Jednanie s deťmi

Napísal  
Zaradené pod VZŤAHY, DŽENTLMEN, OTCOVSTVO

vztahy-s-detmiTáto webová stránka je o úspechu vo všetkých oblastiach života a hoci zvyčajne píšem o úspechu v práci, v zdraví alebo vo vašich vzťahoch, tu je niečo pre tých z nás, ktorí sa stali čerstvými otcami alebo chcú uspieť so svojimi priateľkami, synovcami a neterami.

Pre mnohých z nás, mladých a úspešných mužov, je úspech na pracovnom mieste často rovnako ťažký ako úspech s deťmi. Ja osobne zatiaľ nemám svoje vlastné deti, ale ponúkami niekoľko rád, ktoré som získal počas hodín dohliadania na deti iných a pri práci v detských domovoch.

Popri sčítaní takých jasných vecí ako je istota, aby deti boli v bezpečí, správne jedli, dostatočne pili, boli čisté a mali dostatok spánku, fyzického cvičenia, vzdelania a zábavy, ktorú potrebujú, ponúkam aj viac nápadov…

Dajte deťom na vedomie, že ste potešení, keď ich vidíte, keď vstúpia do miestnosti.Vždy sa usmejte a objímte ich. Oslovte ich. Nielen deti radi počujú zvuk svojho mena, ale tiež cítia prijatie od tých, ktorých milujú. Pozrite sa na to z perspektívy dospelého – neboli by ste radi, keby tvár osoby, ktorú najviac milujete bola plná radosti vždy, keď vkročíte do miestnosti?

Naučte deti, že je v poriadku byť znudený. Ako dospelí máme často inštinkt baviť deti každú hodinu, keď nespia. Keď nemáme čas alebo energiu, je veľmi ľahké zapnúť televízor. Ale ak sa spoliehame na elektronické zariadenia, uspejeme iba v obmedzovaní detského rozvoja. Deti majú výraznú predstavivosť, ktorá prekvitá na základe výchovy. Ale bez možnosti precvičovania ich tvorivosti, zomiera. Dovoľte deťom počas ich „nudenia sa“ rozvíjať ich tvorivosť jednoduchými neelektronickými aktivitami, ktoré stimulujú ich myšlienky. Pár hárkov papiera a krabica pasteliek môže udržať vyrovnané dieťa v činnosti oveľa dlhšie ako epizóda z Xeny.

Dajte deťom na vedomie očným kontaktom a pozornosťou, že sú oveľa dôležitejšie než Vaša práca. Deti Vás nechcú mať len blízko seba, potrebujú Vás mať pri sebe. Hrajte sa s deťmi, buďte spolu, zistite, čo je pre nich dôležité tak, že sa ich pýtate rôzne otázky a počúvate ich odpovede. Deti si zaslúžia aspoň kúsok z Vás každý deň, aspoň pár minút, keď nie ste na internete alebo keď sa nestresujete tým, čo Vám v živote nefunguje. Tým, že deťom dávate na vedomie, že sú dôležité, je ako dávať im drogu šťastia.

Nechajte deti, aby si urobili pár pravidiel.
Nemusíte z nich urobiť šéfov, aby sa cítili sebavedomé. Problémy s deťmi sú často priamym výsledkom toho, keď  cítia stratu dohľadu.  Tieto prípady môžete ľahko zastaviť tým, že dovolíte deťom, aby sa cítili súčasťou zostavovania nejakých plánov a pravidiel. Tým, že im aspoň ukážete, že im dávate nejaký dozor, pomáhate im porozumieť dôležité princípy života.

Naučte deti toto –  nedomnievajte sa, že niekto (alebo niečo) to robí lepšie. Našu skúsenosť podávame tým, ktorí sú mladší alebo menej šťastnejší než my, toto je niečo, čo by mladí-úspešní muži mali robiť. Je toľko schopností, ktoré sa v škole neučia a pritom hrajú obrovskú úlohu v určovaní toho, aké bude dieťa, keď vyrastie.

Buďte, kým chcete, aby boli oni. Podľa môjho názoru, toto je najdôležitejšia zložka zoznamu. Deti robia, čo vidia, zvyčajne nie to, čo im povieme, aby robili. Ak chcete, aby bolo Vaše dieťa milé k ostatným, vy sami musíte byť milí k ostatným ľuďom. Ak chcete, aby Vaše dieťa bolo šťastné, vy musíte byť pozitívni bez ohľadu na to, čo sa v živote stane. Nik viac neovplyvní vaše dieťa ako vy, kým sa nestanú tínedžermi.

Dohliadanie na deti je často ťažká práca, ale je to niečo, čo sa môže a musí vykonať. Keď sa raz zameriate na potreby dieťaťa a uistíte sa, že robíte všetko, čo môžete robiť, aby ste sa k nim dostali, Vaša námaha bude odmenená.

Máte viac nápadov?  Dajte nám vedieť v komentároch…..

Komentáre

Jeden Komentár v "Jednanie s deťmi"

  1. imdk  

    avatar

    je to tak, v svojom dieťati sa často vidím…vidím všetky dobré zvyky i tie, ktoré by som radšej zahrabal pod zem! Byť rodičom by som charakterizoval ako krásne ťažké a zodpovedné.
    Byť dobrý príklad účinkuje najviac a od mojej ratolesti často dostanem lekciu, som rád rodičom!!!

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.