Kroky ku finančnému úspechu v roku 2010

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

Ak je jedným z vašich cieľov na rok 2010 prevzatie kontroly nad vašimi financiami, tieto finančné základy mlady-uspesny vás môžu sprevádzať na ceste. Tu sú jednoduché, ale efektívne kroky, ktoré môžete použiť na vybudovanie lepšej finančnej budúcnosti.

Sledujte každé euro, ktoré do vášho života prichádza alebo z neho odchádza

Toto je najlepší spôsob ako si uvedomiť to, ako peniaze vo vašom živote skutočne prichádzajú a ako odchádzajú ako protiklad toho, ako si myslíte, že prichádzajú a odchádzajú. Toto je krok, ktorý má najväčší vplyv.

Nezáleží na tom ako sledujete vaše výdavky – najdôležitejšou vecou je sledovať to.

 • Môžete si to zapisovať do malého notesa
 • Môžete si to písať do svojho telefónu ako to robím ja
 • Môžete zbierať bločky a potom si to môžete zapisovať ako dokument do svojho počítača

Nech si vyberiete akúkoľvek metódu, vydržte pri nej. Urobte z toho návyk. Nemeňte čísla. Zaznamenajte si vaše transakcie čo najskôr. A hlavne, nesúďte sa. Sledovanie vašich výdavkov je precvičovaním zbierania dát; nie je to vhodný čas na menenie vašich návykov.

Vytvorte si rozpočet

Potom, ako ste niekoľko týždňov (alebo mesiacov) sledovali vaše výdavky, použite údaje, ktoré ste zozbierali na to, aby ste si vytvorili rozpočet. Podľa knihy – „Milionár od vedľa“, rozpočítavanie je vec, ktorá rozdeľuje bohatých od nás ostatných – 55% milionárov dodržiava rozpočet.

Mnoho ľudí – vrátane mňa – z rôznych príčin pri rozpočte zlyháva: je to nudné, nemyslíme si, že to potrebujeme alebo nevieme ako na to. Ale tento jednoduchý čin môže zabezpečiť mapu cesty pre vaše peniaze.

Tu je niekoľko rozpočtových metód, z ktorých si môžete vybrať a zahŕňa moju najobľúbenejšiu: ušetri 10%, daj 10%, utrať 10% na zábavu, vlož 10% do investovania, a nauč sa žiť zo 60% svojho príjmu na bežné potreby.

p.s. Najdôležitejšie je utratiť menej, než zarobíte. Toto je základná zručnosť finančného úspechu. Je to bežná vec, avšak mnoho ľudí sa to nikdy nenaučí robiť. Iba utrácaním menej peňazí ako zarobíte, môžete dúfať, že si vybudujete bohatstvo. Ľahšie sa to robí, ak sledujete svoje výdavky a robíte si rozpočet, ale tieto kroky nie sú celkom nevyhnutné. Ak už neurobíte nič iné z tohto zoznamu, už len samotné menšie utrácanie, než zarobíte, vám môže priniesť okamžitý finančný úspech.

Zhodnocujte vaše účty

Aspoň raz za rok by ste si mali zhodnotiť zmluvy a obchody, ktoré máte so svojou bankou, vašim telefónnym operátorom a všetko ostatné, za čo každý mesiac dostávate faktúru. Je to tiež skvelý čas na to, aby ste si prehodnotili vaše finančné účty, aby ste sa uistili, že stále zodpovedajú vašim potrebám. Teraz je správny čas na rýchlu kontrolu, aby ste si boli istí, že platíte len za to, čo skutočne potrebujete.

Toto je úloha, ktorá môže byť nudná, ale je dôležitá. Požiadavky sa stále menia. Vaša vlastná finančná situácia sa mení. Venovanie jedného popoludnia v roku hodnoteniu vašich zmlúv (a žiadanie zľavy) vás môže zbaviť toho, aby ste sa ocitli držaní v zmluvách, ktoré mať nechcete a pomôže vám v procese ušetriť peniaze.

Pamätajte: Stále máte právo žiadať o zľavu, ale nie je vašim právom ju aj získať. Za opýtanie nebijú, ale odpoveď znie „nie“, nebuďte hlúpi. Poďakujte osobe, ktorá vám pomohla a pohnite sa ďalej.

Založte krízový fond

Roky som žil zo dňa na deň, z týždňa na týždeň, z koncertu na koncert a potom z mesiaca na mesiac. Minul som všetko, čo som zarobil. Fungovalo to dovtedy, kým sa niečo nepokazilo. Náhle som sa ocitol bez peňazí na lístok na vlak na môj ďalší koncert alebo som čelil drahému účtu za lekára. Tieto krízové situácie som financoval z požičaných peňazí. Prípadne ma osvietilo a vybudoval som si fond na upršané dni.

