Obchodná cesta

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA

obchodna-cestaAch, všetci máme radosť z cestovania… vstávanie skoro ráno, aby ste boli na letisku minimálne tri a pol hodiny vopred, hádka s pokladníkom o tom, aká veľká je Vaša príručná batožina, bezpečnostná kontrola a prehľadanie celej Vašej batožiny, dvojhodinové čakanie v odletovej hale a nekonečné premýšľanie o tom, či som nezabudol na niečo podstatné. Ako som už povedal, všetci to milujeme!

Hoci väčšinu z týchto veci nedokážete Vy nijakým spôsobom ovplyvniť, tej poslednej by ste sa však vyhnúť mohli. Takže – ak budete v najbližšej dobe plánovať nejakú cestu, otázka Vašej batožiny už bude vyriešená.

Svoju batožinu si vyberte rozumne

Prvým pravidlom správneho balenia je vedieť si vybrať vhodnú batožinu. Prvú vec, ktorú by ste pri tomto výbere mali zvážiť je, do akej miery sa môže Vaša cestovná taška alebo kufor roztrhať alebo pokaziť a či je možné ľahko ho otvoriť. Aby ste boli úplne pokojný, v každom prípade potrebujete najvyššiu kvalitu.

Samsonite je pravdepodobne prvá a jediná značka, ktorá Vás hneď napadne (a existuje pre to aj dôvod). Už roky tento výrobca vyrába vysoko kvalitnú, odolnú, silnú a relatívne zabezpečenú batožinu. case logic je ďalšia výborná značka, hlavne pre Váš laptop.

Uistite sa, že batožina, ktorú si vyberiete, je vyrobená z vode odolného materiálu. Veľmi veľa ľudí už pri otvorení svojej batožiny našlo svoje drahé oblečenie úplne zničené od vody, ktorá sa nejakým nevysvetliteľným spôsobom do tašky dostala.

Mala rada: Na spodok Vašej batožiny dajte niekoľko igelitových tašiek, ktoré môžete neskôr využiť ako tašky na použitú bielizeň.

Baľte iba to, čo je nevyhnutné

Ak cestujete niekde na viac ako na päť dní, mali by ste dôkladne posúdiť, ktoré veci sú pre Vás nevyhnutné. Nechcete predsa, aby jediné, čo Vám na tretí deň ostane, je Vaša špinavá spodná bielizeň… Toto je zoznam všetkých podstatných vecí, ktoré budete potrebovať:

Hygienické potreby

Zubná kefka, zubná pasta, zubná nit (cesta do zahraničia ešte neznamená, že Váš dych musí začať páchnuť ako zvieratá na miestnej farme), hrebeň, nožnice na nechty, krém na holenie, holiaci strojček, vata, kolínska a hydratačný krém. Ak nie ste náročný na šampóny a kondicionéry, potom si ich nemusíte pobaliť – hotely ich väčšinou zvyknú poskytnúť. To isté platí aj pre uteráky.

Mapy

Mapa sa Vám zíde hlavne vtedy, ak si plánujete prenajať auto a obzrieť si mesto. Ak si ju nechcete kúpiť, stačí ak si ju vytlačíte z miestnej internetovej stránky.

Nevyhnutné pre horúce podnebie

Ak cestujte do teplejšieho podnebia, nezabudnite si vziať krém na opaľovanie. Pre prípad, že by Vás slnko spálilo, prineste si tiež krém na popáleniny alebo sprej. Nezabudnite na čiapku a slnečné okuliare.

Dôležité doklady

Letenka, vodičský preukaz, pas, preukaz zdravotného poistenia, telefónna karta, kreditné karty a nejaké navštívenky (nikdy predsa neviete, koho môžete stretnúť). Tiež postupne zistite (ak ste to už náhodou nezistili), že hotely zabúdajú na to kto ste, keď sa na recepcii registrujete – takže si so sebou nezabudnite priniesť všetky doklady a dokumenty o Vašej rezervácii.

Oblečenie

Prineste si so sebou dostatočné množstvo ponožiek a spodnej bielizne. Ak idete na pracovnú cestu, sústreďte sa na formálne oblečenie. Prineste si však pre Vaše vlastné pohodlie tiež niečo neformálne. Ak cestujete len pre potešenie, zabaľte si tričká a rifle – a bavte sa! Ľahké sako sa Vám môže zísť počas daždivých dní a teplý kabát vtedy, ak cestujete na studený sever.

