Význam vytvárania sietí

Napísal  
Zaradené pod KARIÉRA

42-15683252Čo mám na mysli, ak hovorím o sieti?

Myšlienka siete je jednoducho o spájaní určitých vecí, ktoré takto spolu vytvoria niečo väčšie. Ak zosieťujete dva počítače, môžete sa takto dostať k ďalším informáciám a vzájomne spolu komunikovať. Sieť v zmysle internetového pripojenia spája tých ľudí, ktorí sú užívatelia. A siete v ľudskom slova zmysle znamenajú to, že sme sa nejakým spôsobom rozhodli pripojiť k nejakým presvedčeniam, cieľom, hodnotám, atď.

Cirkev funguje v zmysle sietí. Vláda tiež. V podstate akékoľvek podnikanie alebo obchod sú založené na tomto princípe.

Aký je význam sietí?

Siete sú o vzájomnom delení sa o prostriedky a možnosti. Platí to pre všetky typy sietí. Preto ak s niekým idete vytvoriť sieť, delenie musí nevyhnutne byť jej súčasťou. Siete môžu niekomu pomôcť rýchlo zarobiť peniaze alebo nájsť si prácu. Môžu zvoliť vládnych funkcionárov. Môžu plynule presunúť moc aj prostriedky.

Ide tu iba o čísla?

Podľa môjho názoru, hodnota siete do istej miery závisí od počtu a kvality ľudí, s ktorými Ste prepojený.
Čo sa týka sociálnej oblasti, ja mám to šťastie mať okolo seba pomerne veľa „priateľov“. Čiastočne je to preto, že som hral na mnohých koncertoch a získal tak kontakty na mnohých ľudí. Stále rozprávam s mnohými ľuďmi. A čiastočne je to aj preto, že ponúkam bezplatné elektoronické kurzy a bulletiny prostredníctvom vyše 20 web stránok, ktoré vlastním.

Ako ja vnímam vytváranie sietí:

• Nie som niečo ako „zberateľ“ priateľov do svojej sociálnej siete. Jednoducho poviem áno takmer komukoľvek, kto so mnou nadviaže kontakt – nevyhľadávam však ľudí sám.

• Nesúhlasím s „pravidlom“, že človek musí iných poznať aj „naživo“ predtým, ako ich príjme za svojich „priateľov“.

• Nevytváram siete za účelom zarobenia peňazí. Nie som predajca. Siete vytváram za účelom služby – verím, že pre toto sme boli Bohom stvorení – vzájomne si slúžiť.

• Myslím, že kľúčovou myšlienkou je tu: „čím viac ľudí poznáš, tým viac pomoci môžeš získať.“

Tipy na vytvorenie hodnotných sietí

Krátka definícia toho, čo znamená „hodnotný“: Peniaze nie sú podstatné. Podstatná je schopnosť ponúknuť a prijať informácie, pomoc a ďalší rozvoj (sietí, informácií alebo schopností).
Ja Vám môžem ponúknuť iba to, čo bolo efektívne pre mňa. Dúfam, že niekto ďalší ešte doplní svoje vlastné myšlienky o budovaní sietí v sekcii komentov.

• K “slávnym ľuďom” sa správajte tak isto ako k ostatným „skutočným“ ľuďom – a aj oni sa k VÁM budú správať rovnako.
• Snažte sa byť užitočný. Stále. Čím viac toho ponúknete ostatným, tým skôr nájdete pomoc, ak ju budete potrebovať Vy.
• Spájajte. Spájajte. Spájajte. Pomôžte ostatným vzájomne sa nájsť. Spájajte ostatných ľudí tak často ako sa to dá. Dávate tým najavo, že Ste ochotný deliť sa.
• **DÁVAJTE SI POZOR** Niekedy sa stáva, že počas vytvárania skupiny užitočných a deliacich sa ľudí sa objaví niekto, kto stále iba berie. Naučte sa vylúčiť takéhoto človeka z Vašej siete. Nie je to neslušné.
• Rôznorodosť je dobrá. Stretávajte veľa ľudí z rôznych prostredí. Nikdy predsa neviete.
• Ďakujte. Často.
• Robte pre ostatných vždy všetko, čo je vo Vašich silách a potom im ponúknite aj možnosti inej pomoci – ak takúto možnosť máte.
• Buďte tak pohotový ako sa to len dá. Príliš neskoro poskytnutá pomoc totiž nie je pomocou.
• Nikdy si neberte zásluhy. Konajte vždy v zmysle zodpovednosti. Buďte tak skromný a pokorný ako to len viete.
• Dávajte často a dlho predtým ako vôbec budete pýtať niečo aj pre seba.
Sociálne siete a sieť, ktorá má význam pre VÁS

Ešte jedna vec predtým, ako Vás požiadam o Vaše myšlienky: sila týchto sietí spočíva v tom, že nám umožňujú komunikáciu rýchlu, mnohými spôsobmi, v rôznych smeroch a pomocou rôznych ciest a prepojení. Poznajte veľkosť a hĺbku svojej osobnej „databázy“. Vaše kontakty a vzťahy nech sú správne prepojené. Vybudujte si ich tak, aby Ste boli schopný pohotovej reakcie na potreby ostatných a pomôžte ostatným rozšíriť ich siete tak, aby každý z vás mohol naplno využívať všetky výhody tejto práce.

