Šlabikár finančnej gramotnosti – úvod

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

slabikar_uvodKeď sme robili marketingový prieskum pre Mladý a úspešný, zistili sme, že okrem nízkej sebadôvery, problémoch s kariérou a vzťahmi je finančná otázka veľmi dôležitou a pre mnohých citlivou oblasťou. Aj keď sme publikovali veľa článkov na túto tému, prejavujete stále veľký záujem, čo nás veľmi teší. Rozhodli sme sa preto, že prejdeme spolu dlhšiu cestu, aby ste v tejto oblasti nabrali nielen prehľad, ale aj istotu. Oslovili sme pána Zbojeka, ktorý je autorom šikovnej knižky s názvom „Šlabikár finančnej gramotnosti“ a s jeho láskavým súhlasom budeme publikovať všetky dôležité kroky, ktoré musíte urobiť, aby ste boli aj vo finančnej oblasti zdraví, mladí a úspešní.

Mladí ľudia majú nádherné predstavy o živote, veľa snov a plánov. Postupne ako starnú, upúšťajú zo svojej ctižiadostivosti. Iba jeden-dvaja zo stovky študentov dokážu splniť svoje ciele. Ostatní sa ich postupne vzdávajú. Život ich pravidelne zamestnáva stovkami malicherných problémov a starosťami bežného dňa. Keď boli mladí, lietali v oblakoch, ale stačilo zopár tvrdých pristátí a zostali pevne na zemi. Ako by im nejaká sila, ktorú som pomenoval sociálna gravitácia znemožňovala opäť vzlietnuť. Rodinné starosti, choroby, krádeže, havárie, nehody, úrazy, koníčky, pracovné vyťaženie, oslavy, výchova detí nám pravidelne uberajú množstvo síl a večer ideme domov úplne vyčerpaní. Na lietanie už nemáme ani chuť a ani dostatok síl. Po päťdesiatke už prestanú snívať, nečakajú nič, len nejako prežiť a odísť do dôchodku. Radosť z úspechov našich detí nám robí náplasť na naše nenaplnené túžby a sklamania.

Mladí si dávajú ciele vyletieť hore, aby zažili pocit slobody a nezávislosti. Na zemi okrem zemskej príťažlivosti platí aj zákon sociálnej gravitácie. Na to, aby ste sa dostali hore, musíte vyvinúť obrovské úsilie a vydať najviac energie. Ak nedosiahnete obdobu „tretej kozmickej rýchlosti“, sociálna gravitácia vás stiahne naspäť do reálu so všetkými starosťami bežného dňa. Keď ste za vodou, udržiavate svoju nezávislosť s menším úsilím. Každý, kto dosiahol finančnú nezávislosť vám potvrdí, že najťažšie boli prvé roky odriekania a driny. Tvrdá práca, osobná disciplína, šetrenie a odriekanie pôžitkov je cena za slobodu a nezávislosť. Nie každý je ochotný podstúpiť túto rehoľu, investovať svoju najväčšiu časť energie na prekonanie sociálnej gravitácie. Mnohí to aj skúsia, drú – tvrdo pracujú, ale nakoniec sa nechajú odradiť prekážkami a potom opäť klesnú na zem. Možno stačilo málo na dosiahnutie cieľa. Druhí hľadajú ľahšiu cestu – rôzne skratky, úskoky. Neštítia sa klamať a podvádzať. Niektorí aj na chvíľu dosiahnu úspech, ale o to tvrdší je pád dole. Nič nie je zadarmo, za všetko sa platí.

Ak ste odhodlaní dosiahnuť svoj cieľ, musíte najviac energie vyvinúť práve teraz, keď ste na začiatku. Urobte to a výsledok sa dostaví. To je tajomstvo úspechu. Viete čo bráni ľuďom, aby naplno prežili to, o čom snívajú? Peniaze!!! Prečo ich niektorí majú prebytok a druhí nedostatok? Prečo sú jedni úspešní a druhí nie? Prečo niektorí dokážu zarobiť kopu peňazí a potom o ne prídu?

V sérií článkov „Šlabikár finančnej gramotnosti“ sa budeme zaoberať podstatou finančnej gramotnosti, úlohou peňazí a zmyslom šetrenia. Povieme si o 5-tich pilieroch finančnej gramotnosti: AKO ROZUMIEŤ PENIAZOM, AKO ZARÁBAŤ PENIAZE, AKO ŠETRIŤ, AKO PENIAZE INVESTOVAŤ a AKO SI OCHRÁNIŤ SVOJ MAJETOK.  Kto si osvojí tieto základy, dokáže si zariadiť život k spokojnosti a zabezpečiť sa na dôchodok. Zmenou návykov, postojom k financiám a vzdelávaním v tejto oblasti finančnej gramotnosti oveľa skôr dosiahnete váš cieľ.

Tento článok je publikovaný s láskavým dovolením pána Zbojeka z publikácie Šlabikár finančnej gramotnosti.

Komentáre

Jeden Komentár v "Šlabikár finančnej gramotnosti – úvod"

  1. frame  

    avatar

    Link na šlabikár finančnej gramotnosti je nefunkčný

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.