Zaplaťte najprv sebe

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

zaplatte_najprv_sebe-782114Ušetrite a investujte 10% z toho, čo zarobíte. Zo svojho platu si každý mesiac vydeľte 10% a tieto peniaze odložte na špeciálny účet určený na úspory. Ak by ste mesačne ušetrili iba 3 € a tieto peniaze investovali do priemerného investičného fondu s ročným úrokom 10%, kým pôjdete do dôchodku, ušetríte takýmto spôsobom viac ako 35 000 € ! Viete si predstaviť čo sa stane, ak mesačne ušetríte 30 €? V podstate to teda znamená, že ktokoľvek, hoci aj človek s minimálnou mzdou, sa jedného dňa môže stať milionárom – ak začne šetriť dostatočne skoro a bude šetriť dostatočne dlho.

Ak nedokážete ušetriť žiadne peniaze, potom sa nikdy nebudete môcť stať „mladým a úspešným“. Osvojenie si celoživotného zvyku šetriť a investovať nie je jednoduché. Vyžaduje si to obrovské odhodlanie a silnú vôľu. Mali by ste si to stanoviť ako Váš cieľ. Zapíšte si ho. Vytvorte si plán. Stále na ňom pracujte. Ak si ho už raz osvojíte, Váš finančný úspech bude zaručený.

Precvičujte sa v šetrení – a to v akejkoľvek oblasti. S každým centom buďte opatrný. Každý výdavok poriadne zvážte. Každé dôležité rozhodnutie o nejakej kúpe odložte najmenej o týždeň neskôr – ak aj nie o mesiac. Čím dlhšie sa budete o tom rozhodovať, tým bude Vaše rozhodnutie správnejšie – a častokrát tak bude lepšia aj cena.

Väčšina ľudí na dôchodku je chudobná práve kvôli náhlym a spontánnym nákupom. Ľudia niečo vidia a hneď si to aj bez dlhšieho uvažovania kúpia. Existuje jedno psychologické pravidlo: nezáleží na tom, koľko zarábame, vždy minieme presne to plus niečo navyše. Ak je toto aj Váš prípad, nikdy sa nebudete môcť svojich dlhov zbaviť a nikdy nebudete schopný postupu.

Ak nie ste schopný ušetriť 10% zo svojho mesačného platu, začnite dnes s 1% – a uložte si tieto peniaze na osobitný účet. Odložte si ich na začiatku každého mesiaca – dokonca skôr, ako splatíte všetky svoje dlhy. Naučte sa žiť z tých zvyšných 99%, potom túto čiastku zvýšte na 2%, neskôr na 3% a 4% a tak ďalej. Do roka si už budete odkladať 10% – alebo dokonca aj 15% – a nijakým spôsobom to neohrozí pohodlie Vášho života. Vaše úspory takto začnú narastať. Začnete byť so svojimi výdavkami opatrnejší a začnete splácať svoje dlhy. Do dvoch rokov budete mať celý svoj finančný život úplne pod kontrolou a dostanete sa tak na tú správnu cestu, aby Ste sa jedného dňa mohli stať milionárom. Tento proces fungoval u každého, kto sa o to kedy pokúsil – a preto bude fungovať aj u Vás.

————————————————
P.S. Ak by ste chceli poslať nejaký komentár, použite na to, prosím, príslušné linku nižšie.

P.P.S. Ak by ste sa ma chceli niečo opýtať, pokúste sa byť, prosím, stručný a jasný. Dva odstavce maximálne.

Komentáre

Jeden Komentár v "Zaplaťte najprv sebe"

  1. John Davidson Rockefeller - vládca kapitalizmu : Mladý a úspešný  

    avatar

    […] Obchodník, legenda, boháč, symbol úspechu, víťazstva, prestíže, filantrop – superlatívy, ktoré charakterizujú tohoto charizmatického muža a vari najslávnejšieho amerického obchodníka. John Davison Rockefeller sa narodil 8. júla 1839 v Richforde v štáte New York. Johnov otec známy ako ”Big Bill” bol majstrom klamstiev, podvodov a pretvárok hlavne pri získavaní peňazí. Na výchovu malého Johna Davisona veľmi pozitívne vplývala jeho matka Eliza, ktorá mu vštepovala nielen protestantskú pracovnú morálku, ale aj hodnoty trvdej a poctivej práce, šetrnosti a charity… Malý John si začal zarábať peniaze veľmi skoro. Predával svojim kamarátom maľované kamienky a takto zarobené peniaze si ukladal do kameninovej nádoby. Keď ich sused potreboval zohnať 50 dolárov na nákup osiva, vtedy  jedenásťročný John mu ich požičal, ale na 7 % úrok ! Keď po roku obdržal 53,50 dolára, rozhodol sa že peniaze budú pre neho pracovať. […]

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.