Láska k peniazom…

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

Tento článok nám poslal jeden čitateľ Mladý a úspešný s otázkou „Je koreňom všetkého zla láska k peniazom?“

Všetci vieme, že peniaze môžu byť zdrojom pokušenia. Ako však môžu byť „koreňom všetkého zla“ – obzvlášť dnes, keď mnohí ľudia cítia ich nedostatok? Odpoveď nám dáva svätý Ignác z Loyoly vo svojich Duchovných cvičeniach. V meditácii o kráľovstve Satana odhaľuje, ako diabol hľadá spôsob, ako nás zotročiť prostredníctvom bohatstva. Bohatstvom v skutočnosti jeho pokušenia začínajú a pokračujú falošnou prestížou, ktorá z neho pochádza. A odtiaľ je to už len malý krôčik k pýche, ktorá je matkou všetkých hriechov. Problémom teda v skutočnosti nie je naša peňaženka, ale naše srdce.
Sme stvorení tak, aby sme si niečo vážili, ctili. Ak sa však príliš zameriame na svoj majetok, môže sa nám stať modlou. A ak sme obdarení hojnosťou a nadbytkom, začneme si myslieť: „Mám všetko!“ Háčik je však v tom, že vždy chceme viac, pretože naše srdce je stvorené pre večného Boha, a nie pre konečné bohatstvo. To isté sa však môže stať, aj keď sme príliš chudobní alebo práve prežívame ťažké obdobie. Nedostatok nás môže natoľko gniaviť, že začneme závidieť tým, ktorí majú veľa. Tým strácame zo zreteľa milujúceho Otca, ktorý nás drží vo svojich rukách.
Protilátkou na falošnú pýchu, pochádzajúcu z bohatstva, a na závisť a chamtivosť, pochádzajúce z nedostatku, je to, čo svätý Ignác nazval „duchovná chudoba“. Znamená to v pokore prijať skutočnosť, že všetko, čo mám, pochádza od Boha. Je to tá istá chudoba, akú nám ukázal Ježiš: hoci bol Boží Syn, „zriekol sa seba samého, vzal si prirodzenosť sluhu“ (Flp 2, 7). Keď nasledujeme Ježiša a všetko podriadime Bohu, zakúsime, že mu naozaj slobodne slúžime.
Skús sa zamerať na svoje duchovné bohatstvo. Boh ťa požehnal „všetkým nebeským duchovným požehnaním“ (Ef 1, 3). Si jeho dieťa! Skrze kríž ti bolo odpustené a celý si sa uzdravil. Stará sa o teba milujúci Otec. Nič, čo tento svet ponúka, nikdy nemôže zaujať jeho miesto!

Miro

Komentáre

Jeden Komentár v "Láska k peniazom…"

 1. Tequicka  

  avatar

  Dostatok peňazí nám dáva tu možnosť obdarovať tých ktorý nemajú, možnosť darovať nemocnici rôzne prístroje a potešiť ľudí okolo seba,zmámim požičať keď nemajú a zachrániť im tak krk.

  A čo má z Vás svet priatelia a rodina z toho keď ste chudobní?

  Kto povedal že peniaze sú zlo a kazia charakter? Je snáď situácia ich nemať menšie zlo?

  Najradšej mám vetu:Peniaze nie sú dôležité, áno tak skús zaplatiť v obchode nejakou tou láskou, alebo uložiť lásku na termínovaný vklad. Keď nemajú ľudia zaplatiť čím faktúru za elektrinu a hrozím im odpojenie, sú vtedy peniaze nepotrebné?

  Peniaze sú vždy dôležité, lebo tak je to nastavené vo svete, či platíme zlatom striebrom, alebo výmenným obchodom.

  Priveľká lakomosť si to z ľudí vyberie onakým spôsobom, zvlášť keď šetríme na nesprávnych miestach.
  Najradšej mám tie citácie kedy kňazi víno pijú a vodu kážu, honosné sídla s vírivkami,bazénmi na biskupských úradoch.

  Ako povedal môj pradedko keď bol posledný raz v amerike, nemôžeš prispievať každému žobrákovi na ulici inak by si sa mohla postaviť na koniec radu, no rozumne hospodáriť a obdarovávať z časti príjmu je správne. Držím sa toho a peniaze sa držia mňa.

  Príjemné sviatky všetkým. 🙂

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.