- Mladý a úspešný – sebadôvera, vzťahy, financie, kariéra, vodcovstvo, zdravie a fitness - http://www.mlady-uspesny.sk -

Tajomstvá správneho investovania najbohatšieho muža

rockefellerJohn D. Rockefeller mal v živote dva ciele:

1. Zarobiť $100,000.

2. Dožiť sa 100 rokov.

Hoci sa mu nepodarilo dosiahnuť svoj druhý cieľ (chýbalo mu iba 26 mesiacov), ten prvý viac ako 1000-krát prekonal. Rockefeller veľmi rýchlo prišiel na to, že najrýchlejším a najjednoduchším spôsobom ako zarobiť peniaze je predávať „skutočné“ produkty, ktoré každá domácnosť potrebuje. Keď zistil, že ropa môže byť veľmi ľahko spracovaná na petrolej, vysokokvalitný olej na svietenie do lámp (autá a benzín prídu až neskôr), Rockefeller tu videl príležitosť pomôcť každej americkej rodine vysvietiť si svoj dom – a tak začal v roku 1863 podnikať v ropnom priemysle.

Do roku 1880 už mal pod kontrolou 95% z celkovej produkcie ropy v rámci USA. Jeho spoločnosť, Standard Oil, bola vzorom efektívnosti výdavkov a vertikálnej integrácie kontrolujúcej každú fázu produkcie ropy, rafinácie a distribúcie. Už vo veku 41 rokov si Rockefeller uvedomil, že vie zarábať tony peňazí. Vyhlásil:

„Som presvedčený, že schopnosť zarábať peniaze je darom od Boha – tak ako existujú umelecké vlohy pre hudbu, výtvarné umenie alebo literatúru a každý človek má ten svoj dar čo najviac pre dobro ľudstva rozvíjať, tak aj mojou povinnosťou je peniaze zarábať – a zarobiť ich čo najviac.“

Jedno rozhodnutie dokáže zaručiť bohatstvo

Rockefeller v roku 1896 ukončil riadenie prevádzky Standard Oil, no pred svojim odchodom urobil jedno rozhodnutie, ktoré mu zaistilo to, že zvyšných 41 rokov života strávil ako extrémne bohatý muž: ponechal si svoje podiely zo Standard Oil spolu s ich výnosmi.

Rok čo rok získaval úroky z podielov spoločnosti a až do smrti žil zo stáleho kapitálu, ktorý takýmto spôsobom získaval.

V roku 1911 Najvyšší súd v USA rozhodol, že v súlade s protimonopolným zákonom musí byť spoločnosť Standard Oil rozdelená na viac menších a nezávislých spoločností. Stále existujúce dcérske spoločnosti Standard Oil sú napríklad ExxonMobil alebo Chevron. Dnes by mala spoločnosť Standard Oil hodnotu viac ako 1 trilión dolárov.

Bohatí ľudia ostávajú praví

Pravé produkty – ako napríklad ropa – sú zdrojom skutočného kapitálu od súčasných zákazníkov a spoločností – a tento kapitál dokážu investorom aj distribuovať.

Investujte čo najlepšie

Skutočné bohatstvo, samozrejme, nedosiahnete investíciou v rámci akejkoľvek spoločnosti. Musíte vybrať iba tie najlepšie – spoločnosti, ktoré vykazujú čo najviac, ak nie všetky, z nasledujúcich charakteristík:

1. Vynikajúce riadenie: Zamestnani ludia s dobre vyvinutymi manazerskymi schopnostami so silnym vnutornym presvedcenim, su zakladnym motivom pre vysoky navrat zisku spolocnosti.

2. Finančná istota: Spoločnosti, ktoré sú solídne po finančnej stránke – dosť silné na to, aby sa udržali nad vodou v dobrých aj v zlých časoch – s väčšou pravdepodobnosťou v nasledujúcich rokoch dodržia aj prísľuby ohľadom Vašich investícií.

3. Konkurenčná prevaha: Spoločnosti ponúkajúce svoje produkty za nižšie ceny alebo ktorých produkty sú originálne a nenapodobiteľné, sú aj z dlhodobého hľadiska vysoko výnosnou a istou investíciou.