Manažér svojho života.

Napísal  
Zaradené pod FINANCIE

Udalosti posledných dní, sú prepletené negatívnymi správami, kam pozrieme, či už TV, Internet, MHD a názory cestujúcich. Nikto nemá peniaze nazvyš, smútok z nedostatku nových technologických hračiek sa v mnohých prípadoch súčasnej doby prenáša do nedostatku základných vecí potrebných pre život. Na mieste je otázka „ako si hospodáril Ty? Keď si mal dostatok?“ Keď si si mohol vyberať prácu a ľahkovážne dávaš výpoveď ? Máš hračky? Na plátky, spotrebné úvery? Potrebuješ také veci skutočne k životu??? Priznajme si čitatelia www.mlady-uspesny.sk ako často sme odložili nejaký ten centík? Nezáleží na sume, ale na vlastnej vytrvalosti a systematickom odkladaní. Alebo ako často sme si povedali, ale veď o chvíľu bude výplata opäť, potom odložím?… Zrazu prešiel celý rok, nielenže nám nič neostalo, ale ešte tie darčeky tak „natesno“ z decembrovej výplaty kúpenej nás finančne tlačia k zemi… A pritom sme tvrdili ostatným, že „ja na to nemám čas inokedy“. Pravdou však je, že nie čas, sme nemali, ale peniaze…

Každý z nás pozná rozprávku o Troch grošoch, každý ju počul. Pritom je v nej skrytá taká jednoduchá pravda, už celé stáročia! Stále to máme pred očami a nechceme sa nechať motivovať. Ale prečo?? Pretože obmedzovanie sa, odkladanie je nuda?? Je nutné povedať pravdu – vláda sa o nás nepostará, ani zamestnávateľ. Nikto. Už dávno nie sme deti, ktoré môžu sať „výživné mlieko z prsníka sociálneho systému“ a to bez rozdielu veku a generácie. Sme svedkami úplne iného obdobia. A kto z nás nie je zvyknutý pracovať sám za seba, ale skrývať sa v dave so šálkou kávy – jeho dni sú už spočítané.

Iba mám pocit, že mnohí na to prídeme až príliš neskoro.

Prichádza doba, kedy je nutné nielen šetriť, (v prípade ak je z čoho), ale je aj nutné naučiť sa investovať a to iba z jednoduchého dôvodu, že to, čo našetríme nám nebude stačiť… 🙁

Mnohí z mladších ľudí sa zdráhajú hovoriť s rodičmi o peniazoch, na otázku „akú si mal výplatu, či šetríš si?“ mnohí z nás iba urazene odvrkneme.

Avšak čitatelia Mladý a úspešný, je tu doba, kedy svoje tajnosti o príjmoch a hlavne výdavkoch treba dať bokom pred tými s kým žijeme.

  • bolo by vhodné sa zamyslieť, či nie je výhodnejšie predsa len mať jeden spoločný účet miesto dvoch, už len poplatok za správu nám môže ročne ušetriť cca 50-60,-€.
  • taktiež mať rovnakého mobilného operátora v rámci rodiny, poprípade rozdelené volacie programy na jednotlivé tel. čísla.
  • prosím, sadnime si za stôl všetci a skontrolujme kam nám peniaze niekedy až neuvážene unikajú.
  • poraďme sa pred nákupom paušálu, či iného záväzku či už s partnerom, alebo rodičom, niekedy je to iba okamžitý impulz „chcem to“! neskôr nemá kto platiť účty.

Naučme sa milovať peniaze. Nie pre peniaze samotne, ale pre to, čo umožňujú. Ak ch budeme milovať prídu k nám samé v podobe obchodných, investičných či pracovných príležitostí.

Komentáre

Jeden Komentár v "Manažér svojho života."

  1. Tequicka  

    avatar

    Rada by som pridala komentár pod svoj článok, pretože mám potrebu vyjadriť dôvetok.

    V posledných dňoch sa k nám dostávajú informácie o prepúšťaní štátnych zamestnancov z úradov práce, sociálnych poisťovni a o pár dní budú nasledovať aj iné spoločnosti s účasťou štátneho podielu.
    Keď sa dejú tie veci, ľudia dosť často majú úsmev u večerných správ „chaaa konečne došlo aj na úradníčky z našich daní“ Z našich daní, veľa ľudí sa bije hrdo do pŕs pri tomto slovom spojení.

    1.Dane sú hlavným príjmom štátu z každých sfér nášho života, už od histórie až po súčasnosť, ale postupom času sa platia dane z každej hlúposti, a množstvo oblastí daní sa rozširuje. Takže dane nie sú naše/vaše, je to povinný odvod finančných prostriedkov štátu. Z daní sú platené neskutočné veci prakticky všetko na fungovanie štátu. Dane sú priame a nepriame atď.
    2.Ale aj ti štátni úradníci sú tiež platení aj zo svojich daní ktoré odvádzajú, tak by bolo hlúpe keď zvyšok obyvateľstva bude hovoriť sú platený z „našich daní“ to sa týka aj ochranných zložiek štátu.

    5.Preto si myslím, že nebolo múdre prepustiť týchto ľudí, pretože súčasne boli aj spotrebitelia. Rozpočítaná na drobné: prepustíte 1500 ľudí, z ktorých časť i mohla kúpiť auto povedzme 350, ďalšia časť plazmové televízory napríklad 1000, iná časť oblečenie. A to znamená, že by mal odbyt a prácu niekto ďalší. Odsudzovanie štátnych úradníkov a ich následné prepustenie, môže pôsobiť ako úspora z mikroekonomického hľadiska, ale z makroekonomického hľadiska je to strata. Ak človeka prepustíte je to strata pre systém, pretože ako konzument nedotuje štátny rozpočet vo forme rôznych daní, ale aj strácate odberateľa a zákazníka a to si mnohý uvedomia neskoro.

    6.Ale toto súčasné gesto, mi dosť pripomína stredovek, panovník si chcel udobriť ľud, alebo ho nakloniť na svoju stranu, vykonal verejnú popravu, mučenie inak bezvýznamného človeka a ľudia skandovali možno preto, že slučka nebola na ich krku v tom momente. Takže tieto kroky vlády majú z môjho pohľadu podobný charakter. Predsa, pre mňa, alebo pre teba je dôležité keď máme mzdu alebo podnikanie, ale to mať nikto nebude bez odberateľa kde vo výsledku je to iba človek jedinec.

    8.Preto som toho názoru, že šetriť sa malo skôr na drahých vstupenkách do eurozóny a iných medzinárodných spoločenstiev v 93 svetových je členom Slovensko. Nikdy bez uváženia nemusíme robiť niečo okamžite lebo niekto pískne. Václav Klaus je pre mňa vzorom politika pretože dobrovoľné neprikyvuje na všetko , nechá si čas na rozmyslenie. A to sme mali robiť aj my s prepúšťaním zamestnancov, je to jedno aká je to sféra.

    9.Viesť štát by mali iba ekonómovia a nie politici- už v histórií to boli príživníci. Kto je politik? Vyštudoval politológiu? Vie ako viesť štát? Alebo hádže ľudom chlieb a dá im hry v podobe nejakých talentov kde už nie je žiadny talent, len preto aby ich následne ošklbal a potom prepustil?

    10.Ak by si niekto myslel, že niekto z môjho okolia bol prepustený a preto si tu vylievam srdce, tak to nie je pravda. Vždy pozerám na veci z makro výšky a k prekvapeniu mnohých mi záleží na našej krajine a na spravodlivosti každému.

Povedzte nám, čo si myslíte ......

Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.