Dôležité – nie však nevyhnutné – veci

Hoci nie sú až také dôležité ako tie vyššie uvedené – môžete tiež zvážiť aj iné, menej podstatné veci:

Budík

Raz som bol ubytovaný v jednom hoteli, kde som mal k dispozícii krásny budík v štýle secesie. Skutočne úžasná vecička. Nanešťastie počas noci vypadol elektrický prúd a tento budík sa vynuloval. Stačí ak poviem, že som sa cítil naozaj veľmi hlúpo, keď som sa nasledujúci deň ukázal na schôdzi o hodinu neskôr. V ten deň som sa niečo naučil: Vždy si so sebou prines svoj vlastný cestovný budík alebo hodinky. Ak chcete byť ešte opatrnejší, požiadajte na recepcii, aby Vás ráno zobudili – ak teda takúto službu Váš hotel poskytuje.

Mobilný telefón s nabíjačkou

Ak cestujete po Európe, môže byť pre Vás lacnejšie telefonovať z Vášho vlastného mobilného telefónu, ako na to využívať hotelové služby.

Prezervatívy

Nikdy neviete, čo sa môže stať alebo kto ich bude potrebovať…

Balíček žuvačiek

Žuvačka dokáže urobiť tri podstatné veci: osviežiť Váš dych, na chvíľu potlačiť hlad a znížiť tlak v ušiach, ak letíte vo výške 10 000 metrov.

Vaše obľúbené CD

V niektorých hoteloch je CD prehrávač súčasťou vybavenia každej izby, rovnako ako aj mnohých nájomných áut.

Niekoľko užitočných tipov

  • Ak cestujete z chladného prostredia do teplého, uistite sa, že ste si vzali vhodné oblečenie. Ľahká košeľa s dlhými rukávmi a ľahké nohavice je oblečenie, ktoré by ste mali nosiť v prvý a posledný deň Vašej cesty.
  • Keď sa balíte, rovno poskladajte svoje košele a zrolujte všetky svoje nohavice a kravaty, aby ste tak zabránili ich pokrčeniu. Baľte sa tak, aby ste maximálne využili a zväčšili priestor vo svojej batožine. Asi 1/3 celkového priestoru nechajte prázdnu pre potenciálne suveníry a darčeky.
  • Vezmite so sebou aspoň dva preukazy totožnosti s fotkou. Budete požiadaný, aby ste ich poskytli, keď sa budete registrovať, prechádzať bezpečnostnou kontrolou, alebo keď si budete prenajímať auto…
  • V súčasnej situácii zvýšenej bezpečnosti na letiskách sa uistite, že so sebou nemáte v príručnej batožine nič ostré, špicaté alebo tekuté.
  • Zapisujte si všetky telefónne hovory, ktoré ste urobili z hotela počas Vášho pobytu. Veľa hotelov sa už „preslávilo“ tým, že si účtujú aj za neuskutočnené hovory. So svojimi písomnými záznamami môžete odmietnuť zaplatiť tieto poplatky.
  • Počas letu nepite kávu, čaj, nealkoholické nápoje alebo ľadový čaj, pokiaľ nechcete navštevovať WC každú pol hodinu. Namiesto toho pite vodu.
  • Zabezpečte si cestovné a zdravotné poistenie, poistenie batožiny alebo poistenie v prípade zrušenia cesty. Ušetrí Vám to počas najbližšej doby zbytočné bolesti hlavy.
  • Pamätajte, do ktorej časovej zóny cestujete a vhodne si nastavte svoje hodinky.
  • Spite veľa. Cestovanie veľmi vyčerpáva a je tiež veľmi stresujúce.
  • Cvičte vždy, keď na to máte príležitosť – hoci je to len ranný beh.

Pripraviť sa, pozor, štart!

Čím viac budete cestovať, tým viac skúsenosti získate. Nech Vám tento návod pomôže iba počas niekoľkých prvých ciest – a predtým, ako si to vôbec stihnete uvedomiť, Váš zážitok z cestovania sa stane najlepším a najpokojnejším, aký ste kedy mali. Tento zoznam použite na poslednú kontrolu pred Vašou cestou… a teraz už ste skutočne pripravený vyraziť!

Napísal: Daniel Shaw

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.