Vašu spoluúčasť si v rámci svojej siete vysoko cením. To, že sa o svoje myšlienky a názory takto so mnou podelíte, je jednoducho úžasné. Nemám vždy počítač k dispozícii, preto nie som vždy schopný odpovedať na Vaše komentáre – čítam však všetko, čo napíšete a MILUJEM, ak komunikujete aj vzájomne medzi sebou, alebo ak na pôvodnú myšlienku ponúknete iný pohľad. Ďakujem Vám za to.

Článok napísal Daniel Shaw

Komentáre

3 komentáre v "Význam vytvárania sietí"

 1. epik  

  avatar

  Dobrý deň!

  Volám sa Martin a podnikám ako finančný poradca. Fungujem sposobom odporúčaní, to znamená že klient ktorý je s mojimi službami spokojný ma odporúči ďalej svojim známym.
  Problém je v tom, že som mal poslednú dobu veľmi nekvalitnú vzorku odporúčaní a svoju databázu som doslova vyčerpal.
  Vrátane všetkých známych v mojom okolí.

  Existuje nejaká univerzálna rada, ako vybudovať nové
  siete/databázu?
  V mojom biznise je nevyhnutná práca s ľuďmi. Ako a kde mám nadviazať nové kontakty?

  Za odpoveď vopred ďakujem!

 2. fatfly  

  avatar

  Reakci na financneho poradcu Martina.

  Univerzalna ra ako vybudovat siet alebo databazu??? To nemyslite vazne. Ako dlho pracujete vo svojom obore? Podla vasho textu, keby ste oslovili mna asi by som sa nedal vami „naviest“ na spravu cestu a vyuzit Vase sluzby. Svojich zakaznikov ziskavate iba formou ustneho podania. To mne nepride velmi inteligentne, hlavne v sucasnej dobe. Odkial ma napriklad vediet osoba a odporucit Vas inej, ked napriklad chce vyuzit Vase sluzby s dlhsou navratnostou??? Ale musim uznat, ze si budujete meno, znacku. Dovera je velmi krehka, a clovek ked ju strati uz sa tazko ziskava. Zmyslanie a uprimnost si u Vas cennim. No musim podotknut, aby ste si hladali lepsie uplatnenie. Mozno herec, alebo charita. V obchode treba zarabat peniaze a vo viacerych pripadoch to nie su ciste obchody.

  S pozdravom

  XXX

 3. Kamil  

  avatar

  Milý Martin, ďakujeme za otázku. Vzhľadom k tomu, že mám osobné niekoľkoročné skúsenosti z vytvárania a budovania sietí, pokúsim sa odpovedať. Pre málo priestoru bude odpoveď stručná. Obchod v akom sa pohybujete vy, je odporúčanie kriticky dôležité. Kontakty „na studeno“, alebo z telefónneho zoznamu sú obrazom amaterizmu…. Obchodníci nevedia vo všeobecnosti pýtať si odporúčania, alebo to robia veľmi nedôveryhodne a neprofesionálne. Čiže tu sa dá naučiť zopár jednoduchých techník, ktoré vám však musia „sedieť“ – nemôžete „papagájovať“ niečo z manuálu. Oveľa dôležitejšia než technika je vaša ODPORÚČATEĽNOSŤ. Inými slovami – ste odporúčateľný? Prečo by práve vám mal dať niekto odporúčania? Ste dôveryhodný? Máte dostatok pravej pokory? Ste prirodzený pri získavaní odporúčaní? Bojíte sa získavať odporúčania. Cítite sa pri tom trápne? Ste vôbec profesionál? Nech vás neprekvapujú tieto otázky, ale nie je raritou skutočnosť, že ľudia po 10 rokoch práce v biznise majú triviálne problémy získavať odporúčania. Ja osobne ako tréner a kauč ľudí učím jednoduchú filozofiu – žite, hovorte, pracujte, verte tomu, čo robíte tak, akoby to bol váš životný štýl. Nepozerajte sa na získavanie odporúčaní ako na prekážku, alebo ako na niečo, čo sa musíte „nabifľovať.“ Žite to! A toto je moja rada pre vás Martin. Pozerajte na to, čo robíte jednoducho a robte to s láskou. Profesionálnou láskou. A určite do toho vložte celé svoje srdce. Veľa šťastia! Kamil

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.