Krízový fond by mal byť nad všetko ostatné. Hoci aj nad splácaním dlhov. Ak príde krízová situácia, nemôžete splatiť dlh dovtedy, kým sa nedostanete z krízy.

Zbavte sa dlhov

Topíte sa vo veľkých dlhoch? Určite si ako prioritu v roku 2010 zbavenie sa časti tohto bremena.

Ak máte psychickú disciplínu, ušetríte peniaze tým, že najprv budete splácať váš najväčší dlh. Ale ak ste túto metódu už skúsili a zlyhali ste, zvážte urobiť to opačne. Začnite najprv splácať dlhy s najnižším zostatkom. Tu je návod ako:

Zostavte si svoje dlhy od najnižšieho po najvyšší.

Navrhnite si určitú čiastku peňazí, ktorú budete každý mesiac dávať na splácanie dlhov.

Plaťte na všetky dlhy, okrem najnižšieho, minimálnu splátku.

Každé euro navyše si odložte na splácanie najnižšieho úveru.

Keď dlh splatíte, neupravujte mesačnú čiastku peňazí určenú na splácanie dlhov, ale všetky peniaze, ktoré môžete, použite na nasledujúci najnižší úver.

Stúpajúci úverový systém vás môže udržať motivovaných k tomu, aby ste splácali viac a viac dlhov, ale tento systém nie je ideálny po stránke matematickej. Akokoľvek sa rozhodnete zbaviť sa dlhov, ostaňte pri tom. Nevzdávajte to.

p.s. Dokonalosť je nepriateľ dobrého. Ak strávite priveľa času hľadaním „najlepšej“ voľby, tak v skutočnosti neurobíte nič a len sa ničíte. A ideálne riešenie, za ktorým nejdete je horšie, než dobré riešenie, ktoré napokon použijete. Vyberte si dobrú možnosť a konajte.

Dôchodkový fond

Ak ste mladí, pravdepodobne neuvažujete nad tým, že si potrebujete založiť účet na dôchodok. Mýlite sa. Nezáleží na tom, koľko máte rokov, teraz je čas začať si sporiť na dôchodok. Nezvyčajná sila spojených úrokov podporuje mladých a veľkým spôsobom!

Zautomatizujte vaše financie

Za posledné tri roky sa posúvam ku systému menšej spotreby papiera pri osobných financiách. Postupne sa učím, akú hodnotu majú automatické rutinné transakcie. Keď robíte veci automaticky, odstraňujete ľudský element, ktorý sťažuje veci a obracia ich hore nohami.

Klasickým príkladom je mesačný vklad na váš sporiaci a investičný účet. Tu je obrovská výhoda automatizácie: ak platíte svoje účty a ak automaticky sporíte a investujete, na konci každého mesiaca môžete ľahko povedať, koľko vám ostalo na výdavky!

Zarobte si extra peniaze

Mnoho z vašich finančných cieľov môžete dosiahnuť redukciou vašich výdavkov a používaním správnych nástrojov. Ale nič úžasnejším neurobíte väčší pokrok než zvýšením vášho príjmu. Ako môžete zarobiť peniaze navyše?

Žiadajte o zvýšenie mzdy alebo si nájdite prácu v ďalšej spoločnosti. Nie každý zamestnávateľ je schopný alebo ochotný ponúknuť zvýšenie mzdy, aj keď si to zamestnanec zaslúži. Ak ste v pozícii, kde zvýšenie mzdy nie je možné, zvážte hľadanie si nového zamestnania.

Nájdite si prácu navyše. Mnoho ľudí zisťuje, že najlepším spôsobom ako sa dostať z finančnej diery je vziať si dočasne ďalšie zamestnanie. Nikto nechce pracovať týždenne viac ako 40 hodín, ale niekedy je toto možnosťou ako sa dostať z dlhov alebo ako si našetriť na dom. Len si pripomeňte, že to robíte len na krátky čas.

Použite vaše koníčky. Áno, aj to je možné. Mať hobby, ktoré zarába. Bohatým sa nestanete hraním počítačových hier, ale mnoho ľudí na zarobenie si trocha peňazí používa produktívne koníčky.

Predajte veci, ktoré už viac nepotrebujete alebo nechcete.

Ďalším efektívnym spôsobom ako zvýšiť váš príjem je pokračovať vo vašej podnikavosti. Kým som na plný úväzok hral v hudobnej kapele, začal som sa učiť ako vytvárať webové stránky. Nevynášalo to veľa, ale poskytovalo mi to stabilný rastúci príjem, keď sme sa rozhodli urobiť si v hraní koncertov prestávku.

