Veci, ktoré ubližujú Vášmu finančnému úspechu.

financne problemyFinančný úspech je niečo, čo sa postupne pomaly buduje. Nie je to niečo, čo sa udeje v jednom obrovskom návale (pokiaľ nemáte veľké šťastie) – namiesto toho je to kulminácia mnohých malých výberov, ktoré sme urobili počas mnohých rokov.

Každý deň čelíme mnohým voľbám. Dobrý výber nás vedie ku ceste za finančným úspechom, zabezpečením a ku šťastiu. Na druhej strane, mizerná voľba nás vedie ku finančnej nestabilite, neistote a strachu.

Mnoho článkov, ktoré píšem na Mlady-Uspesny, vám ukazujú činy, ktoré môžete vykonať, aby ste sa pohli ku ceste k úspechu. Avšak znova a znova som sa poučil, že najlepšiu lekciu v živote dostaneme prostredníctvom vecí, ktoré robíme a vedú k zlyhaniu. A ja som so svojimi financiami zlyhal mnoho ráz. Musel som splácať obrovské dlhy. Zmenil som nielen rôzne práce, ale aj kariéry.

A naučil som sa, že toto veci sú isté cesty k zlyhaniu:

Robte len to, čo sa od vás očakáva

Je to také ľahké jednoducho si nepripúšťať starosti. Namiesto toho, aby sme sa naozaj pustili do niečoho obrovského v práci alebo v živote, máme skôr tendenciu urobiť minimum, ktoré musíme urobiť a presunúť sa na ďalšiu vec.

Avšak, tu to je. Čím častejšie robíte len minimum, mnoho ďalších príde a bude od vás očakávať podobné. A tak si budú na svoje úlohy vyberať iných. Začnú tráviť čas s ľuďmi, ktorí chcú odviesť skvelú prácu.

A skoro zistíte, že ľudia, ktorí robia len minimum sú prví, ktorí prídu o prácu, keď prídu ťažké časy.

Vždy môžete prísť a urobiť úlohu – hoci aj veľmi jednoduchú – ktorá vedie k vysokému stupňu úspechu, ak urobíte krok správnym smerom. Robte to pravidelne a začnú si vás všímať. Robte to dôsledne a začnú si vás vážiť.

Prestaňte rozmýšľať nad zajtrajšími cieľmi

Chodíte do práce. Prichádzate domov. Staráte sa o veci, ktoré je potrebné urobiť. A potom sa tešíte z vášho voľného času.

Je naozaj jednoduché dostať sa do takejto rutiny – je to pohodlné a pružné.

Ale čo tu zlyháva je to, že neurobíme nič, čo by nám pomohlo vybudovať v živote niečo lepšie. Kde sa chcete ocitnúť o päť rokov? Ak vás obťažuje rozmýšľať nad tým, budete o päť rokov na samom mieste, kde ste práve teraz – alebo na horšom mieste.

Prečo? Ľudia, ktorí si stanovili ciele sú tí, ktorí sa dostávajú pred vás. Plánujú do budúcna a každý deň robia nejaké činy, aby sa dostali, kam chcú. Ak nad budúcnosťou ani neuvažujete – a čo od nej chcete – ľudia s cieľmi kráčajú práve okolo vás.

Sťažujte sa

Áno, život je ťažký. Všetci ostatní majú všetky výhody. Ľudia hrajú špinavú hru a berú si korisť, ktorá je oprávnene vaša.

Avšak každá minúta, ktorú strávite sťažovaním sa na to a tým, že sa na to hneváte, je ďalšou stratenou minútou. Tieto minúty využívajú iní ľudia, aby sa dostali dopredu.

Kým sa vy sťažujete, niekto iný dáva dokopy prezentáciu, ktorá ich zviditeľní. Kým sa vy sťažujete, niekto iný začína bočný biznis. Kým sa vy sťažujete, niekto iný dokončuje svoju prácu trocha viac štýlovejšie.

Áno, v živote je veľké miesto pre konštruktívnu kritiku – tá pomáha každému. Ponosovanie sa nie je konštruktívna kritika. Konštruktívna kritika je urobená priamo niekomu inému s vytúženým cieľom zlepšiť ich prácu alebo ich situáciu. Ponosovanie nemá žiaden iný cieľ, iba vám dovoľuje vypustiť vašu negativitu.

A čo je ešte horšie, ľudia, ktorí počúvajú vaše sťažnosti získajú dojem, že ste ufrfľanec – osoba, ktorá neprináša riešenia, ale namiesto toho sa sťažuje na tých, ktorí ich prinášajú. Po čase od vás odtiahnu preč, od negatívneho k pozitívnemu.

Kupujte nepotrebné vecí

Je pomerne jednoduché rozhodnúť sa, či je jednotlivá nepotrebná kúpa niečoho hodná – a dokonca požadovaná. Tri šálky kávy vás neprivedú k dlhom. Ani nové DVD, ani nová kniha. Tak prečo to nekúpiť?

Avšak, každý nákup, ktorý urobíte, je ako kvapka vo vedre. Kvôli jednej alebo dvom kvapkám nebude váš boj ťažší, ale po čase, tieto kvapky sa začnú dávať dokopy. Vedro oťažieva. A skôr, než si to uvedomíte, vedro vás drží dolu – je také ťažké, že viac nie je možné urobiť žiadny rýchly pokrok vpred.

