Určovanie hodnoty vášho imania pre motiváciu
Napriek tomu, že som v matematike hrozný, mám rád grafy, štatistiky a merania. Páčia sa mi obrazy, ktoré vytvárajú.
Neustále meranie je pre mňa ľahký spôsob na to, aby som zistil ako dobre pracujem. Dovoľuje mi posudzovať veľmi jasným spôsobom, či napredujem a či robím kroky smerujúce k mojim cieľom.
Denne odmeriavam, čo zjem, čo robím, koľko miniem, koľko zákazníkov získam, koľko ľudí číta moje články, dokonca aj to, koľko typov hádok mám so svojou priateľkou a potom mesačne kontrolujem moje pokroky oproti minulému mesiacu. Spočiatku bolo ťažké dodržiavať tento návyk – neustále zapisovanie do môjho vreckového PC, ale teraz si bez toho neviem predstaviť koniec mesiaca.
Dlhý čas som bol posadnutý porovnávaním rôznych aspektov môjho života s inými ľuďmi. Úspešnejšia spoločnosť, úspešnejšia webová stránka, úspešnejšia kapela. Ale cítil som sa kvôli tomu prázdny. Každý deň, dokonca každú hodinu sa našiel ďalší spôsob ako porovnávať môj úspech s niekým iným a nikdy som nemohol vyhrať všetky boje alebo aspoň väčšinu z nich. A čo bolo ešte horšie, keď som si večer kládol hlavu na vankúš, bol som to len ja. Nebol tam nik, s kým som sa mohol porovnať a keď som mal aj v nejakej oblasti života väčší úspech než iní, väčšinu času som sa tým necítil naplnený.
Po čase som začal v mojom meraní úspechu nachádzať veľa sily.
Vlastný kapitál
Jedným z najlepších spôsobov merania môjho úspechu je pomerne časté počítanie môjho kapitálu. Množstvo kapitálu používam ako skóre na posúdenie toho, či napredujem alebo nie k tomu, aby moje osobné financie narastali. Vyhrávam vtedy, ak moje imanie stúpa. Veľké víťazstvo nastáva vtedy, ak môj kapitál každý mesiac narastá v nejakej špecifickej čiastke.
Výpočet vášho kapitálu je pomerne jednoduchý. Jednoducho si urobte zoznam vašich dlhov a ďalší zoznam všetkých vašich aktív. Spočítajte všetky aktíva, spočítajte všetky dlhy, potom odpočítajte vaše dlhy od vašich aktív. Výsledné číslo je vaším kapitálom.
Ja si moje čisté imanie počítam každý mesiac. Používam na to excel dokument v google docs. Tu vám ponúkam ako si vytvoriť jeden presne taký istý.
Používanie kapitálu na meranie úspechu.
Každý mesiac, keď si počítam svoj kapitál, meriam úspech troma rozličnými spôsobmi.
Po prvé si porovnám moje imanie s imaním z predchádzajúceho mesiaca. Samozrejme, že sa usilujem, aby každý mesiac rástlo, ale počas mesiacov, kedy veľa cestujem a mám ďalšie výdavky, vtedy jeho hodnota nestúpa. Ak z mesiaca na mesiac nevidím slušný vzostup a prepočítal som to veľa krát, viem, čo mám očakávať. Aby som svoju hru zdokonalil, začnem sa hrabať v príčine, prečo nenastal nárast.
Po druhé si porovnám môj kapitál s kapitálom spred roka. Tu musí byť nárast a dúfam, že značný. Väčšinou to robím preto, aby mi to pomohlo k zisteniu, o koľko úspešnejší som sa počas roka stal.
Po tretie sa pozriem na svoje ciele, ktoré som si na konci minulého mesiaca zostavil. Každý mesiac si zostavím ciele na nasledujúci mesiac. Zvyčajne ide o nejaký druh 30 denných projektov, kde sa snažím osvojiť si jedno alebo dve bežné správania. Jeden mesiac to môže byť optimalizovanie jedla, ktoré jem, aby som sa stal zdravším. Iný mesiac môžem skúsiť napísať každý deň článok, aby som zdokonalil moje pisateľské schopnosti. Na konci mesiaca si odzrkadlím ako mi daný cieľ išiel a vidím, aký mal účinok na moje imanie. Väčšinou má pozitívny účinok. A čo je ešte lepšie, zvyčajne si osvojím robením vecí týmto spôsobom jeden alebo dva dobré návyky.
Samozrejme, že si zostavím ciele aj pre nasledujúci mesiac. Zvyčajne si vyberiem „číslo v terči“, na ktoré chcem strieľať a myslím na to akoby som chcel poraziť vysoké skóre v počítačovej hre. Tiež si zvyčajne zadefinujem tridsaťdňový projekt nejakého druhu, niekedy aj dva, aby mi to pomohlo zdokonaliť sa v dobrom správaní, ktoré sa dobre odzrkadlí na stave mojich financií.
Ak mám počas mesiaca pocit, že som na pokraji robenia chýb, často si prepočítam môj kapitál, len ako rýchlu pripomienku. Je to naozaj ako hranie počítačovej hry a porážanie skóre na vrchu obrazovky, ktorý nám rýchlo pripomenie ako dobre nám to ide a trocha nás posunie k dodržiavaniu dobre odvedenej práce.
Na záver – meranie je kľúčová časť k tomu, ako udržať moje osobné financie v rovnováhe. Udržuje ma to v motivácii a v sústredení sa bez toho, aby som sa porovnával v oblastiach, ktoré sú pre moje celkové ciele škodlivé (ako sú naháňanie sa za lepším autom, lepším oblečením, väčším domovom).
A čo vy? Ako meriate svoj úspech?
Komentáre
Povedzte nám, čo si myslíte ......
Musíte byť prihlásený na pridanie komentára.