„Mám dvoch lekárov….

Napísal  
Zaradené pod ZDRAVIE A FITNESS

Neveríte? …je to moja pravá a ľavá noha“. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí pravidelne chodia pešo, sú menej chorí než tí, ktorí chodia aj na WC autom 🙂 . Nie je žiadnym tajomstvom, že chôdza je najprirodzenejšia ľudská aktivita. Ruku na srdce – často na ňu zabúdame. Nemáme na to čas. A pritom je to pohyb pre človeka tak prirodzený, ako plávanie pre ryby. Je zaujímavé, že podľa lekárskych výskumov nebol doteraz objavený liek, alebo zostrojený cvičebný nástroj, ktorého účinky by nahradili blahodarný vplyv chôdze. Pri prekonávaní väčších, či menších nerovností terénu meníme pri chôdzi rýchlosť a tým stupeň telesnej záťaže. Je jasné, že dávame prednosť chôdzi na čerstvom vzduchu – tým počas nej využívame tzv. klimatoterapeutické vplyvy.

Tak, ako hovorí môj známy lekár – „chodiť neznamená chodiť správne“. Mal tým na mysli to, že pri chôdzi je nutné sústrediť sa na vykonávanie správnych pohybov. Chôdza musí byť:

-plynulá

– kroky rovnako dlhé

– rýchlosť prispôsobíme nášmu fyzickému stavu (cca 4-7 km/h)

– došľapujte na pätu, potom preneste ťažisko dopredu ku špičke

– pätu tým odľahčíme a chodidlo úplne zdvihneme od zeme

– zapájajte správne svaly na nohách, aby netrpeli kĺby kolená, resp. bedrá

– trup držime vzpriamene – rovno a prirodzene uvolnene

– dýchame zhlboka

– ruky sa prirodzene a voľne pohybujú vedľa trupu

Zopár jednoduchých a praktických doporučení:

– venujte pozornosť výberu vhodnej vychádzkovej obuvi (predídete únave a poraneniu nôh)

– vhodné oblečenie ( chránime sa proti slnku, vetru, dažďu – nezabúdajte na odparovanie potu)

– nezabudnite na pitný režim (buď pred chôdzou, alebo počas nej)

– meňte trasu chôdze podľa vášho výberu – nezabúdajte, že aj psychika

Pravidelná tzv. svižná chôdza, to znamená rýchlejšia chôdza, pri ktorej sa človek trochu spotí, ale ešte môže bez väčšieho zadýchania konverzovať, vám umožňuje relaxovať na čerstvom vzduchu. Ja osobne praktizujem chôdzu vo dvojici. Pri hektickom spôsobe života sa mi chôdza javí ako výborný komunikačný a psychohygienický nástroj pre utuženie manželského života. Svižná chôdza posilňuje srdce, čím ho pomáha udržovať dlhšie zdravé. Chôdza posilňuje aj ďalšie svaly a kosti, vďaka čomu napomáha znižovať riziko vzniku a ďalšieho rozvoja osteoporózy, zlepšuje koordináciu pohybu a okysličuje a prekrvuje mozog.

Obavy z chôdze nemusia mať ani ľudia s vysokým krvným tlakom, kĺbovými problémami, alebo starší…

Chôdza okysličuje pokožku a tá zostáva svieža, lesklá a napnutá.

Pozitívny vplyv pravidelnej chôdze na zdravie sa prejavuje už po troch mesiacoch, kedy sa znižujú hodnoty nepotrebných tukov (lipidov) v krvi, krvný tlak i hladina cukru sa upravia a zvyšuje sa celková telesná kondícia vášho organizmu.

Ak máte obavy začať – doporučujem spočiatku 15-20 minút denne. Postupne chôdzu predlžujte až na 60 minút. Pre tých, ktorí potrebujú čísla a fakty:  10-12.000 krokov denne, pri rýchlosti 4 km/h.

Komentáre

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.