Ako požiadať o bonus

Nech Vás ani nenapadne, že zrazu sa Vám peniaze začnú sypať iba pre to, že ste si o ne požiadali. Rovnakým spôsobom totiž Váš šéf analyzuje všetky svoje ostatné výdavky; musí zistiť, či aj Vaša žiadosť bude stáť za to, aby na ňu obetoval svoje peniaze.

A to platí hlavne odvtedy, čo Hewitt Associates – celosvetová spoločnosť zaoberajúca sa poradenstvom – vyhlásila, že bonusy by mali byť všeobecne poskytované skôr za skupinový výkon, nie za individuálny. Ak napríklad Vaša firma splní ročný plán už v treťom štvrťroku, potom každý z Vás dostane bonus v podobe pracovného večierka, dovolenky, atď…

Naozaj dostávam viac?

Stále viac a viac spoločností sa rozhoduje pre odmenu v podobe bonusu, kedy je tento bonus započítaný do Vášho príjmu. Napríklad, ak zarábate 10. 000,-€ ročne s potencialnym bonusom 3. 300.-€ v prípade, ak splníte určitý plán, potom v podstate zarábate 13 300,-€ ročne.
Tento prístup je široko podporovaný, pretože neustále motivuje jednotlivých zamestnancov podávať vo svojich každodenných úlohách a povinnostiach maximálny výkon. Ide o to, že udržuje motiváciu, pretože najväčšiu spokojnosť pocítite, keď uvidíte všetky tie nuly na Vašej výplatnej páske!

Vedieť presne, čo robíte

V týchto ťažkých ekonomických časoch (čo platí hlavne v prípade spoločnosti, keď žiadate bonus), musíte aj dokázať, že si to zaslúžite. A nežiadajte si bonus iba preto, že plníte plán a termíny. To je jednoducho nevhodné a arogantné.

Pamätajte, že nemáte príliš veľa príležitostí na to, aby ste si požiadali o bonus – musí to byť jedna, no správne načasovaná žiadosť.

Vaši nadriadení by mali vidieť bezchybný výkon, ktorý je aj navyše dobre zdokumentovaný. Povedať, že pre túto spoločnosť tvrdo pracujete, nestačí – hlavne ak Váš nadriadeny počul to isté od ďalších 30 zamestnancov, ktorí s tým za ním už tiež stihli prísť.

Kedy by som mal o bonus požiadať?

Ak máte v pláne zvýšiť hotovosť na svojom bankovom účte, správne načasovanie je mimoriadne dôležité. Prísť za svojim šéfom s touto žiadosťou v čase, keď spoločnosť prechádza finančnou krízou, nie je práve najvhodnejší čas.

Ak sa veci nehýbali celý tyždeň a Vy ste neplnili termíny, potom za svojim nadriadeným radšej ani nechoďte. Zastihnite ho, keď je spokojný – a hlavne ak Vas aj rád vidí.

Jeho dobrá nálada však ešte nestačí – musíte za ním prísť s vopred pripraveným plánom a prehľadom základných skutočností, ktoré poskytujú zhodnotenie Vašej práce a Vašu žiadosť aj podporia.

Všetko je to o správnom načasovaní

Vhodný čas je napríklad okolo Vianoc, kedy je väčšinou každý štedrejší, a navyše aj vo sviatočnej nálade. Keďže Vianoce sú väčšinou tým obdobím, kedy vlastne všetci ľudia dostávajú bonusy, Vaša žiadosť by nemala byť odmietnutá. Za svojim nadriadeným však choďte niekoľko týždňov pred vianočnou oslavou a Vašou prípadnou dovolenkou. Musíte mu dopriať viac času na to, aby pripravil a zhodnotil Váš potenciálny bonus.

Koľko by malo stačiť?

Ak viete, koľko by ste v skutočnosti mohli dostať, skúste pýtať viac. Ak napríklad dostávate väčšinou 300 €, pokojne teraz môžete pýtať 500 €. Je to slušný nárast oproti minulému roku a ponecháva to priestor pre istú zmenu.

Primerané je žiadať bonus vo výške približne 5% z Vášho ročného platu. Čokoľvek viac ako toto už nemusí byť zo strany Vášho zamestnávateľa prijateľné – samozrejme, pokiaľ tento rok nebol veľmi úspešný a všetci zamestnanci dostanú väčšie bonusy. Aj v tomto prípade však nechcite vyzerať oportunisticky.

Pamätajte, Vy o bonus iba požiadate, v žiadnom prípade sa ho nedožadujete. Posledné čo chcete, je vyzerať príliš ctižiadostivo a arogantne. Dajte svojmu nadriadenému najavo, že si skutočne zaslúžite túto peňažnú odmenu – buďte však zdvorilý a slušný.

Ak nepýtate…

Častokrát sa stáva, že spoločnosti jednoducho nevenujú čas ani pozornosť tomu, že niektorí zamestnanci si aj zaslúžia nejaký bonus – a tiež koľko si zaslúžia. Takže využite tie dve minúty prestávky so šéfom pri káve a opýtajte sa ho, čo si o tom myslí.

Ak s Vami náhodou nebude súhlasiť ohľadom bonusu, bude si na Vás aspoň vážiť to, že ste ambiciózny človek, hrdý na svoju prácu, poznajúci hodnotu všetkého, čo robí – a o takého zamestnanca má záujem akákoľvek spoločnosť.

Článok navrhol: C. Orolin

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.