Svoje povinnosti nechajte v práci

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA, PRODUKTIVITA

praca-oddych3Realita je taká, že v tejto materiálnej spoločnosti žijeme preto, aby sme pracovali. Potreba mať toho čím viac zmenila náš klasický pracovný čas na hektické, každodenné naháňanie termínov a plnenie rôznych povinnosti. S takýmito vysokými nárokmi zo strany našich zamestnávateľov a rodiny nie je vôbec prekvapujúce, že sa toľko mužov cíti permanentne prepracované a nevedia, kedy povedať dosť. Vy však medzi nich nemusíte patriť.

Ako pán domu máte zodpovednosť zabezpečiť svoju rodinu a byť úspešný; neznamená to však, že si tým predčasne vykopete svoj hrob. Nájdenie rovnováhy v tom, aby sme boli úspešní v každej oblasti svojho života je niečo, o čo sa my všetci denne usilujeme.

Nezáleží na tom, aké zamestnanie máte, alebo čo vo svojom živote robíte; túžba dať zo seba všetko a dostať sa na samý vrchol je neuveriteľne silná a často je príčinou zanedbania ostatných aspektov života – väčšinou v oblasti vzťahov a osobných záležitostí. Domov si nenosíme iba naše projekty z práce, ale aj istý balík emócii. Je to práve stres, úzkosť a častokrát aj hnev, čo môže urobiť najviac škody.

„Nevymeňte podstatnú časť svojho života – čas – iba za peniaze. Je to mizerný obchod.“

Ako zabrániť práci zasahovať do Vášho súkromia

Uvoľnite sa predtým, ako prídete domov. Vaši kolegovia za Vami neustále prichádzajú s projektmi a úlohami dávno po konečných termínoch, Vaša e-mailová schránka je preplnená rôznymi požiadavkami – a Vy sa cítite, akoby ste do práce práve prišli, no v skutočnosti je už 17:00 hodín popoludní. Prídete domov a narazíte na ďalšie otázky zo strany Vašej partnerky, ktorá chce v podstate iba vedieť to, aký ste mali deň.

Priniesť si domov stres z práce môže uškodiť akémukoľvek vzťahu – či už s Vašimi deťmi, priateľmi, alebo s Vašou partnerkou. Takže, ak ste mali mimoriadne náročný deň, príliš sa domov neponáhľajte. Strávte istý čas osamote a nejakým spôsobom sa odreagujte – počúvajte svoju obľúbenú hudbu, alebo hoci aj zakričte, ak to skutočne potrebujete… len aby ste to všetko zo seba dostali ešte predtým, ako prekročíte prah Vášho domu. Váš domov totiž nie je zdrojom Vášho stresu; je miestom Vášho úniku, Vašim útočišťom. Takýmto spôsobom ho aj vnímajte.

Rozkazujte ľuďom v práci, nie doma

Iba preto, že máte moc a riadite ľudí v práci, nemôžete začať rozkazovať aj ľuďom mimo nej. Hoci sú rozhodnosť a iniciatíva výbornými vlastnosťami vodcu, takéto správanie mimo práce môže viesť k rôznym konfliktom.

Nikto nemá rád byť poučovaným o tom, čo má robiť – a to hlavne v prostredí, kde by mal mať každý rovnaké práva. Neprinášajte domov svoju moc. Váš domov považujte za miesto, kde sa môžete zbaviť všetkých Vašich starostí a zodpovednosti z riadenia. Dovoľte Vašim priateľom a Vašej rodine spolupodieľať sa na rozhodovaní – určite ocenia Váš postoj a ochotu spolupracovať – a Vy si takto navyše budete môcť oddýchnuť.

Klebety nechajte v práci

Nech je už Vaša spoločnosť akokoľvek profesionálna, stále sú rôzne klebety hlavnou témou všetkých rozhovorov. Od rôznych sporov a hádok, až po tajné romániky – historky a klebety sa šíria rýchlo a často krát im neuniknete ani Vy. Nech sú už tieto klebety akokoľvek zaujímavé a pikantné, pokúste sa nevenovať im príliš veľa pozornosti.

Zapletenie sa do klebiet v práci neškodí iba Vašej pracovnej morálke – môže tiež spôsobiť to, že Vám práca prenikne do Vášho osobného života. Pravdaže, môžete mať pracovné vzťahy s Vašimi kolegami a rozprávať sa s nimi počas práce, no keď odbije 17:00 a Vy opustíte svoju kanceláriu, všetko to nechajte za sebou.