Ale to dnes situáciu nezmení, však? Všetkými prostriedkami kúpte niečo, čo nepotrebujete. Dajte do vedra ďalšiu kvapku. Môžete ho uniesť. Zatiaľ.

Len si zapamätajte, že zakaždým, keď sa rozhodnete nepriliať kvapku do tohto vedra, bude vaša cesta o trochu jednoduchšia. Urobte toto rozhodnutie znova a znova a nebudete zaťažení ako všetci ostatní. Budete voľní.

Strávte veľa času ničnerobením

Keď skončím prácu a prídem domov, poslednou vecou, ktoroú chcem robiť, je pracovať na ďalšom veľkom projekte. Chcem si sadnúť a psychicky relaxovať. Chcem si na chvíľu odpočinúť a nerobiť takmer nič. Niekedy zisťujem, že by som takýmto spôsobom mohol stráviť celý večer.

Avšak zakaždým, keď to robím, na konci dlhšej doby zistím, že je to chyba. Pozriem sa na moje ciele a pýtam sa sám seba, prečo som viac necvičil. Počkať, je to preto, že som relaxoval. Pozriem sa na môj fitness plán a nahnevám sa sám na seba, že som ho nedodržal.

Každý moment, ktorý strávite márnením času je moment, keď vám uniká nejaký aspekt vášho života.

Týmto nechcem povedať, že relaxovanie nie je užitočné – je. Všetci si občas potrebujeme oddýchnuť. Mentálny a psychický „offtime.“

Problém vyriešite vtedy, keď ste fyzicky oddýchnutí, keď máte hojnosť energie alebo ste oddýchnutí psychicky, keď máte k dispozícii dostatok koncentrácie.

Čo treba robiť, keď ste strhaní psychicky, ale nie fyzicky? Robte fyzickú úlohu, ktorá nevyžaduje veľa myšlienok ako je upratovanie alebo cvičenie. A čo ak ste zničení fyzicky, ale nie psychicky? Robte úlohy požadujúce myslenie.

Ušetrite si voľný čas na veci, ktoré vás osobne hlboko tešia. A ak ste unavení aj mentálne aj fyzicky, chvíľku si pospite.

Nakupujte bez zoznamu alebo bez účelu

Ste na ceste domov z práce a spomeniete si, že potrebujete mlieko, takže sa zastavíte v potravinách, aby ste ho kúpili. Keď ste tam, spomeniete si na ďalšiu vec alebo dve, ktoré potrebujete a skôr než si to uvedomíte, vychádzate von s potravinami za 20 eur.

Váš priateľ chce, aby ste s ním išli von, kúpiť niečo, čo potrebuje. Skôr než si to uvedomíte, prídete späť domov s vašim kamarátom. On si kúpil, čo chcel a aj vy ste si niečo kúpili ! Čo sa stalo?

Zakaždým, keď vojdete do obchodu bez zoznamu vecí, čo potrebujete alebo bez zvláštneho účelu, riskujete, že budete príliš ovplyvnení marketingom a hromadným nátlakom. Pozeráte sa na veci na poličkách, často zrovnaných tak, že sú atraktívne veci priamo v úrovni vašich očí. Chodíte bez cieľa a nasávate tieto informácie. Ak ste s priateľmi, často ste zapojení do diskusie o tom, aké pekné by bolo mať tieto veci. Takto, neisto, často vychádzate z obchodu s vecami, ktoré ste v skutočnosti nechceli.

Oveľa lepší plán je nikdy nevchádzať do obchodu bez zvláštneho plánu. Vedzte presne, čo kúpite skôr, než vojdete do dverí. Pre potraviny to možno znamená pripraviť si dopredu zoznam vecí. V iných okolnostiach to znamená silu vôle – rozhodovanie skôr než vojdete dnu, že si nekúpite vôbec nič, bez ohľadu na to, čo sa stane.

Odkladajte dôležité úlohy

Skutočne si musím kúpiť tie letenky skôr, než zdražejú. Viete, skutočne mám povinnosť pripraviť sa na stav núdze.

Všetky tieto úlohy spadajú do kategórie dôležitých, ale nie urgentných. To znamená, že veci, ktoré by sa mali spraviť, ale nemusíme ich urobiť okamžite, je ľahké odložiť.

A toľkí z nás to robia. Odkladáme tieto dôležité veci, ktoré je potrebné urobiť. Často ich nahrádzame zbytočnosťami alebo úlohami, ktoré sú urgentné, ale nie dôležité.

Jediným problémom je, že čím viac toto robíme, tým viac padáme dozadu. Vynechávame budovanie našich núdzových rezerv a našich dôchodkových fondov, pretože ich stále odkladáme. Vynechávame niektoré z nárastov trhovových akcií. Máme vlastne núdzu, ale nemám dosť peňazí sa o ňu jednoducho postarať.

Každý deň, keď sa rozhodneme odložiť tieto dôležité, ale nie naliehavé úlohy – cvičenia, finančné úlohy a tak ďalej – tým ďalej sa posúvame dozadu. Každým dňom, keď sa rozhodneme vykonať aspoň jednu z týchto úloh, dostávame sa dopredu. Toto rozhodnutie robíme každý jeden deň.

Existujú nejaké chyby, ktoré robíte? Dajte nám vedieť v komentároch…

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.