John Davidson Rockefeller – vládca kapitalizmu
Napísal Kamil
Zaradené pod PRÍBEHY ÚSPEŠNÝCH
Obchodník, legenda, boháč, symbol úspechu, víťazstva, prestíže, filantrop – superlatívy, ktoré charakterizujú tohoto charizmatického muža a vari najslávnejšieho amerického obchodníka. John Davison Rockefeller sa narodil 8. júla 1839 v Richforde v štáte New York. Johnov otec známy ako „Big Bill“ bol majstrom klamstiev, podvodov a pretvárok hlavne pri získavaní peňazí. Na výchovu malého Johna Davisona veľmi pozitívne vplývala jeho matka Eliza, ktorá mu vštepovala nielen protestantskú pracovnú morálku, ale aj hodnoty trvdej a poctivej práce, šetrnosti a charity… Malý John si začal zarábať peniaze veľmi skoro. Predával svojim kamarátom maľované kamienky a takto zarobené peniaze si ukladal do kameninovej nádoby. Keď ich sused potreboval zohnať 50 dolárov na nákup osiva, vtedy jedenásťročný John mu ich požičal, ale na 7 % úrok ! Keď po roku obdržal 53,50 dolára, rozhodol sa že peniaze budú pre neho pracovať.
Ako šestnásťročný pomocný účtovník vo firme Hewitt a Tuttle začínal pracovať už ráno o 6:30 a pracoval dlho do noci, večer v posteli premýšľal ako by svojmu zamestnávateľovi zarobil viac peňazí.Keď požiadal o zvýšenie platu a dostal odmietavé stanovisko, dal výpoveď a založil si so svojim priateľom konkurenčnú firmu.
Ovocie matkinej výchovy sa čoskoro začalo ukazovať. Vďaka Rockefellerovej mimoriadnej pracovnej disciplíne a poriadku firma zarábala viac a viac. Keď v roku 1859 objavili v Pensylvánii ropu – Rockefeller túto novinu zaregistoval a veľmi rýchlo zistil, že skutočné peniaze sa nezarábajú na jej ťažbe, ale na preprave a rafinácii. Preto v roku 1862 založil v Clevelande rafinériu a pomaly sa etabloval ako centrum ropného priemyslu. Rockfeller mal so spoločnosťou veľké plány, ale jeho spoločníci doporučovali neriskovať a iba si užívať milióny dolárov, ktoré im ročne spoločnosť prinášala. Rockefeller však povedal: „Nikdy sa nebojme vzdať sa dobrého pre lepšie.“ Nasledovala dražba, kedy Rockefeller prihadzoval tak dlho, až Andrew Clark musel uznať porážku.
Teraz až nastal ten správny čas, pretože Rockefeller mal voľné ruky pre svoje smelé plány a jeho spoločnosť spracovávala viac ako 500 barelov ropy denne a on bol tak schopný ponúknuť železniciam pravidelné zakázky, avšak nie zadarmo. Presne tak ako keď bol malý aj teraz chcel preferenčnú sadzbu! Bude platiť za prepravu iba polovicu toho, čo konkurencia a to, čo oni zaplatia naviac, pôjde do jeho vrecka. Železnice dali súhlas a v priebehu krátkej doby mohol vykúpiť 22 z 23 rafinérií v Clevelande. Vtedy Rockefellerova Standard Oil spracovávala cca 25% vyťaženej ropy v USA, neskôr polovicu a v roku 1880 až 95% všetkej americkej ťažby. Vďaka urputnosti, organizovanosti, disciplíne, poriadku, neustálej práci a neotrasiteľnej viery sa Rockefeller stal tým, po čom túžil – vládcom kapitalizmu .
V roku 1880 založil trust. Zákon zakazoval firmám podnikať v iných štátoch – a tak trust bola jediná možnosť, ako legálne obísť zákon. Tým Rockefeller vytvoril jednu z najmocnejších finančných ríší, aké kedy existovali. V jeho tíme sa nachádzali najmazanejší finančníci Spojených štátov. A všetci boli milionári. Nič nemohlo zastaviť rast impéria menom Sandard Oil. Company. Ľudská nenávisť voči Rockefellerovi však bola „nebotyčná“. Podrobná štúdia odhaľovala skutočný rozsah jeho moci. V 21 zväzkoch, vrátane 14 485 podrobných svedectiev sa hovorilo, že počiatočný vklad 4 000 dolárov mladého makléra teraz vyprodukovalo 35 000 barelov rafinovanej ropy a nafty denne, vrátane ropovodu dlhého 150 000 km a 100 tankerov na dopravu jeho produktov do zahraničia. Trust mal hodnotu 660 000 miliónov dolárov. A tak sa vláda pokúsila zraziť firmu na kolená. Súdnym rozhodntím rozdelila impérium na 39 menších spoločností, u ktorých sa predpokladala vzájomná nezávislosť.
No čo sa stalo .… cena akcií týchto nových spoločností na burze vyletela prudko hore. To, čo malo Rockefellera zraziť na kolená v skutočnosti zoštvornásobilo jeho majetok ! Následný rozvoj automobilizmu vynájdením spaľovacieho motora iba urýchlil rast Rockefellerovho bohatstva. Od tej chvíle bol zaujatý iba jedinou myšlienkou: DÁVAŤ.
– v r.19001 založil Rockefellerov inštitút pre lekársky výskum prvý svojho druhu v Amerike
– v r. 1903 založená inštitúcia General Education Board – pre výchovu a vzdelávanie černochov
– Sanitation Commission
– Rockefellerova nadácia je najväčšou charitatívnou organizáciou na svete
Niektorí ľudia tvrdia, že Rockefeller sa začal týmito charitatívnymi aktivitami zaoberať až po tom, čo získal bohatstvo. Ale jeho „Hlavná kniha“ jasne dokazuje, že už od útleho detstva dával časť svojho zárobku bokom na kostol. Pokračoval v tom celý život. Tak ako v obchode aj v tejto činnosti využil svoj organizačný talent a nadanie od Boha, ktoré dokázal primäť k tomu, aby prinášalo plody nad všetky jeho očakávania.
Sám povedal: „Verím, že schopnosť zarábať peniaze je dar od Boha….aby sa rozmnožovali a používali pre dobro ľudstva. Keď som dostal diel tohto daru, myslím, že je mojou povinnosťou zarábať peniaze, viac a viac peňazí a používať tieto peniaze pre dobro svojho blížneho, podľa hlasu svojho svedomia.“
Jeho veľké slová a praktické skutky sú toho jasným dôkazom. John Davison Rockefeller zomrel 23.mája 1937 vo veku 98 rokov a s majetkom podľa časopisu Forbes (r.2008) v hodnote 318.3 milárd USD (cca 7 bilión SKK).
Matej Bulko
super spracovany zivotopis (y)