Ako udržať svoj život pod kontrolou

Odpojte sa – úplne. Sú určité typy zamestnaní, ktoré si vyžadujú komunikáciu prostredníctvom mobilného telefónu alebo e-mailu. Ak však tieto zariadenia používate iba „v prípade potreby“, potom si ich mimo práce určite vypnite. Vaša horlivosť nie je znakom odhodlanosti a rozhodnosti – skôr naznačuje to, že nevenujete dostatok pozornosti Vašim osobným záležitostiam. Vedieť, kedy je potrebné Váš telefón vypnúť, je rozhodujúce pre zdravý a správne vyvážený život.

Ak musíte pracovať doma, vyhraďte si pre to osobitné miesto v dome – niekde, kde budete môcť nerušene pracovať. Nezabudnite si na túto prácu určiť presné časové vymedzenie, keďže pre nadčasy musia existovať isté hranice. Nedovoľte Vašej práci zasahovať do Vášho osobného života. Doniesť si svoj laptop do postele, aby ste ešte dokončili niekoľko písomných správ, nie je určite dobrým nápadom – a som si istý, že sa to nebude páčiť hlavne Vašej partnerke.

Dokážete povedať nie?

Vezmite si dovolenku

Každý z nás máme počas roka právo na istý počet voľných dní v rámci dovolenky. Využite ich. Tieto dni nie sú určené k tomu, aby ste doma doháňali nejakú prácu, ktorú ste ešte nestihli dokončiť. A už vôbec pre tieto dni neplatí „Som stále k dispozícii, ak ma budete potrebovať, určite mi zavolajte, alebo mi napíšte e-mail.“ Nie ste k dispozícii – a uistite sa, aby to takto aj každý chápal.

Tieto dni sú určené k tomu, aby ste mali nejakú prestávku; aby ste si oddýchli a doplnili svoje sily na to, keď sa opäť vrátite ku každodenným povinnostiam v práci. Každý z nás potrebuje nejaký čas oddychu – či už sme úspešní alebo nie, nebojujte proti tomu. Vezmite si pohár chladeného bieleho vína, vypnite svoj počítač a telefón – a relaxujte.

Vedieť, kedy povedať nie

V kariére každého človeka nastane raz taký okamih, kedy sú hranice jeho pracovných povinností posúvané. Nezáleží na tom, aký príjemný sa Vám Váš zamestnávateľ zdá, nepochybne sa Vám bude snažiť dávať toľko práce, koľko je v ľudských silách. Zdôrazňujem toto slovné spojenie; v ľudských silách. Všetci sme iba ľudia a existujú isté hranice množstva práce, ktorú sme schopní vykonať. Je úplne v poriadku povedať niekedy nie a odmietnuť predložené plány a úlohy.

Povedať nie neznamená, že ste nesplnili očakávania Vašej spoločnosti, alebo že ste vo svojom živote zlyhali. Povedať nie znamená, že ste prevzali kontrolu nad situáciou a pochopili svoje hranice. Žonglovanie je jedná vec; byť však zasypávaný letiacimi loptami snažiac sa každú z nich chytiť, je vec iná. Naučte sa rozlišovať. Pracovné preťaženie znamená navyše zásah do Vášho osobného života – preto sa v každom prípade uistite, či je Vaša práca realizovateľná výhradne počas Vašej pracovnej doby.

Iba práca, žiadna zábava

Prepracovanie zmení akéhokoľvek muža na nudného, vystresovaného, nervózneho, podráždeného a emocionálne neprístupného človeka. Určite tu však teraz nepodporujem lenivosť alebo nedostatok motivácie. Zachovanie zdravej rovnováhy medzi Vašou prácou a osobným životom je to, čo potrebujete dosiahnuť. Viem, je to možno ťažké pochopiť, no práca nie je – a ani by nikdy nemala byť – celým Vaším životom.

Dovoliť Vašej práci ovládať každý Váš krok je zaručeným znakom slabosti. Ak chcete byť skutočne pánom domu, dokážte to tým, že necháte vo Vašej kancelárii to, čo tam aj patrí a plnohodnotne strávite čas so svojou rodinou a priateľmi.

Tému článku navrhol: T. Straka, Bratislava

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.