Úspech pomocou psychológie športu

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA

sportsmanHoci nie ste práve profesionálny atlét, nepodceňujte psychické a fyzické nároky Vašej celotýždennej práce. Aby ste vo svojej práci dokázali podať čo najvyšší výkon, musíte získať správny duševný postoj. Veľa profesionálnych atlétov má svojho vlastného športového psychológa – a aj Vy teraz môžete aplikovať niektoré z týchto techník do Vášho bežného pracovného dňa.

Vizualizácia

Opis: Atléti sa cvičia vo vizualizácii tak, že používajú obrázky namiesto slov, aby tak videli ako vyzerá úspech. Robert Troutwine, Ph.D., konzultant mnohých amerických futbalových tímov odporúča, aby ste si znova a znova predstavovali, že niečo robíte – vo Vašej predstave to však v každom prípade musíte robiť správne.

Aplikovanie do Vašej práce: Skúste si predstavovať priebeh Vašej prezentácie v práci (ešte predtým ako ju budete robiť) alebo stretnutie s klientom. Nesústreďte sa príliš na slová, ktoré použijete; namiesto toho sa pokúste vytvoriť si celkový obraz tejto situácie. Ak zistíte, že robíte chyby v nejakej kľúčovej oblasti, potom je to pravdepodobne niečo, na čom by ste mali popracovať. Ak sa v tejto predstave nevyskytnú žiadne problémy, znova a znova si ju opakujte – a keď raz tato situácia reálne nastane, bude sa Vám zdať úplne prirodzená.

Vnútorný monológ

Opis: Atléti ho používajú ako spôsob sústredenia sa a vystupňovania svojej sebadôvery a odvahy. Anglickí futbaloví fanúšikovia videli Beckhama hovoriť si niečo, keď stal na čiare pokutového územia a chystal sa vykopnúť. Čo si hovoril? Pripomínal si, prečo tu je a prečo musí uspieť – kvôli svojej žene a svojej rodine.

Aplikovanie do Vašej práce: Vy to môžete robiť tiež. Nemusíte však doslovne hovoriť sami so sebou – stačí, ak budete počúvať Váš vnútorný hlas. Ak je negatívny, zastavte sa a sústreďte sa, až potom pokračujte. Tento Váš vnútorný hlas je najlepší spôsob, ako nazrieť do svojej duše, takže by ste sa ho mali naučiť počúvať.

Oddych

Opis: Správny odpočinok je mimoriadne dôležitý. Mali by ste si robiť počas dňa prestávky, aby ste zvládli svoj každodenný stres. Atléti využívajú všetko od video hier a hudby až po ticho a samotu. Ak by ste napríklad náhodou začali hrať profesionálny basketbal pre americky tím, museli by ste navštevovať aj určite prípravne meditatívne stretnutia.

Aplikovanie do Vašej práce: Možno nemáte vo Vašej práci vždy čas na oddych, no v priebehu Vášho dňa by ste si mali nájsť aspoň chvíľku len pre seba. Choďte napríklad do posilňovne, alebo sa začnite venovať nejakej záľube. Ak nemáte tak veľa času, choďte sa aspoň cez obed poprechádzať. Čokoľvek, čo Vás môže uvoľniť a zbaviť stresu, by ste rozhodne zanedbávať nemali.

Sústredenie sa

Opis: Sústredenie sa je do veľkej miery otázkou ovládania svojej mysle a potláčania akéhokoľvek rozptýlenia pozornosti. Pre atlétov je cvičenie sa v tom zo všetkého najdôležitejšie. V čom by sme sa však mali cvičiť? V prípade Tigera Woodsa, situácie a okolnosti hry by mohli zaujať príliš veľkú časť jeho pozornosti. Namiesto toho sa však Tiger nesústredí na nič iné, iba na svoj golfový výstrel.

Aplikovanie do Vašej práce: V poriadku, tak sa ešte vo väčšej miere nezaoberáte svojou pracou – sú však spôsoby, ako sa zlepšiť. Ak dostanete nový softvérový program – hrajte sa s ním dovtedy, kým ho úplne nezvládnete, a veľmi rýchlo sa tak stanete expertom. Obráťte sa na odborníkov a učte sa všetkému, čo je vo Vašej práci najdôležitejšie. Ak ste právnik a Vaša práca sa týka súdnej poroty, mali by ste zlepšovať a sústrediť sa na Vaše rečnícke schopnosti.

Mentálna rutina

Opis: Rutina Vám pomôže aktivovať Vašu myseľ. Vyskúšajte čokoľvek, čo Vám môže pomôcť sústrediť sa. Atléti často využívajú hlboké dýchanie, meditáciu alebo modlitbu. Každý, kto už niekedy pozeral Olympijské hry, pozná podstatu rutiny. Áno, je to trochu zvláštne, aktivuje to však ich mysle a hovorí im to “je čas vyhrať.”

Aplikovanie do Vašej práce: Pre Vás to môže byť napríklad iba ranná šálka kávy – alebo čokoľvek iné, čo Vás dokáže ráno ‘naštartovať’. Začleňte tuto rutinu do Vášho dňa. Ak sa Vám napríklad lepšie premýšľa s ceruzkou za uchom, majte vždy nejaké ceruzky nablízku.

Zabudnúť na svoje omyly

Opis: Zo svojich chýb a omylov sa môžete veľa naučiť, no keď ste už raz svoju lekciu dostali, zabudnite na to – inak sa k nim budete neustále vracať. Podľa Mika Tysona, potom, ako boxer zasadí zlú ranu, s veľkou pravdepodobnosťou sa to zopakuje, ak sa cez túto svoju chybu neprenesie.

Aplikovanie do Vašej práce: Možno ste pokazili niečo veľmi dôležité. To sa stáva. Zabudnite na to. Znie to veľmi jednoducho, no nie je vždy ľahké odpustiť sebe samému. Pamätajte – čo sa stalo v minulosti, to už neovplyvníte. Nedá sa s tým už nič robiť, tak sa nad tým radšej neznepokojujte.

Stanovenie cieľov

Opis: Existujú tri druhy cieľov: spôsob prevedenia, výsledok a snaženie sa zo všetkých síl. Inými slovami, môžete si stanoviť osobné ciele, ciele zamerané na výhru alebo ciele, ktoré si jednoducho vyžadujú Váš výkon na 100%.

Aplikovanie do Vašej práce: Ciele Vás udržia byť motivovaným. Mali by ste mať cieľ vo všetkom, čo robíte – od Vášho plánu na budúci týždeň, až po Vaše povýšenie v práci. Pokiaľ ide o stanovenie cieľa, je tu iba jedna podmienka: Tento cieľ musí byť dosiahnuteľný.

Život ja ako hra

Súvislosť medzi športom a prácou je pravdepodobne oveľa väčšia, ako si vôbec myslíte. Veľa profesionálnych atlétov zarába veľké peniaze po svojom odchode do dôchodku tým, že prednáša veľkým spoločnostiam o tímovej práci, disciplíne alebo vodcovstve. Áno, stále je úžasné sledovať športové preteky a zápasy – no môžeme sa z toho navyše aj veľmi veľa naučiť.

Tému článku navrhol: Marek S., Ružomberok
Napísal: Daniel Shaw
__________________________________________

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.