Problémy s nepríjemným šéfom

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA

problemy-sefŽivot nie je vždy celkom spravodlivý. Niekedy to tak býva, že aj skutočne hrozní ľudia získajú najlepšie pracovné pozície a Vy skončíte s najhorším človekom na svete – v pozícii Vášho šéfa.

Či už je to extrémny egocentrik; fanatik, ktorý musí mať vždy všetko pod kontrolou; alebo je jednoducho zosobnenie všetkého zla – ak aj máte nepríjemného šéfa, nemusíte mu to tolerovať. Existujú spôsoby, ako pracovať aj s takýmito protivnými a bezohľadnými autoritami, aby Vás zároveň Vaša práca napĺňala a prinášala Vám aj radosť. Tu je niekoľko tipov:

Začnite vlastné podnikanie

Ak ste doteraz pracovali v 10 rôznych zamestnaniach a mali problém so všetkými 10 šéfmi, možno to znamená, že Vám len nevyhovuje autorita. V takomto prípade by ste mali zvážiť vlastné podnikanie. Život mladého a úspešného človeka si v dnešnej spoločnosti vyžaduje odlišný spôsob uvažovania. Tradičná metóda ťažkej a usilovnej práce, nekonečnej ochoty vyhovieť svojmu šéfovi za každých okolností a obetovania mnohých rokov svojho života na to, aby ste sa raz dostali na vrchol, sa už viac neoplatí.

V dnešnej dobe stačí, ak máte dobrý nápad, odhodlanie a správneho obchodného ducha, aby ste dokázali vziať svoj osud do vlastných rúk. Úspech mladých podnikateľov a prudký nárast možnosti internetu vytvoril nový spôsob myslenia, ktorý umožňuje mužom stať sa úspešnými aj bez toho, aby vôbec museli prísť do kontaktu s nejakým šéfom. Výsledkom toho sú mladí muži opúšťajúci svoje tradičné zamestnania v úradoch a začínajúci vlastné podnikanie.

Na jednu vec by ste však nemali zabudnúť – všetko nie je až také jednoduché, ako sa Vám môže zdať. Keďže viac ako 80% podnikateľov skrachovalo už počas prvých 5. rokov, Vaše vyhliadky na úspech sa týmto pre Vás značne znižujú. Odchod zo svojho stáleho zamestnania a vystavenie sa obrovskému riziku vlastného podnikania môže byť veľmi stresujúce a dostať Vás pod obrovský tlak.

Sloboda nemusieť sa nikomu zodpovedať za svoju prácu je úžasná, ste to však iba Vy, kto je zodpovedný za Vašu duševnú pohodu a úspech. Vyžaduje si to obrovskú odvahu a odhodlanie, aby ste vo svojich víziách zotrvali a tiež ich ďalej rozvíjali.

Väčšinou je to tak, že kombinácia človeka s jeho snom je právnou príčinou zlyhania každej myšlienky. Nadšenie z vlastného nápadu alebo vízie sa môže stať zaručenou prehrou. Táto pasca vedie mnohých podnikateľov k seba presviedčaniu, že ich nápad bude úspešný a podceňovaniu ostatných možných rizík.

Odchod zo svojho zamestnania nie je odpoveďou!

Vyriešte svoj konflikt

Efektívna komunikácia je kľúčom k vyjasneniu každého konfliktu. Ak ste schopný vyjadriť svoj zámer jasne, Vaša komunikácia bude efektívnejšia. V každom prípade je potrebné presne vyjadriť, s čím máte problém z hľadiska toho, ako priamo to ovplyvňuje Váš pracovný výkon. Hoci môžete mať pocit, že budete hovoriť veľmi priamo, je potrebné podrobne opísať všetko, čo je prijateľné a čo prijateľné nie je.

Napríklad – povedať iba to, že máte príliš veľa práce, je veľmi neurčité. Namiesto toho analyzujte svoje úlohy vzhľadom na čas, ktorý budete musieť venovať každej z nich a ukážte Vášmu šéfovi, koľko hodín práce si to bude vyžadovať. S jasným oznámením o presnej potrebe času Vám šéf s väčšou pravdepodobnosťou zníži pracovné požiadavky na rozumnejšiu a prijateľnejšiu úroveň.
Pochopenie ľudskej podstaty Vám zvýši efektivitu Vášho správania nielen voči Vašim nadriadeným, ale aj k ľuďom všeobecne. Napríklad, ak máte príliš egocentrického šéfa, znamená to, že tento človek si pravdepodobne potrebuje neustále zvyšovať svoje sebavedomie, tak ako to robí každý človek s veľkým ego.

S takýmto typom človeka budete vychádzať lepšie, ak ho budete chváliť a ak dosiahnete to, aby mal zo seba dobrý pocit. Dostali ste úžasný nápad, no myslíte si, že ho neschváli? Predstavte mu to takým spôsobom, aby si myslel, že to bol vlastne on, kto to celé vymyslel. Ak bude mať pocit, že to bol jeho nápad, skôr Vám povolí pustiť sa do tohto projektu a bude Vás tiež viac podporovať.

Buďte konkrétny

Šéf, ktorý sa snaží šetriť všade, kde sa len dá – vrátane Vašej výplaty – bude skôr ochotný zvýšiť Vám plat, ak mu bude jasne vykreslený Váš peňažný význam pre tento podnik. Detailne mu popíšte, koľko peňazí by spoločnosť bez Vás stratila a čím všetkým ste priamo prispeli k dosiahnutiu základných cieľov tejto spoločnosti.
Čo je však ešte dôležitejšie, stanovte plány a ciele do budúcnosti a pripojte k nim aj určite bonusy. Začnite s veľkými plánmi, a potom pokračujte stanovením tých menších a rozumnejších cieľov s menšími bonusmi. Pri pohľade na veľký obraz všetkých plánov sa budú menšie ciele zdať ako kvapka v mori. Pamätajte, takéto typy šéfov motivuje chamtivosť – preto rozžiarte ich oči víziou obrovských peňazí.

Ostaňte vždy pokojný a rozvážny

Toto je iba niekoľko tipov na to, ako sa vedieť vyrovnať s nepríjemným šéfom. Za každých okolností buďte pokojný a rozvážny, správajte sa profesionálne a vždy sa vyjadrujte vhodne a jasne. Za každú cenu sa snažte vyhnúť osobným útokom, pretože tie vždy napätie iba zvyšujú.

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.