Holenie

Napísal  
Zaradené pod DŽENTLMEN

holenieStáva sa to skoro každý deň: zobudíme sa, odkráčame do kúpeľne, pozdravíme toho cudzieho pána v zrkadle, nahmatáme naše nástroje na holenie a začíname s hlavnou požiadavkou nášho každodenného života. Na otázku prečo sa holíme je jednoduchá odpoveď – sme civilizovní ľudia a žijeme v civilizovanej spoločnosti.Vráťme sa však na začiatok. Keď nastal ten deň D a začali sme sa holiť – väčšina z nás do tohoto procesu skočila rovnými nohami. Určite sme nečítali príručku o holení, neboli sme na školení, maximálne nás do tajov holenia zasvätil otec (ak mal na to čas). Nečudo, že pre mnohých mužov je holenie „krvavá krížová cesta“. Pretože dostávame od vás otázky – rozhodli sme sa na ne formou článkov odpovedať.

Má každodenné holenie negatívny vplyv na pokožku?

Nie. Holenie je dennou rutinou pre mnohých z nás, najmä však pre tých, ktorí nemajú bradu. Bežné oholenie má minimálny viditeľný vplyv na našu pokožku. Treba však zdôrazniť, že pri holení sa odstráni určitá vrstva pokožkových buniek, a je tak veľmi dôležité ošetriť si po holení tvár vhodným kozmetickým prípravkom.

Ako sa najlepšie oholím?

Každý muž je individuálny, neexistuje preto univerzálna rada. Dobrým krokom však je – holiť sa po horúcej sprche. Horúca voda a para spôsobia, že vaše fúzy zmäknú a otvoria sa póry na pokožke, čo umožní jednoznačne hladšie oholenie. Na trhu je dostatok kozmetických prípravkom „pre-shave“, ktoré pripravia fúzy a pokožku tak, ako to robí horúca voda. Prípravná fáza holenia je rovnako dôležitá ako vlastné holenie. neponáhľajte sa páni, urobte si dostatok času a priestoru pre seba. Veď stráviť príjemných pár minút na začiatku dňa je oveľa lepšie ako sa znervózňovať a zbytočne trpieť.

Mám sa holiť v smere rastu vlasu/chlpu, alebo proti?

Sú dve skupiny mužov – jedni tvrdia, že holiť sa má po smere rastu, íní sa zásadne holia proti smeru rastu chlpu. Druhý spôsob môže zapríčiniť podráždenie pokožky alebo jej poranenie (krvácanie). Dobrým kompromisom je nasledovný postup: najskôr sa oholte v smere rastu chlpu, potom si na tvár znovu naneste holiacu penu a krátkymi pohybmi proti smeru rastu sa dohoľte do hladka. Takýmto spôsobom radikálne znížite riziko podráždenia pokožky.

Ako často mám meniť žiletky?

Mladý a úspešný muž si udržiava svoje nástroje na holenie vždy čisté a ostré. Vzhľadom k tomu, že tvrdosť vlasu/chlpu je odlišná, mali by ste si meniť žiletky vždy podľa potreby. Keď až opakovaným ťahom musíte odstrániť vaše strnisko – je tu najvyšší čas na výmenu ostria. Opakované ťahy žiletkou po tvári môžu zapríčiniť jej podráždenie, alebo poranenie. Pred, v priebehu a aj po holení ostrie žiletky vždy oplachujte prúdom horúcej vodych. Vlasy, odumreté bunky, tuk a nečistoty môžu zapríčiniť upchatie priestoru medzi nožmi žiletky a tým jej nefunkčnosť. Ak používate holiaci strojček, čistenie holiaceho ústrojenstva pred alebo po použití považujte za samozrejmosť. 🙂

Ako si mám správne ošetriť pokožku po holení?

Vždy vychádzajte z potrieb vašej pokožky. Ak máte mastnú pleť, používajte takú vodu po holení, alebo balzam, ktorý zanechá pokožku pokojnú a suchú. Ak máte suchú pleť, vyberte si taký typ kozmetiky, ktorá vašu pokožku hydratuje. Klasická voda po holení (aftershave) obsahuje alkohol, ktorý môže byť pre vašu pokožku nepriateľom – napína ju a vysušuje. Niekedy sa môžu objaviť začervenalé reakcie, alebo svrbenie. Vždy sa riaďte jednoduchým pravidlom – keď prípravok po holení štípe a dráždi pokožku – zmeňte ho. Kozmetické prípravky s prírodným aloe vera sú tou správnou voľbou. Mimochodom – ak chcete voňať po holení – doprajte si kolínsku…

Aký typ žiletiek mám použiť?

To všetko závisí od vašej zručnosti a skúseností. Dnes j na trhu nepreberné množstvo kvalitných 2, 3, 4 a dokonca 5 britých nástrojov a je len na vás, ktorý typ vám vyhovuje najviac. Experimentujte. Nedajte na reklamu, ale na osobný pocit z holenia. Faktom však je, že kvalitná oceľ je pre ostrie žiletky nevyhnutná. Lacné výrobky (napr. akcia na 10 a viac kusov v balení) sa väčšinou vyznačujú nízkou kvalitou ostria, ktoré vám nevydrží dlho. Tu platí to okrídlené heslo: „Nie sme tak bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci…“.

Mám používať penu alebo mydlo na holenie?

Jednoduchú odpoveď je skúšajte. Vyberte si takú penu, gél, alebo mydlo na holenie, ktoré najviac vyhovuje typu vašej pokožky. Vyskúšajte si celú sériu týchto produktov, aby zistili, ktoré vyhovuje vašim holiacim potrebám. Na citlivú pokožku rozhodne odporúčam SENSITIVE penu alebo mydlo. Niektorí muži používajú dokonca aj olivový olej ako alternatívnu náhradu mydla, či peny na holenie.

Máte svoje vlastná skúsenosti, rady alebo tipy? Môžete sa s nimi podeliť v komentároch. Budeme veľmi radi.

httpv://www.youtube.com/watch?v=ALOKiXe1mSQ

Komentáre

2 komentáre v "Holenie"

  1. Svoby  

    avatar

    „ostrie žiletky vždy oplachujte prúdom horúcej vodych.“ ja by som s tym az tak moc nesuhlasil. ja som bol nauceny tak, ze ziletku si mam oplachovat vzdy v studenej vode, horuca voda ziletku tupi 🙂

  2. Daniel  

    avatar

    Dovody na horucu vodu su nasledovne: cim horucejsia voda, tym vacsia pravdepodobnost znicenia bacilov. Tepla voda otvara pory. Vlas je dostupnejsi, zdvihne sa a mozete tak oholit dlhsiu cast ako pri studenej vode. Vlas je pri teplejsej vode maksi, lahsie sa holi a menej tupi ziletku.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.