Koučing – otázky a odpovede

Napísal  
Zaradené pod PRODUKTIVITA, VODCOVSTVO

Dostali sme od vás zopár zaujímavých otázok ohľadom koučingu a radi by sme vám ponúkli odpovede na ne.

Je koučing terapia?

Koučovanie nie je terapia. Koučovanie je viac orientované na akčnosť a zameriava sa predovšetkým na aktívnu a intenzívnu spoluprácu, kde sú kľúčové dve slová: súčasnosť a budúcnosť.

Kto môže byť koučovaný?

Pracujeme s majiteľmi firiem, riaditeľmi, manažérmi na rôznych stupňoch, obchodníkmi, ale aj bežnými ľuďmi, ktorí túžia byť efektívni a úspešní nielen v práci, ale aj doma.

Ktoré faktory musia byť splnené, aby bol koučing efektívny?

Veľmi dobrá otázka! Musia byť splnené min. 2 faktory:

1.vôľa a ochota klienta osobne rásť a prijať opatrenia, ktoré mu to umožnia

2.musí existovať rozdiel medzi tým, kde sa klient momentálne nachádza a kam sa chce dostať

Aké formy koučingu poskytujete?

Može ísť o jednorázovú akciu, kde klienti väčšinou riešia svoj problém v určitej oblasti a nie sú si celkom istí. Očakávajú kvalifikovaný názor, alebo spätnú väzbu. Pre lepšiu orientáciu vám ponúkame k nahliadnutiu zoznam najčastejších otázok, či problémov (stiahnite si ho TU).

Koučingový program (koučing kariéry, life koučing a pod.) je typ konzultácie, kde klienti riešia špecifický problém a radi by sa posunuli o stupienok vyššie – napr. nízke sebavedomie, stres z komunikácie, alebo prezentácie na verejnosti, kariérny problém, nespokojnosť v práci, vzťahové problémy, problémy v oblasti predaja, vedenia a motivácie ľudí, príjímania nových zamestnancov ai.

Vyskytnú sa aj prípady, kedy sa klient nevie presne vyjadriť čo konkrétne by potreboval zlepšiť, alebo zmeniť a hľadá radu a pomoc. V takýchto prípadoch sa nám spolupracuje veľmi dobre, pretože sa môžeme zamerať postupne na všetky pre klienta životne dôležité kľúčové oblasti.

Čo je prvou úlohou pri koučingu?

Našou prvou úlohou je presne zistiť, čo skutočne chcete pre seba. Totiž, až budete vytvárať ciele, ktoré sú zjavne v súlade s vašimi osobnými hodnotami a profesionálnou víziou, je oveľa pravdepodobnejšie, že prirodzene a dôsledne prijmete opatrenia pre ich dosiahnutie.

Akú garanciu pri realizácii koučingu poskytujete?

Teší nás, že očakávate garancie! Každý človek predsa túži žiť a pracovať v prostredí, ktoré poskytuje pohodu a istotu. V tomto prípade najväčšou garanciou a istotou  ste VY sami, pretože podľa štatistík patríte k 2% tých ľudí, ktorí to so sebou a so svojim profesným, či osobným rastom myslia vážne. Veď profesionálny úspech sa maximalizuje tým, keď si môžete vychutnať pocit osobného naplnenia. Budeme diskutovať o tom, ako byť dostatočne „sebecký a zodpovedný“, a ako si vybojovať dostatok času, pre to, aby váš život bol presne takým, akým ho chcete mať.

Ako vplýva koučing na moje rozhodnutia?

Koučing je pri jeho profesionálnej realizácii najefektívnejšou metódou, ktorá podnecuje správne rozhodnutia. Múdry kouč nedáva návody, poučky a riešenia. Ale vytvára priestor pre vaše rozhodnutia, ktoré korešpondujú s vašou víziou a poslaním. V koučovi nájdete diskrétneho partnera, ktorý vás nasmeruje do priestoru, ktorý vám ponúkne priestor, slobodu a pocit volnosti. Objavíte nové možnosti, ktoré môžete okamžite využiť ako príležitosť.

Môžem skutočne dosiahnuť viac?

Ak máte partnera, ktorému dôverujete, dostanete sa na oveľa ďalej než si myslíte. Ste pripravení na veľké veci a naozaj žiť svoj život naplno? Som partner, ktorý vám umožní usmerniť svoj život tam, kde ho chcete mať.
Moje malé tajomstvo
Chcem vám prezradiť, že očakávam od vás len to najlepšie. Verím, že ste pripravený robiť a byť najlepším. Ak si ešte netrúfate byť najlepší, budem sa snažiť porozumieť vám a zároveň to bude pre mňa veľká výzva prebudiť vo vás chuť po víťazstve a radosti zo života. Pretože keď milujete a robíte to, čo chcete vo svojom živote robiť – potom ste pre mňa ten najlepší človek, ktorého som v bradži stretol.

Komentáre

Jeden Komentár v "Koučing – otázky a odpovede"

 1. Tequicka  

  avatar

  Rada by som reagovala na vyššie uvedený príspevok, kde uvediem ako príklad môjho nadriadeného.
  Autokrat – Je osoba s ktorou spolupracujem už 4 roky

  Kdo je autokrat: koncentrácia moci
  • vytváranie centralizovaného typu komunikačnej siete
  • rozhodovanie bez porady so skupinou
  • taký istý prístup k určovaniu cieľov, ale i metód, ktorými sú dosiahnuteľné
  • uprednostňovanie trestov pred odmeňovaním
  • venovanie maximálnej pozornosti kontrole
  • nepripúšťanie diskusie
  • nepripúšťanie kritiky svojej osoby
  • výber ľudí z hľadiska kritéria ochoty podriaďovať sa.

  Prečo mi vyhovuje: Disciplína, to je cesta ktorú ma naučil, pretože len disciplína môže viesť k výsledku. K niečomu konkrétnemu a hmatateľnému.
  My ľudia túžime po pochvale ako malé dieťa, keď prinesie dobrú známku je to v nás celý život, aj vo mne.
  Ale teraz sme my kormidelníkmi svojej lode zvanej život, už sa nevezieme ale sme zodpovední, sme zodpovední za ľudí na palube, za loď.
  Chceme kormidlovať rybársky čln, alebo plachetnicu, či snáď kontajnerovú loď? Toto je ohraničenie našich ambícií v kocke. Ale nikdy nič nedosiahneme bez tvrdej práce a disciplíny. Ani architekt “Ján Kaplický“ ktorý už je mimo našej reality, by netvoril veľkolepé diela bez tréningu a tvrdého cieľavedomého prístupu.

  Koučing, alebo rôzne formy vodcovstva prijímajme preto z pohľadu získavania nových poznatkov, informácií ako sa správať v rôznych situáciách. Učme sa, a vstrebávajme informácie, raz ich predáme ďalej…

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.