Disciplína mladého a úspešného podnikateľa

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA

PushV poslednej dobe dostávame veľa e-mailov týkajucich sa toho, akú rolu zohráva disciplína v otázke profesionálneho úspechu. Odpoveď je jednoduchá – disciplína je pravdepodobne najdôležitejším základnym faktorom úrovne úspechu každého človeka.

Úspech je výsledkom mnohých činiteľov. Tvrdá práca, intelekt, dôkladné plánovanie a odvažujem sa povedať, že aj trocha šťastia. Vzťah disciplíny a úspechu sa dá prirovnať ku vzťahu nášho podvedomia a vedomia. Pracuje v pozadí, nenápadne sa usilujúc o to, aby sa všetky aktivity v popredí diali organizovaným spôsobom.

Bez disciplíny by človek nebol schopný splniť si svoje úlohy. Nebol by schopný postupne realizovať svoju stratégiu, alebo vynaložiť akékoľvek úsilie potrebné na dosiahnutie cieľa. Disciplína je to, čo udržiava úspešného človeka na správnej ceste, aj keď táto cesta nie je vždy ľahká . Disciplinovaný človek vie, čo všetko je potrebné urobiť a je schopný sústrediť sa na to, aby to aj urobil – presne podľa svojho plánu.

Všetko sa začína už ráno

Porozprávajte sa s akýmkoľvek človekom, ktorý dosiahol vo svojom živote úspech a za každým príbehom rýchlo spoznáte pravdu. Je to spoločna črta všetkých príbehov a len málokedy o nej niekto hovorí – je však prítomná u všetkých úspešných ľudí. Disciplína je to, čo im pomohlo dostať sa na vrchol. Ak tvrdá práca poháňa loď dopredu, potom disciplína je kormidlo, ktoré ju udržiava v správnom smere.

Disciplína začína už ráno. Ak sa ráno zobudíte a vykročíte nesprávnou nohou, s veľkou pravdepodobnosťou bude celý Váš deň menej produktívny ako by mohol byť. Dajte si záležať na tom, aby ste každé ráno vstávali v rovnakom čase. Dbajte na to, aby ste mali prísun potrebnej energie – nezabudnite na zdravé a chutné raňajky.

Pracovný čas využite na maximum

Pravdepodobne najlepším spôsobom, ako si zorganizovať pracovný čas, je vypracovať si podrobný rozpis svojich denných povinností. Mali by ste pracovať na viaceryýh úrovniach a vedieť, aké povinnosti zahŕňa Váš denný, týždenný aj mesačný plán; denný by však mal byť vypracovaný čo najpodrobnejšie.

Tým, že si rozvrhnete svoje povinnosti, stanovíte si ciele a lepšie využijete svoj čas. Okrem toho si takto môžete zmerať svoje schopnosti a zistiť, koľko práce ste schopný každý deň vykonať. Ak sa Vám trvale nedarí plniť Váš plán, potom ste buď nevhodne plánovali, alebo Vám v tom niečo prekážalo, alebo ste nemali dostatok disciplíny potrebnej na plnenie Vášho rozpisu. Často sa stáva, že toho dosiahneme oveľa menej, ako by sme mohli, a to práve kvôli slabej disciplíne.
Koľko hodín denne ste schopný pracovať?

Kedy je toho dosť

Je veľmi dôležité, aby ste približne vedeli, koľko hodín denne ste schopní pracovať s maximálnym výkonom. Chcem tým povedať, že ak viete, že ste schopný riadne pracovať 10 hodín, potom si naplánujte Váš deň na 10 hodín a snažte sa uskutočniť čo najviac úloh počas tejto Vašej produktívnej doby.

To, že budete mať presne stanovený čas, Vás prinúti byť vo Vašej práci viac disciplinovaným a zvýši to tiež Vašu produktivitu. Na konci týchto 10 hodín považujte Váš denný plán za splnený a pokračujte v iných veciach. Ak budete pracovať na 50%, iba strácate čas. Odpočiňte si a nasledujúci deň sa naplno pustite do ďalších povinností.

Zdravá myseľ v zdravom tele

Nebudem teraz zachádzať do detailov ohľadom zdravých stravovacích návykov; musím však povedať, že vo väčšine prípadov zdravá výživa a pravidelné cvičenie pomáha človeku dosiahnuť väčšiu disciplínu a produktivitu.

Zdravé stravovanie si vyžaduje disciplínu. Mali by ste jesť najmenej tri hlavné jedlá denne – najlepšie ak sú nízkotučné – a to v pravidelných intervaloch. Vyhnite sa jedlu z „fast foodu“. Vďaka správnemu stravovaniu sa budete cítiť (a aj vyzerať) oveľa lepšie. To sa odzrkadlí aj na Vašej práci a budete lepšie zvládať aj Vaše každodenné povinnosti.

So vzrastajúcim úspechom rastie aj zodpovednosť a práca… a tiež stres. Stres Vás bude dlhodobo ubíjať. Nie je jednoduché ovládať množstvo stresu, ktorému ste vystavovaný; je však možné zbaviť sa ho prostredníctvom cvičenia. Pokúste sa trochu cvičiť, a to najmenej 3-krát za týždeň. Akékoľvek cvičenie je lepšie ako žiadne. Choďte na dlhšiu prechádzku, posilujte, hrajte tenis alebo choďte bicyklovať.

Vyvážte prácu zábavou

Stále pamätajte na to, že práca je iba jednou castou Vášho života. Keď opustíte svoju kanceláriu, opustite ju naozaj. Vychutnajte si čas stráveny mimo práce, strávte ho nejakými príjemnými činnosťami, ktoré uvoľnia a posilnia Vašu myseľ (aj telo).

Zavolajte svojim priateľom a vyjdite si von niekam sa najesť. Zdravo ste predsa jedli celý týždeň! Uvoľnite sa a užite si všetko, čo mesto ponúka. Prečítajte si nejakú dobrú knihu, pozrite zaujímavy film, alebo ešte lepšie – choďte športovať. Strávte čas so svojou rodinou a priateľmi a na druhý deň sa zobudíte pripravený opäť čeliť veľkému a nepríjemnému svetu obchodu.

Tí, ktorí tvrdo pracujú, vedia si aj poriadne oddýchnuť. Vedia, že na to, aby zo seba dostali maximum, musia stále prácu vyvážiť zábavou. Vedia, čo všetko musia urobiť – a to si vyžaduje disciplínu. Ak máte pocit, že začínate poľavovať vtedy, keď by ste mali pracovať, spomeňte si na správny smer a dokončite svoju prácu.

Článok navrhol Ján V. Prešov

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.