Vzdelávajte sa

Vedomosti sú silou. Osobné financie nemusia byť záhadou. Uistite sa, že ste prihlásení na mlady-uspesny.sk , takže budete dostávať pravidelne najnovšie informácie.

Čítajte knihy a časopisy o financiách. Nemusíte so všetkým, čo je v knihách súhlasiť, ale niečo si z toho vybrať môžete. Ja čítam mnoho osobných a podnikateľských finančných kníh – niektoré sú dobré, ale mnoho z nich nie. Ale aj najhoršie knihy majú zvyčajne jednu alebo dve veci, ktoré si z nich môžem zobrať. Naučte sa ako čítať knihy o osobných financiách, aby ste si mohli z nich mohli vybrať vhodné časti pre váš život.

Záverečné myšlienky

Prebrať kontrolu nad vašimi financiami môže byť zastrašujúce – toľko toho musím urobiť! – ale nemusí to takto byť. Jedným efektívnym riešením je zobrať si deň voľna: navrhnite si jeden špecifický deň ako váš osobný „Deň peňazí“. Využite tento deň, aby ste si konečne otvorili dôchodkový účet, nájdite si lepší kontrakt s telefonickým operátorom a vytvorte si rozpočet.

Dobrou novinou je, že sa môžete dostať z vašich dlhov. Môžete byť bohatí. Môžete si našetriť na dôchodok. Ak to môžem urobiť ja, môžete to urobiť aj vy. Všetko najlepšie do prosperujúceho nového roka!

Komentáre

3 komentáre v "Kroky ku finančnému úspechu v roku 2010"

 1. Jozef Magda  

  avatar

  Veľmi dobre napísaný návod na zlepšenie finančného zdravia.

  1. Sledovanie každého eura je dôležité pre sprehľadnenie a zistenie, kam sa podeli moje peniaze – ja uprednostňujem odkladanie bločkov a zapisovanie do PC.

  2. Po prvom roku zapisovania som si tiež naplánoval rozpočet a snažil sa o jeho dodržanie – naplánovanie rozpočtu je jednoduché, vďaka predchádzajúcemu zmapovaniu, ťažšie už je dodržať niektoré výdavky 🙂

  3. Prehodnocovanie účtov – napr. zmena mobilného operátora môže byť veľmi užitočná (preč s nekonečnými hovormi) a banka bez poplatkov tiež existuje.

  4. Krízový fond – život od výplaty do výplaty je myslím trápením väčšiny slovákov.

  5. Zbavovanie dlhov – ešte by som doplnil – nevytvárajte si ďalšie zlé dlhy (dlhy na zbytočnosti za vysoký úrok napr. nákup na splátky, platba debetnou kartou a pod.

  6. Dôchodok je pre nás mladých fakt ďaleko a obávam sa, že ak sa zásadne nezmení systém, nik iný ako my sa o nás nepostará.

  7. Extra peniaze – len keby slováci neboli takí pohodlní 🙂

  8. Vzdelávanie – to najlepšie na záver, možno by som to uviedol vyššie, finančná gramotnosť je pre mnohých pojem neznámy.

  Pekný deň.

 2. Kamil  

  avatar

  Ďakujeme za výborne postrehy Jozef.
  Finančný úspech je výsostne privátnou záležitosťou každého z nás. Čím skôr to pochopíme a urobíme aktívne kroky v tejto oblasti – tým skôr bude naše finančné zdravie prosperovať. Ako hovorí klasik: „Kto chce hľadá spôsoby, kto nechce hľadá dôvody.“

 3. lucka73  

  avatar

  Veľmi zaujímavý článok.
  Asi najvačším problémom ľudí na Slovensku je, že si neuvedomujeme, že socializmus už skončil a v kapitalizme je každý zodpovedný sám za seba. Myslíme si, že dôchodky v USA sú vysoké, keďže americký dôchodca si dôchodok užíva a nestojí za záclonou čakajúc na svoju almužnu ako je to u nás. Je to omyl. Väčšina ľudí v USA je stotožnených s finančným plánom od mlada. Finančná negramotnosť sú dve nepríjemné slová , ale žial na Slovensku veľmi aktuálne. Semináre, kde si možeme otvoriť oči čo sa týka finančnej gramotnosti ľudia považujú za vymývanie mozgov. Je to však najlacnejší a najrýchlejší spôsob ako sa naučiť , aby peniaze pracovali pre nás. Treba si uvedomiť , že „staré časy “ sú už minulosť, začať premýšľat kapitalisticky a hlavne využívať výhody kapitalizmu.Je ich mnoho a je to veľmi jednoduché.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.