heslá NAŠE každodenné

Napísal  
Zaradené pod PRODUKTIVITA

picture-129Predpokladajme, že máte heslo: na prihlásenie do systému počítača, na bankové konto, facebook, gmail, či yahoo, flickr, skype, e-shop …. Je toho veľa že?

Podľa zverejnených výsledkov prieskumu spoločnosti Sophos sa až 33 % internetuchtivých ľudí spolieha vždy len na jedno jediné heslo. Iba 19 % užívateľov nikdy pre dve rôzne webové stránky nevyužíva jediné heslo. V rámci obdobného prieskumu uvedená spoločnosť pred tromi rokmi zistila, že 41 % užívateľov mala jedno univerzálne heslo, ktoré používali všade. Vtedy si dôležitosť unikátnych hesiel uvedomovalo iba 8 % respondentov.

Je zarážajúce, že s rozvojom sociálnych sietí majú užívatelia stále viac účtov a častokrát pre prístup využívajú rovnaké heslo. Keď použijete identické heslo na facebook , e-mailové konto, alebo nebodaj na svoj bankový účet – vystavujete sa vysokému riziku ich zneužitia.

My užívatelia sa snažíme zvoliť si také heslá, ktoré sú ľahko zapamätateľné. Inak povedané – tieto heslá sú ľahko prelomiteľné a je len otázka času, kedy sa to môže stať.

Ako sa k tejto problematike postaví mladý a úspešný? Zvolí si napríklad vetu a použije prvé písmená každého slova. Bezpečnosť hesla sa zvyšuje pridaním čísla. Ešte lepšia je varianta, keď nahradíte niektoré písmená číslom. Sú to možno triviálne veci – v praxi sa však často náležite ignorujú.

Je len na vás, či sťažíte život tým, ktorí sa budú snažiť dostať sa na váš účet.

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.