Buďte človekom, na ktorého sa budú ostatní obracať

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA

picture-48

Všetci vieme, že obchod a podnikanie je založené na pevných vzťahoch. Preto sa snažíme na našich klientov a investorov nejakým spôsobom zapôsobiť. Väčšina z nás však venuje len veľmi malú – alebo dokonca žiadnu – pozornosť svojim vzťahom s kolegami na pracovisku.

Človek, na ktorého sa budú ostatní vždy obracať je takou osobnosťou, ktorú si každý váži a prichádza za ňou vždy, ak potrebuje s niečím poradiť. Tu je niekoľko tipov na to, čo by Ste mali robiť, aby si Vás ľudia v práci všimli.

Prejdite sa 15 minút denne sa po Vašom pracovisku

Úrady sú malé ako rodiny. Denne strávite aj 10 hodín v tesnej blízkosti s Vašimi kolegami, deliac sa o spoločný pracovný priestor a zodpovednosť za bezproblémové fungovanie Vašej spoločnosti.

Vyhraďte si približne 15 minút denne na to, aby ste sa prešli, pozdravili Vašich kolegov a trochu spolu zažartovali. Úsmev a srdečné podanie ruky môže pomôcť uvoľniť napätie a zvýšiť Vašu atraktivitu v práci. Dávajte si však pozor na to, aby ste sa nestali tým otravným človekom, ktorý iba ruší ľudí v ich práci. Ak niektorý z Vašich kolegov nestíha termíny, ušetríte si svoje žarty pre niekoho iného.

Vyjadrite svojim kolegom uznanie

Z času na čas povedzte svojmu hlavnému nadriadenému, ako si vážite prácu určitého Vášho kolegu alebo Vášho podriadeného. Snažte sa byť čo najšpecifickejší, napríklad: „Ján, chcel by som Vám povedať, že Paľo bol na včerajšej prezentácii naozaj výborný. Máme šťastie, že ho môžeme mať v tíme.“

Ak niektorý zamestnanec odchádza do dôchodku, zorganizujte rozlúčkovú oslavu; ak niekoho povýšili, postarajte sa o to, aby ste to išli spolu s kolegami osláviť. Prevezmite iniciatívu a ostatní k Vám okamžite začnú pociťovať svoje sympatie.

Publikujte

Nenapadlo Vás už niekedy napísať nejaký príspevok do časopisu alebo na web stránky Vašej spoločnosti? Keďže sú tieto publikácie čítané významnými ľuďmi z oblasti podnikania, dostanete sa tým do ich pozornosti a môžete si tým aj postupne získať status experta v danej oblasti. Je to úžasná príležitosť, ako to urobiť nenásilným a diskrétnym spôsobom.

Staňte sa členom

Každodenné pohybovanie sa stále v tej istej skupine kolegov nezvýši Vašu publicitu. Práca v spoločnosti Vám však poskytne priestor získavať nové kontakty a ukázať svoje zručnosti ľuďom, ktorí vo Vašom podniku niečo znamenajú. Ak sa budete správať ako vodca, možno sa na takejto pozícii ocitnete skôr, ako by ste dúfali.

Ponúknite pomocnú ruku

Ak ste použili posledný papier v kopírke alebo tlačiarni, doplňte ho. Vezmite si úlohy navyše – ako napríklad inštruovanie nového zamestnanca, alebo školenie svojho kolegu v oblasti Vašej kvalifikácie. Podeľte sa s nejakým obchodným tajomstvom, aby ste pomohli Vášmu kolegovi zapôsobiť na šéfa. Tieto malé gestá Vám pomôžu vybudovať si príjemné vzťahy a vďaka nim získate na pracovisku dobrú povesť. Pamätajte, že ľudia, ktorým pomôžete, si na to pravdepodobne spomenú práve vtedy, keď to pre Vás bude mať najväčší význam.

Buďte informovaný

Čítajte podnikové publikácie, správy a denníky a sledujte dianie na trhu. Vaši kolegovia si všimnú Vaše vedomosti a obrátia sa na Vás, ak budú potrebovať nejaké informácie, alebo sa s niečím poradiť. Tiež o Vás pravdepodobne budú pozitívne rozprávať s ďalšími členmi tímu – a naozaj nie je nič lepšie, ako propagácia z nezávislej strany.

Presaďte sa

Nevyhýbajte sa zviditeľneniu sa a spoločenským kontaktom v práci. Ak to budete robiť správne, môže to pozitívne ovplyvniť Vašu pozíciu v zamestnaní a nakoniec Vám aj pomôcť presadiť sa.

Téma článku navrhol: P. Kysucký, Košice

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.