž ten, že svojich zamestnancov strážia presne tak pozorne, ako pozorne strážia títo zamestnanci Vaše peniaze. Naopak, menšie spoločnosti nemajú finančné zdroje ani na to, aby kontrolovali svojich zamestnancov, ani na to, aby Vám v prípade najhoršieho vyplatili Vaše peniaze späť.

Overte si poistenie Vašich právnikov

Ak sú Vaši právnici a účtovníci dôveryhodní, mali by mať poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone profesie. Požiadajte sprostredkovateľa, aby túto poistku overil. Potom ho požiadajte, aby skontroloval jej platnosť a výšku poistnej sumy, o ktorej Vás informoval Váš právnik alebo účtovník.

Diverzifikujte

Skutočne môže byť veľmi lákavé zveriť všetky svoje finančné záležitosti iba jednému jedinému človeku – v tom prípade však hrozí nebezpečenstvo, že jedného dňa môže odisť so všetkými Vašimi peniazmi preč. Hoci je dôležité mať všetkých svojich právnych a finančných poradcov na svojej strane, nesmiete zabúdať na to, že skutočná moc rozhodovať je v rukách niekoho, komu môžete plne dôverovať – a tou osobou ste iba Vy. Takže, keď vybavujete svoje finančné záležitosti, pokojne poverte svojich poradcov rôznymi úlohami – uistite sa však, že Vás budú o všetkom informovať.

Zasiahnuť zlodejov tam, kde to bolí najviac

Ak ste si doteraz mysleli, že stať sa bohatým je výzva, teraz už viete, že ochrániť toto bohatstvo je výzva oveľa väčšia. Využívanie týchto tipov by Vám malo zaistiť finančnú ochranu – nemali by ste však zabudnúť mať oči aj uši stále otvorené. Trávte čas s ľuďmi, ktorým ste zverili svoj majetok. Ak získate predstavu o ich charaktere a o ich správaní, ľahko zistíte, v čom môže potenciálne nastať problém.

Tému článku navrhol: B. Kulla, P. Bystrica
Napísal: Daniel Shaw

————————————————————

Komentáre

Jeden Komentár v "Chráňte svoje peniaze"

  1. kriskamart  

    avatar

    Ponúkame najvýhodnejšie sporenie do zlata na trhu. Zlato je najbezpečnejšia investícia, ktorá existuje. Na rozdiel od peňazí nepodlieha inflácii a je imúnny k ekonomickým krízam, je oslobodené od DPH, je tak silne, ze v súčasnej dobe jeho cena medziročne vzrásť o cca 30%. Neriskujte, zo sporením peňazí budú aktíva Vašich deti znehodnocujú! Založte im sporiaci program už od 100 Kč / mesiac, účet bude vedený v gramáži zlata a bez poplatku. Počas sporenia je umožnené kedykoľvek vybrať peniaze za nasporené zlato. Pre podnikanie je tu aj zaujímavá možnosť zárobku. Registrácia je bezplatná.
    http://www.openaurum.com/?ref=14636

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.