Získajte si povýšenie v práci

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA

uspesna-karieraAk sa vo Vašej spoločnosti otvára nová pracovná pozícia, dalo by sa to prirovnať k lopte na futbalovom štadióne: Každý ju chce. Vaša túžba získať ju však nestačí, muž s najvyššími ambíciami totiž rozhoduje o výsledku.

Získanie novej pracovnej pozície nie je iba otázkou šťastia a správneho načasovania. Musíte sa stať najhorúcejším kandidátom na toto miesto ešte predtým, ako sa vôbec o tejto pracovnej pozícii začne uvažovať. Príležitosti urobiť dobrý dojem nie je veľa, preto by ste mali všetky svoje sily sústrediť do toho, aby Ste sa čo najviac presadili a nakoniec toto nové miesto aj získali.

Dajte o tom vedieť

Povedať svojmu manažérovi, že máte záujem o prácu, je jednou z najlepších, a tiež najviac prehliadaných stratégii pri otváraní novej pracovnej pozície. Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, nadriadení sa často nestretávajú so žiadosťami svojich pracovníkov, ktorí túžia mať viac práce a zodpovednosti.

Väčšinou sa manažér skôr zaoberá tými, ktorí nestíhajú svoju prácu urobiť v určenom termíne, odkladajú svoju prácu a trávia viac času pracovnej doby surfovaním po internete. Ak ste jedným z mala tých motivovaných pracovníkov, ktorí sú pripravení uľahčiť svojmu manažérovi život, nehanbite sa to povedať – povedzte mu presne to, čo chcete. Ak tak urobíte, určite si tým zvýšite šance dosiahnuť svoj cieľ.

Buďte zodpovedný

Okrem toho, že svojmu nadriadenému oznámite, že máte o túto prácu záujem, vytvorte nejaký dôvod, prečo sa práve Vy na túto pracovnú pozíciu hodíte najlepšie. Manažérov nezaujíma fakt, že chcete zarábať viac – na túto pozíciu chcú podľa možnosti najzodpovednejšieho človeka. Dajte najavo, že ste schopný svoju prácu zodpovedne vykonávať – ukážte, že ste dodržali slovo, splnili všetky klientove požiadavky načas.

Zviditeľnite sa

Najlepší predajca roka a výborný posudok Vášho pracovného výkonu sú veci, ktoré boli úžasné minulý rok – tento rok sú už však bezcenné. Zviditeľniť sa a upútať na seba pozornosť znamená upozorniť každého na to, aký schopný ste a aká hodnotná je Vaša práca práve teraz. Toto v praxi znamená, že by ste už mali uzavrieť ten projekt, na ktorom už mesiace pracujete a získať si klienta s obrovským potenciálom ešte predtým, ako bude táto nová pracovná pozícia obsadená.

Keďže máte iba málo času na to, aby ste zapôsobili, je veľmi dôležité podniknúť aj niekoľko krokov navyše, aby ste vytvorili čo najlepší obraz o sebe a o spoločnosti, v ktorej pracujete. Pamätajte, každý detail je dôležitý – takže, oblečte si nový oblek a vezmite niekoľkých Vašich zákazníkov na pracovný obed – vráťte sa však s nejakými pozitívnymi správami.

Do práce prichádzajte skoro

Ak náhodou nie ste práve tým človekom, ktorý do práce prichádza ako prvý a odchádza ako posledný, teraz nastal ten čas, aby ste si ráno privstali a prišli do práce skôr. Nastavte si budík a povedzte svojim priateľom, že s nimi budete večer chodiť von o trošku menej.
Dávajte si pozor na to, aby manažér nikdy neprišiel do Vašej kancelárie práve vtedy, keď tam nie ste. Nič tak nepotvrdí Váš záujem a hlbokú oddanosť Vašej práci ako to, že sa jej skutočne naplno venujete a ste kvôli tomu ochotný obetovať aj niekoľko hodín navyše.

Ukážte svoje schopnosti

Aby ste sa vo Vašej práci stali úspešnými, mali by ste svojho manažéra presvedčiť o tom, že ste toho schopný oveľa viac, ako je v súčasnosti Vašou povinnosťou. Mali by ste preukázať práve tie schopnosti, ktoré si vyžaduje daná pracovná pozícia. Vašim nadriadeným by malo byť absolútne jasne, že sa na túto pozíciu dokonale hodíte.

Zistite, aké sú kľúčové schopnosti, ktoré si nová pracovná pozícia vyžaduje. Ak si táto pozícia vyžaduje školenie zamestnancov, ukážte, že dokážete zacvičiť Váš tím. Zapojte sa do charity alebo zorganizujte nejakú dobročinnú akciu, vďaka ktorej získate pozíciu vodcu.

Vaša súčasná pozícia by nikdy nemala úplne odrážať Vaše schopnosti. Mladí a úspešní muži vždy hľadajú rôzne možnosti, aby ukázali, že toho dokážu oveľa viac, ako im ich súčasná pracovná pozícia diktuje.

Urobte toho viac, ako sa od Vás vyžaduje

Dobrý zamestnanec vždy urobí presne to, čo sa od neho vyžaduje – čo v každom prípade manažér ocení. Úžasný zamestnanec však toho urobí oveľa viac. Schopnosť myslieť o dva kroky dopredu je dôležitou súčasťou úspechu. Ako príklad toho si pozrite film „Diabol nosí Pradu“.

Ak Vás požiadajú pripraviť obchodné stretnutie, neostaňte iba pri príprave prezentácie v PowerPointe a niekoľkých letákov. Zistite si aj ten najmenší detail o svojich zákazníkoch, pokúste sa nájsť čokoľvek o ich predchádzajúcich návykoch ohľadom nakupovania, alebo pripravte pre každého člena obchodného stretnutia krátku správu o celkovom pozadí Vášho klienta.

Inteligentní zamestnanci zachádzajú vždy za svoje povinnosti, pretože si zaslúžia urobiť viac, ako sa od nich vyžaduje. Nemusia byť o to požiadaní – a práve preto si ich manažéri vyberajú pre tie pracovné pozície, ktoré si vyžadujú väčšiu zodpovednosť.

Buďte lepší v tom, čo robíte

Ak chcete navždy ostať na svojej súčasnej pozícii, stačí ak budete pokračovať v tom, čo robíte. Ak sa však chcete stať horúcim kandidátom na novú pracovnú pozíciu, budete sa musieť stať lepším.

Uznanie si získa ten muž, ktorý má loptu a skóruje; nie ten hráč, ktorý počas zápasu nerobí takmer nič.

Napísal: Daniel Shaw

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.