Jeden z dôvodov nezamestnanosti vysokoškolákov

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA

Nezamestnanosť. Stretávame sa s týmto pojmom skoro každý deň. Či už v médiách,  na verejnosti alebo priamo u nás doma. Prečo sa tento nezdravý pojem vyskytuje v spoločnosti? A prečo sa práve týka vysokoškolákov? Najmä tých, ktorí už absolvovali vysokú školu. Každý sa nad tým zamýšľa, najviac ten, koho sa táto problematika dotýka. Ale aby preto niečo robil ?!… Niečo, čo ho fakt podnieti k tomu aby si našiel prácu, kde uplatní svoje praktické ale aj vedomostné poznatky. Aby pohladil svoju myseľ  a uspokojil svoje potreby. Motivácia. Takto sa nazýva to čarovné  slovo, ktoré je potrebné uviesť do svojho zmýšľania.  Čo vlastne motivuje Slovákov? Motivuje nás vidina peňazí. Väčšina z nás si myslí, že bez práce nám budú z neba padať pečené holuby   a ponuka práce nám zasvieti ak si otvoríme stránku na emaily, pretože včera sme asi celý deň strávili rozposielaním životopisov, to je naše ospravedlnenie za mrhanie času pri počítači. Ak je človek hladný, tak svoje potreby ihneď uspokojí. Prečo to tak nie je aj s prácou? Všeobecne motivácia je psychologický proces, ktorý aktivuje ľudské správanie a dáva mu účel a smer. Je to jeden z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú úspešnosť jedinca. Tak vstaňme z postele, vezmime do ruky dobrú knihu a naučme sa správne vyjadrovať. Doplníme si slovnú zásobu a nebudeme sa báť zdvihnúť telefón a osloviť pracovnú firmu, ktorá nám možno prácu ani neponúka, ale čaká a hľadá práve na takého človeka, ako si ty a nebojíš sa ukázať svoj talent. Tak hľadajme racionálne odpovede a priznajme si aj my chybu, že nie systém v štáte, kríza alebo iné faktory vplývajú na nezamestnanosť. V prvom rade, človek,  musí byť ten iniciatívny.

Komentáre

Jeden Komentár v "Jeden z dôvodov nezamestnanosti vysokoškolákov"

 1. Tequicka  

  avatar

  Povedala by som, že nezamestnanosť vysokoškolákov nie je ich chyba jednoducho nie je „dosť voľných dier v ementáli“ bohužiaľ.

  Práve čítam eknihu : Den kdy došli prachy-Milan Vodička, a tam sa píše, že počas krízy ste mali chlapíka s červeným diplomom z harwardu ako obsluhu výťahu, a právnik robil taxikára. Jednoducho pádom burzy, znehodnotením akcií jednotlivých spoločností zrazu firmy museli prepúšťať zamestnancov nebolo dosť práce.

  Podobné prípady môžeme vidieť aj dnes na obyčajné miesto office manažéra chcú Ing,MBA a ešte právnicke minimum a ešte 2 jazyky a štátnice a samozrejme prax 3r. V súčasnosti sme svedkami pretitulovanej doby kde študenti si už píšu Bc.Mgr.Antonín Vodička,PhDr, MBA. Pritom vždy sa písal len ten titul z najvyššie dosiahnutého vzdelania.
  Takže vedieť všetko nemôžme ale v prípade keď nie je dosť pracovných miest jednocho „žvásty“ v telke sú trochu mimo mísu.
  -hlávny je prvý dojem
  -ako sa správať po vstupe do miestnosti na pohovor
  -Ako za krížiť ruky/nohy atď

  Ach áno to všetko je teraz v móde, no ako mnohí z praxe vieme, keď máte známosť nemusíte vedieť ani 1 jazyk a už vôbec nie štátnice.

  Povedala by som, že pokiaľ sa nespamätá náš Slovenský vnútorný trh, pokiaľ sa Slovenský podnikateľia nestiahnu svoju výrobu z Činy a nebude dosť pracovných miest jednoducho o vysokoškoláka bez praxe záujem nebude a môže prečítať milión motivačnej literatúry.
  Sama som zástankyňa toho, nech má prácu každý aj milion úradníkov- odvádzajú dane, nečerpajú sociálne dávky,zvyšujú spotrebu, služby sa môžu rozvíjať atď. Vždy na prvom mieste je zamestnanosť v štáte. Potom sa môže dostať aj študent VŠ práv do River parku, či Ernst & Young a mať príjemné pracovné prostredie, lebo jednoducho obchody budu prekvitať.

  Ale aby som neznela tak neznesiteľne samozrejme komu sa nedarí nájsť prácu môže využiť formu grantov a vykonať kvalifikované stáže a to už nie je o známostiach ale o vás samých.

  -V4 Fond-http://visegradfund.org/
  -Celosvetový-http://www.mladiinfo.com/
  Určite treba využiť výškou finančnej dotácie budete možno milo prekvapení. Byť radšej v sídle OSN v Ženeve na 1,2r alebo doma a bez práce?

  Všetkým držím palce.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.