Košeľa – vizitka nielen pre džentlmena

Napísal  
Zaradené pod DŽENTLMEN, PÁNSKA MÓDA

metzlerDnes je košeľa úplná samozrejmosť. Nosíme ju nielen do práce, ale aj do kina, na rande, či vo voľnom čase. Málokto vie, že košeľa prešla dlhým vývojom, pričom svoju terajšiu podobu získala až koncom 19. storočia. Kedysi bola biela košeľa dôkazom noblesy. Takúto košeľu si mohol dovoliť nosiť iba človek, ktorý mal dosť peňazí.

Pretože sa pri každom druhu práce skvejúca sa bielosť takejto košele poškvrní, mohol si ju dovoliť nosiť len gentleman, ktorý mal dostatok finančných prostriedkov.

Košele s prúžkom prišli do módy až koncom 19. storočia. Ako súčasť vtedajšieho oblečenia, vhodného pre mestských obchodníkov sa presadzovali s istými tažkosťami.

Košele so vzorom totiž budili dojem, že majú zamaskovať nejakú nečistotu… 🙂

Ako kompromis sa objavili  pestré košele s bielym golierom a bielymi manžetami. Aj dnes sú kombinácie zo vzorovanej látky a bieleho goliera veľmi obľúbené, ale takisto nepôsobia tak seriózne ako biela košeľa.

Dôležitá je optimálna veľkosť košele.

Veľkosť goliera zistíme tak, že si odmeriame obvod krku pod ohryzkom, vrátane rezervy na jeden prst. Číslo, ktoré dostaneme, je optimálnou veľkosťou Vášho goliera, ktoré vo väčšine prípadov zodpovedá aj veľkosti košele. Niektorí muži nosia košele o 2-3 čísla väčšie s ospravedlnením, aby ich to „neškrtilo“. Je to však nevkusné a nehodné mladého a úspešného džentlmena. Ak máte tento „golierový problém“, odporúčam košele s pružným golierom. S pružným golierom stretchcol® ( košele METZLER ) sa stane nosenie kravaty (bankári, biznismeni, džentlmeni, jednoducho všetci tí, ktorí nosia kravaty) príjemnou , neobmedzujúcou záležitosťou.

Košeľa džentlmena vyžaduje patričnú starostlivosť. Nikdy nenoste jednu košeľu viac dní – je to nevkusné a budí to dojem, že na viac ako jednu košeľu nemáte. Precíznosť vyžehlenia vašej košele je tiež známkou, ktorá vás buď diskvalifikuje, alebo posúva “ do ďalšieho kola“. O vhodnom kombinovaní košieľ, oblekov a doplnkov si povieme v ďalšom článku.

Komentáre

Jeden Komentár v "Košeľa – vizitka nielen pre džentlmena"

  1. dal  

    avatar

    hmm, co ta zladenost na obrazku? hnede hodinky, modra kosela a cierne sako? nejak mi to nejde dokopy 🙂

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.