Príručka Lanca Armstronga o tom, ako v živote dosiahnuť, čo chceme

Napísal  
Zaradené pod PRÍBEHY ÚSPEŠNÝCH

lanceLance Armstrong je jedným z tých mimoriadnych ľudí, ktorého príbeh je dosť silný na to, aby inšpiroval ostatných k činu. Je typom človeka, ktorý sa usiluje o to, aby vaše bežné ťažkosti znížil na minimum. Ak ste ešte nepočuli Lancov príbeh, tak vám vážne chýba učenie od jedného z najzasvätenejších a najhrdinskejších osobností moderných dôb.

Dovoľte mi, aby som vám to objasnil. V roku 1996 Lancovi diagnostikovali rakovinu semenníkov a našli mu tumory na jeho mozgu aj pľúcach. Po úspešnej operácii, Lance nežil len podobným životným štýlom podobným najzdravšiemu človeku z nás. Ale od operácií v roku 1996 tiež uskutočnil:

☛ stal sa profesionálnym cyklistom

☛ 7 krát vyhral Tour de France a prelomil tak rekord 5. víťazstiev Miguela Induraina a ďalších

☛ nielenže vyhral tento pretek, ale vyhral ho za sebou v rokoch 1999-2005

☛ vyhlásili ho za Svetového športovca roka 1999

☛ …a omnoho viac.

Ak by som mal byť fér a mal by som pokračovať vo vypočítavaní všetkého, čo dosiahol, mohol by som písať donekonečna. Nielenže Tour de France je jeden z najťažších pretekov na svete, ale byť schopný vyhrať ho 7 rokov po sebe po prekonaní operácie na záchranu života, nie je nič menej ako zázrak.

Ale ak by ste chceli vedieť, Lance v zázraky neverí. Bol som natoľko inšpirovaný Lancovou horlivosťou, že som si myslel, že jeho lekcie života by boli skvelou radou pre každého, kto chce od života dostať čo najviac. Či ste mladý alebo starý, myslím, že ktokoľvek môže mať osoh z jeho postoja.

Vedzte, že bolesť je dočasná
Niekedy, keď chceme v živote niečo dosiahnuť, musíme pre to naozaj ťažko pracovať; musíme zápasiť s ťažkými časmi. Som si istý, že všetci, ktorí to teraz čítate, si spomínate na čas vo svojom živote, keď ste doslova museli na seba tlačiť, aby ste vydržali.

Napriek tomu, tiež si musíte uvedomiť, že bolesť je dočasná. Takže, ak ste si nedali nemožné ciele, váš boj a úsilie nebudú trvať naveky. Výsledok sa k vám dostaví.

Bolesť je dočasná. Môže trvať minútu alebo hodinu alebo deň, rok, ale nakoniec opadne a niečo iné zaberie jej miesto. Ak sa vzdám, bude trvať naveky.

Uvedomte si, že máte dve možnosti
Či sa na veci pozrieme pozitívne alebo negatívne alebo sa rozhodujeme niečo urobiť alebo neurobiť, v živote je mnoho skvelých možností na každej z dvoch strán voľby. Lance sa z dvoch alternatív rozhodol zamerať sa na veľký testament a ten vložil do svojej mysle: buď sa vzdáš alebo umrieš snažiac sa.

„Ak deti majú možnosť byť šťastné bez porozumenia svetových štatistík alebo čítania novín, potom sa možno všetci môžeme od nich učiť. Ak sa nad tým zamyslíte, čo iné máme na výber ako nádej? Máme dve možnosti, z hľadiska medicínskeho a emocionálneho: vzdať sa alebo bojovať tak ťažko, ako len vládzeme.“

Choďte za tým, čo chcete teraz, skôr ako bude príliš neskoro
Naozaj nikdy nevieme, čo nás čaká za rohom. Naša partnerka môže otehotnieť, v rodine sa môže prihodiť nečakaná udalosť, kedy potrebujeme požičať peňažnú hotovosť alebo sa dokonca môžeme dostať do kritickej zdravotnej situácie, ktorá nás fyzicky zastaví a nemôžeme dokončiť naše ciele. Často čakáme s vecami, ktoré chceme dosiahnuť, kým nie je v živote príliš neskoro. Šetríme si peniaze na naše dôchodky a rozhodujeme sa, že potom budeme žiť; samozrejme, musíme si uvedomiť riziko, že budeme v najhoršom fyzickom stave.

„Bez choroby by som sa nikdy nedonútil prehodnotiť môj život a moju kariéru. Viem, že ak by som nemal rakovinu, nikdy by som nevyhral Tour de France.“

Nesústreďte sa na potencionálne nezdary
Jedna z vecí, ktoré ma v živote naozaj hnevajú, sú ľudia, ktorí dokážu hovoriť sami sebe o brilantných nápadoch a situáciách skôr ako sa o ne čo i len pokúsili – skôr než im vôbec dali šancu. Samozrejme, môžete pochybiť na čomkoľvek, čo by ste radi dokázali; môžete dopadnúť mizerne. Ale na druhej strane si tiež môžete zajtra ráno popáliť ruku na peci, ale i tak dáte koláč dovnútra.

Nehľadajte príčiny, prečo niečo neurobiť. Hľadajte všetko, čo vám pomôže k úspešnému dosiahnutiu cieľa.

“ Ak sa bojíte, že spadnete z bicykla, nikdy si naň nesadnete.“

Vložte všetko do svojich cieľov
Podľa môjho názoru polovičná námaha dosiahne polovičné výsledky. Ak nevložíte čas alebo námahu do niečoho, nedosiahnete váš vytúžený výsledok. Nech je to čokoľvek, čo chcete, doslova sa ponorte do toho, aby ste to mali. Študujte daný subjekt, zadajte si praktické hodiny práce na svojom cieli a skutočne ho zahrňte do svojho plánu.

Ak cítite, že by ste sa mali vzdať, len si vážte, že ďalší ľudia sa snažia dosiahnuť rovnakú vec a cítia to isté, a zatiaľčo ich tieto pocity môžu prekonať, vy sa nedáte.

„Prišiel som k záveru, že čím rýchlejšie pedálujem, tým rýchlejšie môžem vyradiť.“

Lance je jedným z tých ľudí, ktorých obdivujem odkedy som počul jeho príbeh a videl som, akú horlivosť vkladá denno denne do tréningov. Pre mňa je vzorom úspechu, kde ťažká práca prináša výsledky.

Dúfam, že ste si z tohto príspevku niečo zobrali. Ak áno, dajte mi vedieť v komentároch.

Komentáre

2 komentáre v "Príručka Lanca Armstronga o tom, ako v živote dosiahnuť, čo chceme"

  1. Majro  

    avatar

    Dakujem za skvelu stranku. Knizku Navrat do Zivota zhanam dlhsie – v slovencine. Mate info kde sa da zohnat? ( Povecsine vypredana) Bolo by skvele najst na Vasej stranke aj zoznam kniziek ktore prave citate. Dakujem za odpoved. Majte pekny den. Miro

  2. Daniel  

    avatar

    Ahoj Majro, o pár týždňov plánujeme súťaž, a jedna z cien je tá kniha 😉

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.